Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Muzes zkusit odstranit nejakou 'base' knihovnu. Nemam Ubuntu takze presne neporadim ale zkus odstranit neco jako kde-libs nebo kde-base, na tom by mohlo zaviset skoro vsechno.
Děkuji z radu, ale jelikož jsem linuxový začátek, tak nevim, kde mam hledat "knihovnu". Mohl bys to prosim trochu upřesnit?? Děkuji
man dpkg a man grep ale aby jsi nerekl tak nejak takhle 'dpkg -l | grep -i kde`
Vím, že je to se mnou hrozné, omlouvám se, ale z toho vůbec nevim co mam dělat.
Pokud Ti jsou zdejší rady tak na nic, tak bych zatim nic nedělal, použícal gnome, či co jsi si zvolil a případně poznával i další software. Jinak vyšla knížka o Ubuntu od Ivana Bíbra, dříve psal (a asi ještě píše) pro Mandrivu, pro totálního začátečníka lepší publikace asi neni, znam z vlastní zkušenosti .
Díky za tip a za ochotu.
Ještě jeden malý dotaz. Když mám Ubuntu 8.04 a chtěl bych to aktualizovat na 8.10, musim kvůli tomu odinstalovat 8.04 a nainstalovat nově 8.10? Nebo je tam nějaký upgrade? Protože když dám správce aktualizací, tak mi to nic nenajde. Diky
Možná by šlo přidat repozitář (balík softwaru) a pak instalovat nové verze, tohle dělam na jedný Mandrivě, postupný upgrade. Víc by Ti řek nějakej ubunťák, zda to nemá mouchy. Noo a odinstalovávat bys nemusel, stačí mít někde ulitý data, obvykle /home a konfiguráky někam strčit, aby sis je nepřepsal.
P.S. tohle beru jako jeden důvod, proč mít na disku dvě partišny na distribuce, máš jednu "ostrou" a druhou na vyzkoušení - když tak si ji necháš, tu novou a opustíš tu starou. Nebo smažeš novou a u starý zůstaneš. Můžeš si hrát bez rizika, že bys zůstal bez systému.
Tiskni
Sdílej: