Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Debian netinst.
NN
Osobně mě to nepřipadá jako postarší pc, na podobném mě jede normální pc .
Asi bych doporučil gentoo. U něj mám nerychlejší reakce v přístupu k sambě a ssh. Bez grafického rozhraní tento stroj musí frčet. Nebo dále Debian etch (stable) bez grafického rozhraní, nebude brát moc HW prostředků,ale u něj mám delší odzevu při přístupu na ssh a sambě (gentoo reakce téměr okamžitě, debian cca 1-2 sekund), ale pak už vše jede ok. Jako kdyby dlouho trvalo navázání spojení a následné ověření. Může to být možná způsobeno nějakým nastavením, ale prozatím není důvod to řešit.
Nastavení, no pokud to budeš mít bez grafického rozhraní, tak nastavení přes konfiguráky je skoro všude stejná. Instalace balíčků je obdobná, jen v gentoo se kompiluje, tak to chvilku trvá.
Debian (stable).
Pouzival jsem ho na P75 a spravovat ho zvladam i ja :) Navic jak se to nainstaluje, tak uz se na to vicemene nemusi sahnout.
Zdravíčko, mám skvělou zkušenost s Debianem . Když jsem stál před stejnou volbou, tak Debian etch byl první po čem jsem sáhnul a rozhodně toho nelituji. Před dvěma týdny jsem provedl upgrade na Debian lenny a byl jsem opět mile překvapen, že vše běží aniž bych musel něco přenastavovat. Prostě pohodička . Jináč stroj má v útrobách Celeron 800 MHz, 512 MB RAM a šlape na něm samba, cups, nfs sever, apache, mysql server, tomcat ...
S Gentoo mám též dobré zkušenosti, ale asi jsem už pohodlný na to abych si ho dával na serv ... momentálně mi stačí když to jde rychle a jednodušše
Tiskni Sdílej: