Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Na netu hledám LiveCD s předinstalovaným antivirem, ale bez úspěchu. Objevil jsem PLoP Linux. Ten je k tomu připraven pro AVAST a FProt (i návody), ale není instalovaný antivir. Vzhledem k mým malým znalostem běžného uživatele v grafickém prostředí si na to netroufám.
PLoP Linux is a small distribution that can boot from CD, DVD, USB flash drive (UFD), USB harddisk or from network with PXE. It's designed to rescue data from a damaged system, backup and restore operating systems, automate tasks and more. PLoP Linux is not for beginners.
Existuje nějaká živá distribuce? Na www.distrowatch.com jsem občas něco našel, ale většinou "spící". To je velmi zastaralé distro s "prošlým" antivirem.
Otazka je, jestli licence antivirovych programu umoznuji tvurcum distribuci, aby je zaclenili do sve distribuce. Ja myslim, ze ne. Kazdopadne nainstalovat antivir by snad nemel byt zadny problem. Pokud si sezenes rpm balik , tak v konzoli pod rootem zadej rpm -ivh balik.rpm, nebo dokonce v kde v suse staci kliknout a nainstalovat pres YAST.
k odvirování kompů s MS-Widlema - proto LiveCD
Co vim, tak quantian - live dvd podle knoppixu/debianu - uměl aktualizovat svoje balíčky, takže by šlo použít jej s tim, že bys to doinstaloval z netu na flashku? Předpokládam, že takových možností bude více.
Hmm Quantian, o antiviru ani zmínka:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/quantian-prostredi-nejen-pro-vedecke-vypocty
http://dirk.eddelbuettel.com/quantian.html
http://distrowatch.com/table.php?distribution=quantian
quantian - This distribution is dormant.
Kecko, htop tam taky normálně neni a přes apt se dá doinstalit, vlastní zkušenost ... nastavíš si repozitář, kde máš antivir, a jedeš ... nebo ne?
ClamAV se dá přidat jako modul do Slaxu. Viz www.slax.org - není to sice stoprocentně hotové řešení, ale neměl by to být nějaký zvláštní problém zvládnout ani pro "klikače". Podle tohoto článku by měl být ClamAV v Knopixu 5.0.1 (alespoň v DVD verzi), ale to neumím potvrdit (i kdyby tomu tak bylo, stejně budete ale muset někde najít návod na update virové báze, 5.0.1 už je dost vousatá).
Objevil jsem F-Secure Rescue CD 3.00 beta
http://www.f-secure.com/linux-weblog/2008/06/19/f-secure-rescue-cd-300-released/
Vložil CD na komp s Widlema, grafické prostředí bez myši. Základem je distro KNOPPIX.
Chtělo to připojení na síť, což nemám, ale jelo to. Asi se updatuje detekční řetězec.
Zdá se mi dost pomalý, žádný virus. Teď by to chtělo zkusit na zavirovaných MS-WindowsXX.
Teď by to chtělo zkusit na zavirovaných MS-WindowsXX
A kde je problém?
zkoušel jsem toto a vypadalo celkem slibne : www.antesis.org/rubrique.php3 , chronomium
Asi pred mesicem jsem pouzil SystemRescueCD kde je obsazen ClamAV.
Napadeny disk s Windows XP (NTFS) - mimochodem windows ani nezobrazili plochu - se mi podarilo zprovoznit. Po bootu SystemRescueCD bylo nutne nakonfigurovat sit, aktualizovat definice ClamAV (freshclam), namontovat NTFS partisnu (ntfs-3g) a pak spustit test. Podotykam, ze rychlost scanovani je na masli, takze hooodneee kafe ...
Tiskni Sdílej: