Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj vsem,
mam tady na Debianu rozchozeny DND (Bind9).
Pocitace v siti ho pouzivaji. Preklady adres jsou v pohode, az na jednui vec.
Mam nastaveno na zkousku i A zaznam na seznam.cz a pouzil jsem ho na CNAME:
seznam IN A 77.75.72.3
* IN CNAME seznam
Kdyz teda nekdo zada do prohlizece adresu, napr. kgjfjabgviahiu , ukaze se mu sice seznam.cz, ale nejak rozhasenej. Je to v priloze.
PS: dela to jakakoliv stranka, kterou nastavim misto seznam.cz
samozrejme mluvim o DNS .. vloudil se preklep
Asi ma seznam nejake sablony na jinem serveru a klient se uz
na ne nedopta. Nebude lepsi ty verejne IP kesovat?
NN
style.kgjfjabgviahiu
, která se přes váš DNS server přesměruje zpět na homepage Seznamu, kde takový styl není.
Pokud už něco takového chcete dělat, nainstalujte si i nějaký vlastní web server a přes něj požadavky přesměrovávejte na Seznam. Kdyby Seznam používal virtual hosty podle jména, to vaše řešení vůbec nebude fungovat.
Navíc tímhle způsobem nepřesměrováváte jen HTTP provoz, ale i všechno ostatní – poštu a další protokoly. Rozhodně mi to nepřipadá jako dobrý nápad – pokud uživatel zadá špatně adresu, má se to dozvědět a má ji opravit.
Ten seznam byl jen jako zkouska. Na svem serveru mam web, postu atd. Takze by ten presmerovany provoz myslim tak nevadil. Presto mi nejdou ani moje stranky, kdyz tohle napisu.
Mam treba zaznam pro SMTP, ktery je na mem serveru, takze i kdybych nepresmerovaval nesmysly, po napsani SMTP do prohlizece se mi stejne zobrazi moje rozpadla "stranka"..
ssh
na svůj server, udělal bych překlep v adrese, a místo toho bych musel čekat, až vyprší timeout spojení (pokud váš server na příslušném portu nenaslouchá a nevrací odpověď port nedostupný), nebo bych se marně pokoušel přihlásit na váš server v domnění, že se přihlašuju na svůj.
Hm, asi resime vec, o kterou mi tak moc nejde nebo to nechapu
Jde mi hlavne o tohle:
Mam na jednom serveru (10.0.10.1) DNS, Postfix a Apache2.
V DNS zaznamech mam i CNAME "smtp" odkazujici se na 10.0.10.1.
Kdyz napisu: "smtp.mojedomena.cz", ukaze se mi muj prvni VirtualHost na Apache2 V PORADKU,
kdyz ale napisu jenom "smtp", ukaze se mi ta moje stranka bez stylu.
Vubec by mi nevadilo, kdyby se mi po napsani "smtp" ukazalo napr. ze stranka neexistuje, ale to nevim, jak udelat. Proto jsem na zacatku demonstroval na Seznam.cz, co to dela...
Takze o to presmerovani mi ani tak nejde...
http://smtp.mojedomena.cz/style.css
, a ten asi existuje, a v druhém případě se má načíst http://smtp/style.css
, a na to asi server odpoví chybovým kódem nebo HTML stránkou, ne stylem.
Vubec by mi nevadilo, kdyby se mi po napsani "smtp" ukazalo napr. ze stranka neexistuje, ale to nevim, jak udelat.Jednoduše – nedávat do kešujícího DNS serveru hvězdičkovou doménu, která odchytí neexistující domény, a ponechat normální nastavení – tj. pokud doména neexistuje, klient dostane odpověď, že doména neexistuje a zobrazí příslušnou chybovou hlášku.
hvezdicku mam zrusenou... tzn. pri zadani napr. "khdfkkh" stranka neexistuje... ale smtp mam stane v DNS a proto se stranka ukaze - bez stylu..
Kdyz teda nekdo zada do prohlizece adresu, napr. kgjfjabgviahiu , ukaze se mu sice seznam.cz, ale nejak rozhasenej.
Prohlizec si zjisti IP adresu toho kgjfjabgviahiu, dostane z DNS odpoved podle vaseho nastaveni, pripoji se tam a rekne si o dokument z kgjfjabgviahiu. Ale ten server o zadnem kgjfjabgviahiu nema poneti, takze vrati error nebo vychozi web. A cim vic operaci na tom umisteni nejak zavisi, tim vic se jich podela.
Na tyhle veci DNS neni.
Tiskni
Sdílej: