Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Mám notebok MSI GX620X a na něm grafickou kartu Nvidia GeForce 9600M GT. Což je na notebook dost silná karta. Problém je ten, že pod linuxem podává žalostný výkon, konkréntě glxgears dají okolo 3000 fps, což je dost málo. Slabý výkon se projevuje i u některých desktopových efektů (KDE 4.2.1), kdy zobrazované FPS klesá na 20 a méně.
Mám gentoo amd64 a při instalaci jsem se držel howto z gentoo wiki. Konkrétně mám kernel 2.6.27-r8 (gentoo-sources z portage), v kterém jsem povypínal framebufferové drivery od nvidie (místo toho jsem použil vesa driver). AGP Support mám nastevený na Intel (notebook je Intel chipset) a Direct Rendering Manager na Intel 830M, 845GM... Nvidia v seznamu nebyla, tak jsem zvolil stejně jako u AGP Intel. Jinak další potřebné možnosti v General setup atd jsou zapnuté také. Po zkompilování kernelu jsem emergnul nejnovější xorg-server 1.5.3-r5 a nvidia-drivers 180.37. Pomocí automatický scriptů jsem vytvořil xorg.conf. Nejdůležitější část:
Section "Device" Identifier "Card0" Driver "nvidia" VendorName "nVidia Corporation" BoardName "GeForce 9600M GT" BusID "PCI:8:0:0" EndSection
Pomocí eselect nvidia jsem nastavil správně opengl. Xka fungují, glxgears se točí, glxinfo ukazuje direct rendering yes. Jen to fps je zoufalé nízké. Zkoušel jsem i novější kernel, ale nepomohlo to.
ahoj, zkusil bych naistalovat nějakou jinou verzi nvidia-drivers, nejspíše nějaké starší. Já jsem měl na své GF5500 s nejnovějšími drivers problémy, ale starší byly OK. Nemusí to pomoct, ale za zkoušku to stojí
Sice to asi nepomůže, ale mám tu samou kartu, vše mi ale jede jak má. Nvidia settings hlásí úrovně chodu grafiky dle ptořeby, chodí .. na highperformance jede na plno, a vše jede krásně plynule včetně efektů desktopu.
Drivery 180.44, Xka 1.6.0, NVC 1.17 a u karty mám VBIOS Version 62.94.3c.00.43... Nevím, ale fakt jede všechno a dost slušně.
Pokud ti powermizer je opravdu schopný přepnout na nejvyšší level, jsi jeden z mála šťastlivců. Obecně většině lidí s touto grafikou to nefunguje a jedou na 40% výkonu (i když i to je poměrně dost u této grafiky, na desktopové efetky to bohatě stačí).
Tento problém spravují až teprve nejnovější ovladače od nvidie, mně bohužel s nimi mi nefungují kwin efekty, ale to je možná problém ještě někde jinde u mě
No, zkusil jsem Counter Strike Source, a šel na plný detaily:) Ale nevím, jak moc je to náročná hra. Potřeboval bych to na něčem ověřit, neexistuje něco do linuxu co je hodně náročný?
V Nvidia ovladačích je bug, který zatím není pořešený a který způsobuje to, že grafika neumí běžet na svůj maximální výkon. Na své Nvidia GeForce 9600M GS mám čtyři ůrovně výkonu, jede mi to ale jen na první dva, 0: nvclock 169, memclock 100 a 1: nvclock 275, memclock 250. Zbylé dva: 2: nvclock 400, memclock 400 a 3: nvclock 430, memclock 400 jsou nedostupné. Na Tvé 9600M GT to bude obdobné. Takže je asi potřeba počkat na novou verzi ovladače. I když čekání je dlouhé, v mém případe cca půl roku. :( Více odkaz níže, a najdi si téma "180.11 powermizer still broken"
hxxp://www.nvnews.net/vbulletin/forumdisplay.php?f=14
No to je v pytli. Konečně notes s pořádnou grafikou (doteď jsem měl sis => žádné ovladače) a stane se tohle :D Jinak koukal jsem do nvidia-settings a Performance Level mam pouze 0, všechno ostatní je neaktivní.
No aspoň čekáme ve dvou:)
No ještě je jedno řešení, přepsat VBIOS na grafické kartě. Není to nic extra složitého, ale nechtěl jsem v případě nějaké chyby znefunkčnit notebook. Takže toto jsem zavrhnul a nezbývá než čekat.
Ten post na Nvidia fóru byl založen začátkem prosince 2008, a do teď se nic v ovladačích ohledně tohoto nezměnilo, takže je to ve hvězdách. Bohužel. :( Každopádne je diskutabilní, kde je problém, protože někdo na tom fóru postnul screen nastavení nvidie, měl tu samou grafiku co já, ale starší VBIOS na grafiké kartě, a tomu grafická karta fungovala normálně, i na nejvyšší takty. Takže teoretické řešení by bylo sehnat starší konkrétní fungující VBIOS a "jen" jej preflashovat. Ale jak už jsem psal, nechce se mi do toho. Takže tak vypadá situace.
Tak prosinec 2008 není tak dávno. Takže třeba plánujou něco udělat. Něco velkýho:)
Naštěstí ten výkon není tak tragický. Glxgears sice dají málo fps, ale Quake, CS:Source a Warcraft III běhají krásně. A efekty z KDE 4.2 taky jakž takž (kdyžtak zkusím compiz, třeba to bude lepší).
Já jsem se se svojí obstarožní nVidia Corporation NV11 [GeForce2 MX/MX 400] setkal s tím, že se po přechodu správy cache z MTRR na PAT mírně (řekněme tak 10 %) propadl výkon glxgears. Při bootu lze PAT vypnout parametrem nopat.
Avšak je třeba poznamenat, že glxgears spíše než výkon karty měří rychlost přepínání frame bufferů.
Já ten slabý výkon pociťuji, resp. grafickou kartu nemohu využívat tak, jak bylo původně zamýšleno. To že jede +- na 60 % výkonu v CUDA aplikacích dost cítím, takže na opravu v ovladačích čekám jako na smilovaní. No uvidíme. Snad se brzy zadaří. :)
Luxus! Mohu potvrdit, že ve verzi 185.18.08 je powermizer spravený, alespoň pro mou GF 9600M GT. Glxgears se dostalo na solidních 10 000 fps z původních 4000 (i přesto jsem čekal víc ). Bohužel v této verzi mi přestaly fungovat kompozitní efekty v KDE4.
Já jsem právě ponechal starý xorg.conf, takže nastavení se zachovalo, na druhou stranu pokud se změnila nějak výchozí potřebná konfigurace xorg.conf, mohlo by to být tím.
Tiskni Sdílej: