Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Ad země ... třeba "whois 116.71.52.107" ... Pákistán, "whois 84.36.5.75" ... asi Egypt ... ale především ... "DST=85.207.34.159", to je Vaše? A že leze na port 23, nějaká trubka asi ... prostě zkouší, hledá, kde má kdo díru. Takovéhle zážitky má každý, já to popisoval v blogu - Zakázat celý rozsah?, muj hosts.deny už má cca 2400 řádek.
Jak to poznáte? Když je někdo šikovnej, tak těžko. Podle následků, že máte navázaná spojení do pryč. Děje se něco, co nečekáte. Mění se vám data, aniž byste to způsobil. Zahlíd jsem tu (na AbcL) i diskusi, zda je lepší vícestupňová ochrana nebo silné heslo. Např. 1, 2, 3.
To je právě to ... (mimochodem v /etc/services byste to taky našel), je to telnet, tedy text v čisté podobě. Port 111 je potřeba pro nfs a portmap. Google mi na port 52448 nic rozumného nenašel, "netstat -tap" by vám řeklo, jakej program tam žije.
Když jsem pustil nfs, tak mi taky přibylo
tcp 0 0 *:48095 *:* LISTEN 23601/rpc.statdtedy náhodnej port.
Spousta odkazů by se našla, jako první mne napadlo ... struktura IP paketu.
Tiskni
Sdílej: