Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim,
doma mam pc ktore ma neverejnu ip, bez fw portov a chcel by som na tom spojazdnit VNC cez net. Mam Debian server a zaujimalo by ma ci by sa tam nedava nahodit nejaka sluzba co by mi dovolovala VNC z vonku.
Predstava:
Nejake PC s vnc klientom -> Server -> moj pc s vnc serverom.
Neviete niekto ako by sa to dalo? pripadne nejake zachytne body pre google. Dakujem.
Kolega myslel NAT..
NN
ssh -L 5901:<moj pc s vnc serverom>:5901 <Server>A este na <Nejake PC s vnc klientom> spustis:
vncviewer localhost:1Cim to mas navyse sifrovane, co je pre VNC pomerne ziaduce. Cele za predpokladu, ze ze VNC server bezi ako display :1 na <moj pc s vnc serverom>. Inak treba nastavit spravne cislo portu (=5900 + cislo displaya).
ssh -L portA:C:portC BTakze sa DA dostat pomocou SSH+VNC na stroj, kam sa NEDA priamo dostat iba cez VNC. Predpokladam, ze na lokalnej sieti prezije aj bez sifrovania. Ak nie, tak sa da spravit SSH tunel v SSH tuneli, ktorym sa dosiahne o krok dalej. Data pocas 1. hopu budu sifrovane 2x, pocas 2. raz a pocas tretieho nebudu sifrovane. Ale to uz ma vyznam vtedy uvazovat o pouziti "trvalo" beziacej proxy (napr. stone) na stroji C.
vncviewer -via
jak psalo malé prase :). Pokud mezi serverem a pc už je jen třeba domácí síť a port forwarding nevyhovuje.
vncviewer -via <Server> <moj pc s vnc serverom>:1
Nejlepsi je udelat VPN a pak bych volil "rdpd" - RDP SEVER na tvojom PC. Funguje to skvele.
Tiskni
Sdílej: