Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Ahoj,
Opravte mě pokud se mýlím, ale takhle zatím chápu detekci HW (během běhu systému):
-Uživatel připojí třeba USB flash disk
-Jádro pozná hardware a udělá 3 věci:
-Zkusí spustit uevent helper program, jak bylo definováno při kompilaci jádra (výchozí nastavení je /sbin/hotplug). Může to být i skript. Ten vytváří zařízení pomocí mknod; informace dostane jako proměnné od jádra.
-Vytvoří uevent, který pošle přes netlink. Záleží pak na daemonu, aby událost zachytil a jednal podle toho. Takový daemon je třeba udev nebo hotplug{,2}.
-Získané informace o zařízení jsou ve virtuálních fs /sys a /proc.
Stavím si vlastní systém a chci tomu porozumět. Vím, že aby se daly přečíst oddíly na disku, tak je třeba přimountovat /sys. Pak v souboru /proc/partitions bude seznam oddílů. Nyní ale dochází k problému: informace o oddílech všech blokových zařízení jsou dostupné pouze při startu systému; jakmile se něco změní, něco se podělá a soubor /proc/partitions je prázdný, neobsahuje žádné oddíly.
Pokud tomu dobře rozumím, tak by mělo být zodpovědné pouze jádro - jen kernel přeci zapisuje do /proc a jen kernel se má starat o skutečnou detekci hardwaru. Tudíž, jak je možné, že po odpojení a připojení USB flashe je seznam oddílů prázdný?
Předem díky za jakejkoli hint...
Dr. Eddy
PS: systém startuje z USB a nahrává se do paměti, odkud běží celou dobu. Tudíž vždy po startu systému je přítomen USB disk.
Řešení dotazu:
NEjake odkazy, jeste se k tomu vratim:
http://wiki.linuxquestions.org/wiki/Hotplug
https://wiki.ubuntu.com/UdevRoadmap
NN
dmesg mi vypisuje tohle:
po startu jádra detekuje vše správně, zavede ovladače a vypíše i tuto řádku:
uba: uba1 uba2
což je USB zařízení a dvě partitiony.
při odpojení vypíše USB disconnected a při připojení opět napíše že detekoval zařízení, ale už nevypíše partitiony. Zvláštní ale je, že vždy nalezne USB zařízení na jiné adrese, ikdyž USB port neměním při připojování...
2.6.28
taky mi přišlo zvláštní "uba", ale jednou se mi podařilo přimountovat ext2 fs, takže to funguje... ale jen po startu...
na tom USB flashi jsou 2 oddíly: ext2 a fat32. na tom ext2 oddíle je zavaděč, jádro a obraz ramdisku, kterej se celej nahraje do paměti. Takže jakmile se nastartuje jádro a zkopíruje ramdisk do paměti (parametr u jádra je root=ram0 myslim), tak flash by už neměl být potřeba. Systém celej běží v RAM a funguje jak má, až tedy na detekci partitionů...
Uba? Nie je to toto? Žeby ten ovládač konečne opravili?
vím, že pro zavedení do paměti nepotřebuju ovladače pro USB, ale já ten flash chci ještě po startu systému využít, resp. z něj nahrát jiné soubory, a to nejen hned po startu, ale kdykoli, kdy jádro nějaký USB flash detekuje. Tudíž je potřebuji. Pokud je tedy problém s ovladači, nevíte, které jsou vadné? Taky bych rád podporoval USB 1.1 i 2.0. Jinak jádro je monolytické, if it matters...
díky moc!
jádro funguje jak má, teď už jen dolatit hotplug2 daemon...
Díky opravdu moc, upřímně, zkoušel jsem IRC kanály, linuxquestions.org i kerneltrap.org, jen tady se mi dostalo pozornosti a řešení!
Česká komunita je nejlepší! :)
BTW: kdyby někdo narazil na stejný problém, tak stačí zakázat v jádře v Device Drivers -> Block devices -> Low Performance USB block driver.
Tiskni
Sdílej: