Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Chtěl bych Vás všechny poprosit o radu...
Moje představa:
ADSL model <-> eth0/server linux/ dhcp eth1 <-> Místní síť.
Neporadíte někdo uceleně, jak nato? Prostudoval jsem kde co, postupoval dle návodů a stejně to nešlape... Přiznám se mám trochu nejasno kde nastavit jakou bránu. Mám naistalováno fc9. Prosím neodkazujte mě na starší dotazy, kdybych to nezkoušel, neptal bych se...
Díq
Na tom adsl modemu asi budeš muset natovat. Na serveru nastavit forwardování paketů. Na eth1 nastavit nějakou síť odlišnou od sítě na eth0. Na adsl modemu nastavit routu na tu síť na eth1 ... třeba "ip route add 10.2.2.0/24 via server_linux". Pokud si z místní sítě nepingneš na modem, tak máš něco blbě nastavené.
eth1
tveho serveru. A ten server bude mit jako branu bud ip tveho ADSL modemu (pokud ten modem NATuje) nebo branu, kterou ti dal posytovatel (pokud modem jenom bridguje/routuje). Samozrejme pokud modem NATuje, tak jeho brana bude ta, kterou ti pridelil poskytovatel.Dík za typy. Jak to provést s DNS? Modem NATuje...
Už se mi to povedlo, chvilku to chodilo a teď bez zjevnejch příčin přestalo...
DNS buď staticky na všech klientech nebo na tom vnitřnim routeru, pokud dělá dhcp server, tak nastavit, ať přiděluje "všechno".
Tiskni
Sdílej: