Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Přeji hezký den!
Zčista jasna přestala fungovat správa VDR přes web pomocí vdradmin-am. Vše fungovalo poměrně dobře asi dva měsíce, ale minulý týden se najednou objevilo hlášení
Can't connect to VDR at localhost:2001 Please check if VDR is running and if VDR's svdrphosts.conf is configured correctly.
Konfigurace uvedeného souboru se mi jeví správná, navíc to předtím jelo. Nastavené nahrávání se uskutečnilo, ale další se nedá nastavit Nefunguje přístup ani z dalších počítačů v lokální síti. Prohledal jsem všechno možné, ale našel jsem jen pár rad v němčině, které nepomohly. Ale německy umím jen trochu, takže možná jsem jim dobře nerozumněl. Pokud by někdo věděl nebo tušil, v čem může být zakopaný pes, budu vděčný za radu.
Jirka
ja neviem kde je problem, ale dovolim si otazku: fungovala ti vo vdradmin-am dobre diakritika v epg?
mne sa ju nepodarilo rozbehat, ale nasiel som nahradny plugin vdr-live, v nom vsetko slape ako ma..
Diakritika fungovala jen s kódováním ISO Latin2, u kterého jsem kvůli tomu zůstal. V Unicode buď bylo správně zobrazeno menu nebo texty (např EPG informace), ale nikdy ne oboje.
Díky za tip na vdr-live, vyzkouším.
Jirka
Vypadá to funkčně, ještě jednou díky.
Jirka
Tak jsem na to přišel, v konfiguračním souboru vdradmind.conf
bylo potřeba opravit VDR_HOST = localhost
na VDR_HOST = 127.0.0.1 .
Zajímavé je, že na mašině v práci to funguje i po staru.
Jirka
Jak na tom stroji, co to nefuguje, vypadá soubor /etc/hosts?
Položka "127.0.0.1 localhost" je hned na začátku. Zvláštní na tom bylo, že to jelo a pak najednou to přestalo fungovat. Co se mezitím stalo (update apod.) už zpětně nedokážu zjistit.
Jirka
Tiskni
Sdílej: