Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Debian netinst.
NN
Osobně mě to nepřipadá jako postarší pc, na podobném mě jede normální pc .
Asi bych doporučil gentoo. U něj mám nerychlejší reakce v přístupu k sambě a ssh. Bez grafického rozhraní tento stroj musí frčet. Nebo dále Debian etch (stable) bez grafického rozhraní, nebude brát moc HW prostředků,ale u něj mám delší odzevu při přístupu na ssh a sambě (gentoo reakce téměr okamžitě, debian cca 1-2 sekund), ale pak už vše jede ok. Jako kdyby dlouho trvalo navázání spojení a následné ověření. Může to být možná způsobeno nějakým nastavením, ale prozatím není důvod to řešit.
Nastavení, no pokud to budeš mít bez grafického rozhraní, tak nastavení přes konfiguráky je skoro všude stejná. Instalace balíčků je obdobná, jen v gentoo se kompiluje, tak to chvilku trvá.
Debian (stable).
Pouzival jsem ho na P75 a spravovat ho zvladam i ja :) Navic jak se to nainstaluje, tak uz se na to vicemene nemusi sahnout.
Zdravíčko, mám skvělou zkušenost s Debianem . Když jsem stál před stejnou volbou, tak Debian etch byl první po čem jsem sáhnul a rozhodně toho nelituji. Před dvěma týdny jsem provedl upgrade na Debian lenny a byl jsem opět mile překvapen, že vše běží aniž bych musel něco přenastavovat. Prostě pohodička
. Jináč stroj má v útrobách Celeron 800 MHz, 512 MB RAM a šlape na něm samba, cups, nfs sever, apache, mysql server, tomcat ...
S Gentoo mám též dobré zkušenosti, ale asi jsem už pohodlný na to abych si ho dával na serv ... momentálně mi stačí když to jde rychle a jednodušše
Tiskni
Sdílej: