Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Debian netinst.
NN
Osobně mě to nepřipadá jako postarší pc, na podobném mě jede normální pc .
Asi bych doporučil gentoo. U něj mám nerychlejší reakce v přístupu k sambě a ssh. Bez grafického rozhraní tento stroj musí frčet. Nebo dále Debian etch (stable) bez grafického rozhraní, nebude brát moc HW prostředků,ale u něj mám delší odzevu při přístupu na ssh a sambě (gentoo reakce téměr okamžitě, debian cca 1-2 sekund), ale pak už vše jede ok. Jako kdyby dlouho trvalo navázání spojení a následné ověření. Může to být možná způsobeno nějakým nastavením, ale prozatím není důvod to řešit.
Nastavení, no pokud to budeš mít bez grafického rozhraní, tak nastavení přes konfiguráky je skoro všude stejná. Instalace balíčků je obdobná, jen v gentoo se kompiluje, tak to chvilku trvá.
Debian (stable).
Pouzival jsem ho na P75 a spravovat ho zvladam i ja :) Navic jak se to nainstaluje, tak uz se na to vicemene nemusi sahnout.
Zdravíčko, mám skvělou zkušenost s Debianem . Když jsem stál před stejnou volbou, tak Debian etch byl první po čem jsem sáhnul a rozhodně toho nelituji. Před dvěma týdny jsem provedl upgrade na Debian lenny a byl jsem opět mile překvapen, že vše běží aniž bych musel něco přenastavovat. Prostě pohodička
. Jináč stroj má v útrobách Celeron 800 MHz, 512 MB RAM a šlape na něm samba, cups, nfs sever, apache, mysql server, tomcat ...
S Gentoo mám též dobré zkušenosti, ale asi jsem už pohodlný na to abych si ho dával na serv ... momentálně mi stačí když to jde rychle a jednodušše
Tiskni
Sdílej: