Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Na netu hledám LiveCD s předinstalovaným antivirem, ale bez úspěchu. Objevil jsem PLoP Linux. Ten je k tomu připraven pro AVAST a FProt (i návody), ale není instalovaný antivir. Vzhledem k mým malým znalostem běžného uživatele v grafickém prostředí si na to netroufám.
PLoP Linux is a small distribution that can boot from CD, DVD, USB flash drive (UFD), USB harddisk or from network with PXE. It's designed to rescue data from a damaged system, backup and restore operating systems, automate tasks and more. PLoP Linux is not for beginners.
Existuje nějaká živá distribuce? Na www.distrowatch.com jsem občas něco našel, ale většinou "spící". To je velmi zastaralé distro s "prošlým" antivirem.
Otazka je, jestli licence antivirovych programu umoznuji tvurcum distribuci, aby je zaclenili do sve distribuce. Ja myslim, ze ne. Kazdopadne nainstalovat antivir by snad nemel byt zadny problem. Pokud si sezenes rpm balik , tak v konzoli pod rootem zadej rpm -ivh balik.rpm, nebo dokonce v kde v suse staci kliknout a nainstalovat pres YAST.
k odvirování kompů s MS-Widlema - proto LiveCD
Co vim, tak quantian - live dvd podle knoppixu/debianu - uměl aktualizovat svoje balíčky, takže by šlo použít jej s tim, že bys to doinstaloval z netu na flashku? Předpokládam, že takových možností bude více.
Hmm Quantian, o antiviru ani zmínka:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/quantian-prostredi-nejen-pro-vedecke-vypocty
http://dirk.eddelbuettel.com/quantian.html
http://distrowatch.com/table.php?distribution=quantian
quantian - This distribution is dormant.
Kecko, htop tam taky normálně neni a přes apt se dá doinstalit, vlastní zkušenost ... nastavíš si repozitář, kde máš antivir, a jedeš ... nebo ne?
ClamAV se dá přidat jako modul do Slaxu. Viz www.slax.org - není to sice stoprocentně hotové řešení, ale neměl by to být nějaký zvláštní problém zvládnout ani pro "klikače". Podle tohoto článku by měl být ClamAV v Knopixu 5.0.1 (alespoň v DVD verzi), ale to neumím potvrdit (i kdyby tomu tak bylo, stejně budete ale muset někde najít návod na update virové báze, 5.0.1 už je dost vousatá).
Objevil jsem F-Secure Rescue CD 3.00 beta
http://www.f-secure.com/linux-weblog/2008/06/19/f-secure-rescue-cd-300-released/
Vložil CD na komp s Widlema, grafické prostředí bez myši. Základem je distro KNOPPIX.
Chtělo to připojení na síť, což nemám, ale jelo to. Asi se updatuje detekční řetězec.
Zdá se mi dost pomalý, žádný virus. Teď by to chtělo zkusit na zavirovaných MS-WindowsXX.
Teď by to chtělo zkusit na zavirovaných MS-WindowsXX
A kde je problém?
zkoušel jsem toto a vypadalo celkem slibne : www.antesis.org/rubrique.php3 , chronomium
Asi pred mesicem jsem pouzil SystemRescueCD kde je obsazen ClamAV.
Napadeny disk s Windows XP (NTFS) - mimochodem windows ani nezobrazili plochu - se mi podarilo zprovoznit. Po bootu SystemRescueCD bylo nutne nakonfigurovat sit, aktualizovat definice ClamAV (freshclam), namontovat NTFS partisnu (ntfs-3g) a pak spustit test. Podotykam, ze rychlost scanovani je na masli, takze hooodneee kafe ...
Tiskni
Sdílej: