Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Chtěl bych Vás všechny poprosit o radu...
Moje představa:
ADSL model <-> eth0/server linux/ dhcp eth1 <-> Místní síť.
Neporadíte někdo uceleně, jak nato? Prostudoval jsem kde co, postupoval dle návodů a stejně to nešlape... Přiznám se mám trochu nejasno kde nastavit jakou bránu. Mám naistalováno fc9. Prosím neodkazujte mě na starší dotazy, kdybych to nezkoušel, neptal bych se...
Díq
Na tom adsl modemu asi budeš muset natovat. Na serveru nastavit forwardování paketů. Na eth1 nastavit nějakou síť odlišnou od sítě na eth0. Na adsl modemu nastavit routu na tu síť na eth1 ... třeba "ip route add 10.2.2.0/24 via server_linux". Pokud si z místní sítě nepingneš na modem, tak máš něco blbě nastavené.
eth1
tveho serveru. A ten server bude mit jako branu bud ip tveho ADSL modemu (pokud ten modem NATuje) nebo branu, kterou ti dal posytovatel (pokud modem jenom bridguje/routuje). Samozrejme pokud modem NATuje, tak jeho brana bude ta, kterou ti pridelil poskytovatel.Dík za typy. Jak to provést s DNS? Modem NATuje...
Už se mi to povedlo, chvilku to chodilo a teď bez zjevnejch příčin přestalo...
DNS buď staticky na všech klientech nebo na tom vnitřnim routeru, pokud dělá dhcp server, tak nastavit, ať přiděluje "všechno".
Tiskni
Sdílej: