Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
Dobrý den, snažím se postavit email server s virtuáliími uživateli a s web rozhraním (Postfixadmin).
Problém je v tom, že pokud přes postfixadmin, přidám uživatele test@test.cz, vytvoří se mi v adresáři /home/vmail/ adresář test@test.cz. Takže například pokud přidám další doménu např test2.cz s uživatelem test2@test2.cz tak se v adresáři /home/vmail/ vytvoří další adresář test2@test2.cz.
Takže pokud bych jednou měl více domén byl by v tom velký zmatek, protože všichni uživatelé by měli svoje adresáře v /home/vmail. Za další můj imap server (dovecot) sahá do /home/vmail/domena/jmeno_uživatele/..
Takže pokud použiji web rozhraní např. (roundcube), které používá imap, tak se sice uživatel autorizuje, ale má schránku prázdnou.
Postupoval jsem dle tohoto návodu:
http://bliki.rimuhosting.com/space/knowledgebase/linux/mail/postfixadmin+on+debian+sarge
Server je Debian Lenny, dovecot 1.0.15, postfix 2.3.8
Konfigurační soubor postfixu (main.cf) je:
myorigin = $mydomain
smtpd_banner = $myhostname ESMTP Ahoj tz kravo zdravi te $mail_name (Debian/GNU)
biff = no
# appending .domain is the MUA's job.
#append_dot_mydomain = no
# Uncomment the next line to generate "delayed mail" warnings
delay_warning_time = 1h
# TLS parameters
#smtpd_tls_cert_file=/etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem
#smtpd_tls_key_file=/etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key
#smtpd_use_tls=yes
#smtpd_tls_session_cache_database = btree:${queue_directory}/smtpd_scache
#smtp_tls_session_cache_database = btree:${queue_directory}/smtp_scache
# See /usr/share/doc/postfix/TLS_README.gz in the postfix-doc package for
# information on enabling SSL in the smtp client.
#alias_maps = hash:/etc/aliases
#alias_database = hash:/etc/aliases
#myorigin = $localhost
mydestination = $mujserver.cz
mynetworks = 127.0.0.0/8
mailbox_size_limit = 0
recipient_delimiter = +
virtual_mailbox_domains = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_domains_maps.cf
virtual_uid_maps = static:106
virtual_gid_maps = static:106
virtual_minimum_uid=106
virtual_mailbox_maps = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_mailbox_maps.cf
virtual_transport = virtual
dovecot_destination_recipient_limit=1
virtual_maps = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_mailbox_maps.cf
virtual_alias_maps = mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_alias_maps.cf
virtual_mailbox_base = /home/vmail/
A vkonfiguračním soubor Dovecotu ( dovecot.conf)
mám toto:
mail_location = maildir:/home/vmail/%d/%n/
Nevíte jak mám donutit postfix, aby nové uživatele ukládal jako dovcot?
tedy..
/home/vmail/jmenodomeny/uživatel ......a pak normal struktura cur, new, tmp
JInak maily odcházejí a přicházejí, ale bohužel do složky /home/vmail/test@test.cz
Děkuji za jakékoli rady.
Pepa
Dobry den, je potreba vyeditovat config.inc.php postfixadmin-a:
$CONF['domain_path'] = 'YES'; $CONF['domain_in_mailbox'] = 'NO';
Dale vytvorit prislusny domenovy adresar:
mkdir -p /home/vmail/yourdomain.com/test Potvrdit vytvorenim uctu tetst. NN
Dobrý den, chtěl bych Vás ještě poprosit o jednu radu co se týče velikosti schránek virtuálních uživatelů.
V Posfixadminu, když u nové schránky nastavím např 5 MB, tak se do schránky vejde prostě víc a ani to nepošle notofikaci, kteru mám nastavenou v main.cf
v etc/postfix/main.cf mám toto:
virtual_mailbox_limit_maps=mysql:/etc/postfix/mysql_virtual_mailbox_limit_maps.cf
virtual_mailbox_limit_message=" Uživatel má plnou chránku, email nelze doručit."
virtual_overquota_bounce=yes
A v mysql_virtual_mailbox_limit_maps.cf mám toto:
user = postfix
password = *****
hosts = 127.0.0.1
dbname = postfixadmin
query = SELECT quota FROM mailbox WHERE username = '%s'
Nevíte co je špatně?
V mysql v tabulce mailbox v políčku quota, je údaj od Postfixadminu zapsán.
Děkuji
Tiskni
Sdílej: