Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
potřeboval bych spustit X-ka (KDE) vzdáleně... myšleno tak, že chci mít na lokálním počítači plochu vzdálenýho počítače. hned na začátku musím dodat, že VNC neni to, co hledám. chci nativně využít toho, že X ka sou rozdělený na klienta a server. našel sem haldu návodů, ale málokterej obsahoval to, co měl v názvu a žádnej nefungoval.
pomocí ssh -X jméno se mi podařilo spustit na vzdáleným systému aplikaci. ale Xwindows nejdou. je to podobnej princip, ale prostě to nejde.
startkde -display server taky ne.
mám debian 5, KDE.
nemusíte to vypisovat, stačí odkaz na článek, ale proboha funkční...!
dík
Otázka je, zda chcete vidět plochu na vzdáleneém počítači, tak jak tam je nebo si udělat vlasni session.
v prvním případě mě opravdu napadá jen x11vnc, které s úspěchem používám (ale je to VNC) http://www.root.cz/clanky/vnc-a-linux-vzdalena-plocha/
v druhém případě je možností víc : NX server, xrdp a samozřejmě Xvnc (Součást X serveru)
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky
http://xrdp.sourceforge.net/
na obou stranách mám KDE. v souboru jsem XDMCP povolil. defaultně by to mělo byt povolený, ale pro jistotu.
po spuštění X -query vzdálený.počítač se objeví plocha X (prázdná, černobílá károvaná, určitě to znáte) bez KDE. jenom myšítko (křížek), jinak nic. navíc podle mě je to X lokální server, protože sem zkoušel změnit v konfigu tty jinam, ale jelo to furt na 7.
neprocházel sem ten konfig celej, třeba v něm pak ještě něco najdu. nebo zkusím něco jinýho.
pokud by tě ještě neco napadlo... zatím díky.
Xephyr -ac :1 & DISPLAY=:1 xterma v tom xterme ssh druhypocitac startkde (to -ac je bezpečnostné zjednodušenie, pozri Xephyr bez parametrov pre ďalšie informácie)
díky MOC čéče
super, funguje, geniálně jednoduchý. škoda, že sem to v žádným návodu nenašel, už sem z toho byl na nervy, nic nefungovalo.
XDMCP mě bohužel nejde, to by bylo jednodušší. asi je někde chyba v konfigu. spustí se jenom X, KDE ne.
abych to shrnul:
na lokále - xinit
ssh -X druhypocitac
startkde
toť vše
já vim, že to je jednodušší, ale když to nejede...
XDMCP (na vzdáleným) je v konfigu povolený. nemám nastavený Xaccess, protože z komentářů mě neni jasný, jak se to dělá.
jinak je to /etc/kde3/kdm/kdmrc, aspoň u mě.
to sem udělal. furt stejný, jenom X bez manažera. v kdmrc mám zhruba:
[General]
ConfigVersion=2.3
StaticServers=:1
ReserveServers=:1,:2,:3
ServerVTs=-5
ConsoleTTYs=tty2,tty3,tty4,tty5,tty6
PidFile=/var/run/kdm.pid
[Xdmcp]
Enable=true
Port=177
Xaccess=/etc/X11/xdm/Xaccess
Willing=/etc/X11/xdm/Xwilling
# Core config for all displays
[X-*-Core]
Resources=/etc/X11/xdm/Xresources
Setup=/etc/X11/xdm/Xsetup_0
Session=/etc/kde/kdm/Xsession
AutoReLogin=false
AllowShutdown=Root
SessionsDirs=/usr/share/xsessions,/usr/share/apps/kdm/sessions,/etc/X11/dm/sessions
ClientLogFile=.xsession-errors-%d
[X-*-Greeter]
LogoArea=Logo
LogoPixmap=/usr/share/icons/hicolor/96x96/apps/fedora-logo-icon.png
# Default is "Welcome to %s at %n"
GreetString=Fedora 9 (Sulphur)
GreetFont=Sans,16,-1,5,75,0,0,0,0,0
co kdyby mě nekdo poslal svůj konfig, co funguje...
Je vzdalenej server spusten s parameterem -[no]listen tcp?
co tím myslíš? X server (ten samozřejmě spuštěnej vůbec neni) nebo co?
Funguje to tak, že se X klienti (tj. celá X sešna) na vzáleném stroji připojují k tvému X serveru, který provádí zobrazování na tvé lokální grafice. X server (lokální) musí poslouchat na síti (aby se k němu klienti mohli připojit), a proto nesmí být spuštěný s parametrem no-listen-tcp (který tam obvykle v defaultním nastavení bývá kvůli bezpečnosti).
včera sem zjistil, že debian tam ten parametr (-nolisten tcp) má, fedora ne. protože nevim, jak ho zrušit (ve výchozím stavou sou na obou Xka vypnutý) tak sem to zkoušel z fedory na debian. a nic, furt jenom X, jenom bez myši. žádnej login prompt, nic.
Můžeš využít výhodu textových konfiguráků:
rgrep nolisten /etc
root 10733 1.7 4.7 151624 91904 tty8 SLs+ Apr02 124:48 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt8 -auth /var/run/xauth/A:0-pS7Dth
a na druhy se nepripojim root 3761 0.2 0.6 11004 5992 tty7 Ss+ Apr06 3:03 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt7 -auth /var/run/xauth/A:0-CroA5Y
V obou pripadech Gentoo XDMCP povolene.
Tiskni
Sdílej: