3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
potřeboval bych spustit X-ka (KDE) vzdáleně... myšleno tak, že chci mít na lokálním počítači plochu vzdálenýho počítače. hned na začátku musím dodat, že VNC neni to, co hledám. chci nativně využít toho, že X ka sou rozdělený na klienta a server. našel sem haldu návodů, ale málokterej obsahoval to, co měl v názvu a žádnej nefungoval.
pomocí ssh -X jméno se mi podařilo spustit na vzdáleným systému aplikaci. ale Xwindows nejdou. je to podobnej princip, ale prostě to nejde.
startkde -display server taky ne.
mám debian 5, KDE.
nemusíte to vypisovat, stačí odkaz na článek, ale proboha funkční...!
dík
Otázka je, zda chcete vidět plochu na vzdáleneém počítači, tak jak tam je nebo si udělat vlasni session.
v prvním případě mě opravdu napadá jen x11vnc, které s úspěchem používám (ale je to VNC) http://www.root.cz/clanky/vnc-a-linux-vzdalena-plocha/
v druhém případě je možností víc : NX server, xrdp a samozřejmě Xvnc (Součást X serveru)
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky
http://xrdp.sourceforge.net/
na obou stranách mám KDE. v souboru jsem XDMCP povolil. defaultně by to mělo byt povolený, ale pro jistotu.
po spuštění X -query vzdálený.počítač se objeví plocha X (prázdná, černobílá károvaná, určitě to znáte) bez KDE. jenom myšítko (křížek), jinak nic. navíc podle mě je to X lokální server, protože sem zkoušel změnit v konfigu tty jinam, ale jelo to furt na 7.
neprocházel sem ten konfig celej, třeba v něm pak ještě něco najdu. nebo zkusím něco jinýho.
pokud by tě ještě neco napadlo... zatím díky.
Xephyr -ac :1 & DISPLAY=:1 xterma v tom xterme ssh druhypocitac startkde (to -ac je bezpečnostné zjednodušenie, pozri Xephyr bez parametrov pre ďalšie informácie)
díky MOC čéče super, funguje, geniálně jednoduchý. škoda, že sem to v žádným návodu nenašel, už sem z toho byl na nervy, nic nefungovalo.
XDMCP mě bohužel nejde, to by bylo jednodušší. asi je někde chyba v konfigu. spustí se jenom X, KDE ne.
abych to shrnul:
na lokále - xinit
ssh -X druhypocitac
startkde
toť vše
já vim, že to je jednodušší, ale když to nejede...
XDMCP (na vzdáleným) je v konfigu povolený. nemám nastavený Xaccess, protože z komentářů mě neni jasný, jak se to dělá.
jinak je to /etc/kde3/kdm/kdmrc, aspoň u mě.
to sem udělal. furt stejný, jenom X bez manažera. v kdmrc mám zhruba:
[General]
ConfigVersion=2.3
StaticServers=:1
ReserveServers=:1,:2,:3
ServerVTs=-5
ConsoleTTYs=tty2,tty3,tty4,tty5,tty6
PidFile=/var/run/kdm.pid
[Xdmcp]
Enable=true
Port=177
Xaccess=/etc/X11/xdm/Xaccess
Willing=/etc/X11/xdm/Xwilling
# Core config for all displays
[X-*-Core]
Resources=/etc/X11/xdm/Xresources
Setup=/etc/X11/xdm/Xsetup_0
Session=/etc/kde/kdm/Xsession
AutoReLogin=false
AllowShutdown=Root
SessionsDirs=/usr/share/xsessions,/usr/share/apps/kdm/sessions,/etc/X11/dm/sessions
ClientLogFile=.xsession-errors-%d
[X-*-Greeter]
LogoArea=Logo
LogoPixmap=/usr/share/icons/hicolor/96x96/apps/fedora-logo-icon.png
# Default is "Welcome to %s at %n"
GreetString=Fedora 9 (Sulphur)
GreetFont=Sans,16,-1,5,75,0,0,0,0,0
co kdyby mě nekdo poslal svůj konfig, co funguje...
Je vzdalenej server spusten s parameterem -[no]listen tcp?
co tím myslíš? X server (ten samozřejmě spuštěnej vůbec neni) nebo co?
Funguje to tak, že se X klienti (tj. celá X sešna) na vzáleném stroji připojují k tvému X serveru, který provádí zobrazování na tvé lokální grafice. X server (lokální) musí poslouchat na síti (aby se k němu klienti mohli připojit), a proto nesmí být spuštěný s parametrem no-listen-tcp (který tam obvykle v defaultním nastavení bývá kvůli bezpečnosti).
včera sem zjistil, že debian tam ten parametr (-nolisten tcp) má, fedora ne. protože nevim, jak ho zrušit (ve výchozím stavou sou na obou Xka vypnutý) tak sem to zkoušel z fedory na debian. a nic, furt jenom X, jenom bez myši. žádnej login prompt, nic.
Můžeš využít výhodu textových konfiguráků:
rgrep nolisten /etc
root 10733 1.7 4.7 151624 91904 tty8 SLs+ Apr02 124:48 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt8 -auth /var/run/xauth/A:0-pS7Dth
a na druhy se nepripojim root 3761 0.2 0.6 11004 5992 tty7 Ss+ Apr06 3:03 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt7 -auth /var/run/xauth/A:0-CroA5Y
V obou pripadech Gentoo XDMCP povolene.
Tiskni
Sdílej: