Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Muzes zkusit odstranit nejakou 'base' knihovnu. Nemam Ubuntu takze presne neporadim ale zkus odstranit neco jako kde-libs nebo kde-base, na tom by mohlo zaviset skoro vsechno.
Děkuji z radu, ale jelikož jsem linuxový začátek, tak nevim, kde mam hledat "knihovnu". Mohl bys to prosim trochu upřesnit?? Děkuji
man dpkg a man grep ale aby jsi nerekl tak nejak takhle 'dpkg -l | grep -i kde`
Vím, že je to se mnou hrozné, omlouvám se, ale z toho vůbec nevim co mam dělat.
Pokud Ti jsou zdejší rady tak na nic, tak bych zatim nic nedělal, použícal gnome, či co jsi si zvolil a případně poznával i další software. Jinak vyšla knížka o Ubuntu od Ivana Bíbra, dříve psal (a asi ještě píše) pro Mandrivu, pro totálního začátečníka lepší publikace asi neni, znam z vlastní zkušenosti .
Díky za tip a za ochotu.
Ještě jeden malý dotaz. Když mám Ubuntu 8.04 a chtěl bych to aktualizovat na 8.10, musim kvůli tomu odinstalovat 8.04 a nainstalovat nově 8.10? Nebo je tam nějaký upgrade? Protože když dám správce aktualizací, tak mi to nic nenajde. Diky
Možná by šlo přidat repozitář (balík softwaru) a pak instalovat nové verze, tohle dělam na jedný Mandrivě, postupný upgrade. Víc by Ti řek nějakej ubunťák, zda to nemá mouchy. Noo a odinstalovávat bys nemusel, stačí mít někde ulitý data, obvykle /home a konfiguráky někam strčit, aby sis je nepřepsal.
P.S. tohle beru jako jeden důvod, proč mít na disku dvě partišny na distribuce, máš jednu "ostrou" a druhou na vyzkoušení - když tak si ji necháš, tu novou a opustíš tu starou. Nebo smažeš novou a u starý zůstaneš. Můžeš si hrát bez rizika, že bys zůstal bez systému.
Tiskni
Sdílej: