Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na netu hledám LiveCD s předinstalovaným antivirem, ale bez úspěchu. Objevil jsem PLoP Linux. Ten je k tomu připraven pro AVAST a FProt (i návody), ale není instalovaný antivir. Vzhledem k mým malým znalostem běžného uživatele v grafickém prostředí si na to netroufám.
PLoP Linux is a small distribution that can boot from CD, DVD, USB flash drive (UFD), USB harddisk or from network with PXE. It's designed to rescue data from a damaged system, backup and restore operating systems, automate tasks and more. PLoP Linux is not for beginners.
Existuje nějaká živá distribuce? Na www.distrowatch.com jsem občas něco našel, ale většinou "spící". To je velmi zastaralé distro s "prošlým" antivirem.
Otazka je, jestli licence antivirovych programu umoznuji tvurcum distribuci, aby je zaclenili do sve distribuce. Ja myslim, ze ne. Kazdopadne nainstalovat antivir by snad nemel byt zadny problem. Pokud si sezenes rpm balik , tak v konzoli pod rootem zadej rpm -ivh balik.rpm, nebo dokonce v kde v suse staci kliknout a nainstalovat pres YAST.
k odvirování kompů s MS-Widlema - proto LiveCD
Co vim, tak quantian - live dvd podle knoppixu/debianu - uměl aktualizovat svoje balíčky, takže by šlo použít jej s tim, že bys to doinstaloval z netu na flashku? Předpokládam, že takových možností bude více.
Hmm Quantian, o antiviru ani zmínka:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/quantian-prostredi-nejen-pro-vedecke-vypocty
http://dirk.eddelbuettel.com/quantian.html
http://distrowatch.com/table.php?distribution=quantian
quantian - This distribution is dormant.
Kecko, htop tam taky normálně neni a přes apt se dá doinstalit, vlastní zkušenost ... nastavíš si repozitář, kde máš antivir, a jedeš ... nebo ne?
ClamAV se dá přidat jako modul do Slaxu. Viz www.slax.org - není to sice stoprocentně hotové řešení, ale neměl by to být nějaký zvláštní problém zvládnout ani pro "klikače". Podle tohoto článku by měl být ClamAV v Knopixu 5.0.1 (alespoň v DVD verzi), ale to neumím potvrdit (i kdyby tomu tak bylo, stejně budete ale muset někde najít návod na update virové báze, 5.0.1 už je dost vousatá).
Objevil jsem F-Secure Rescue CD 3.00 beta
http://www.f-secure.com/linux-weblog/2008/06/19/f-secure-rescue-cd-300-released/
Vložil CD na komp s Widlema, grafické prostředí bez myši. Základem je distro KNOPPIX.
Chtělo to připojení na síť, což nemám, ale jelo to. Asi se updatuje detekční řetězec.
Zdá se mi dost pomalý, žádný virus. Teď by to chtělo zkusit na zavirovaných MS-WindowsXX.
Teď by to chtělo zkusit na zavirovaných MS-WindowsXX
A kde je problém?
zkoušel jsem toto a vypadalo celkem slibne : www.antesis.org/rubrique.php3 , chronomium
Asi pred mesicem jsem pouzil SystemRescueCD kde je obsazen ClamAV.
Napadeny disk s Windows XP (NTFS) - mimochodem windows ani nezobrazili plochu - se mi podarilo zprovoznit. Po bootu SystemRescueCD bylo nutne nakonfigurovat sit, aktualizovat definice ClamAV (freshclam), namontovat NTFS partisnu (ntfs-3g) a pak spustit test. Podotykam, ze rychlost scanovani je na masli, takze hooodneee kafe ...
Tiskni
Sdílej: