Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
potřeboval bych spustit X-ka (KDE) vzdáleně... myšleno tak, že chci mít na lokálním počítači plochu vzdálenýho počítače. hned na začátku musím dodat, že VNC neni to, co hledám. chci nativně využít toho, že X ka sou rozdělený na klienta a server. našel sem haldu návodů, ale málokterej obsahoval to, co měl v názvu a žádnej nefungoval.
pomocí ssh -X jméno se mi podařilo spustit na vzdáleným systému aplikaci. ale Xwindows nejdou. je to podobnej princip, ale prostě to nejde.
startkde -display server taky ne.
mám debian 5, KDE.
nemusíte to vypisovat, stačí odkaz na článek, ale proboha funkční...!
dík
Otázka je, zda chcete vidět plochu na vzdáleneém počítači, tak jak tam je nebo si udělat vlasni session.
v prvním případě mě opravdu napadá jen x11vnc, které s úspěchem používám (ale je to VNC) http://www.root.cz/clanky/vnc-a-linux-vzdalena-plocha/
v druhém případě je možností víc : NX server, xrdp a samozřejmě Xvnc (Součást X serveru)
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky
http://xrdp.sourceforge.net/
na obou stranách mám KDE. v souboru jsem XDMCP povolil. defaultně by to mělo byt povolený, ale pro jistotu.
po spuštění X -query vzdálený.počítač se objeví plocha X (prázdná, černobílá károvaná, určitě to znáte) bez KDE. jenom myšítko (křížek), jinak nic. navíc podle mě je to X lokální server, protože sem zkoušel změnit v konfigu tty jinam, ale jelo to furt na 7.
neprocházel sem ten konfig celej, třeba v něm pak ještě něco najdu. nebo zkusím něco jinýho.
pokud by tě ještě neco napadlo... zatím díky.
Xephyr -ac :1 & DISPLAY=:1 xterma v tom xterme ssh druhypocitac startkde (to -ac je bezpečnostné zjednodušenie, pozri Xephyr bez parametrov pre ďalšie informácie)
díky MOC čéče
super, funguje, geniálně jednoduchý. škoda, že sem to v žádným návodu nenašel, už sem z toho byl na nervy, nic nefungovalo.
XDMCP mě bohužel nejde, to by bylo jednodušší. asi je někde chyba v konfigu. spustí se jenom X, KDE ne.
abych to shrnul:
na lokále - xinit
ssh -X druhypocitac
startkde
toť vše
já vim, že to je jednodušší, ale když to nejede...
XDMCP (na vzdáleným) je v konfigu povolený. nemám nastavený Xaccess, protože z komentářů mě neni jasný, jak se to dělá.
jinak je to /etc/kde3/kdm/kdmrc, aspoň u mě.
to sem udělal. furt stejný, jenom X bez manažera. v kdmrc mám zhruba:
[General]
ConfigVersion=2.3
StaticServers=:1
ReserveServers=:1,:2,:3
ServerVTs=-5
ConsoleTTYs=tty2,tty3,tty4,tty5,tty6
PidFile=/var/run/kdm.pid
[Xdmcp]
Enable=true
Port=177
Xaccess=/etc/X11/xdm/Xaccess
Willing=/etc/X11/xdm/Xwilling
# Core config for all displays
[X-*-Core]
Resources=/etc/X11/xdm/Xresources
Setup=/etc/X11/xdm/Xsetup_0
Session=/etc/kde/kdm/Xsession
AutoReLogin=false
AllowShutdown=Root
SessionsDirs=/usr/share/xsessions,/usr/share/apps/kdm/sessions,/etc/X11/dm/sessions
ClientLogFile=.xsession-errors-%d
[X-*-Greeter]
LogoArea=Logo
LogoPixmap=/usr/share/icons/hicolor/96x96/apps/fedora-logo-icon.png
# Default is "Welcome to %s at %n"
GreetString=Fedora 9 (Sulphur)
GreetFont=Sans,16,-1,5,75,0,0,0,0,0
co kdyby mě nekdo poslal svůj konfig, co funguje...
Je vzdalenej server spusten s parameterem -[no]listen tcp?
co tím myslíš? X server (ten samozřejmě spuštěnej vůbec neni) nebo co?
Funguje to tak, že se X klienti (tj. celá X sešna) na vzáleném stroji připojují k tvému X serveru, který provádí zobrazování na tvé lokální grafice. X server (lokální) musí poslouchat na síti (aby se k němu klienti mohli připojit), a proto nesmí být spuštěný s parametrem no-listen-tcp (který tam obvykle v defaultním nastavení bývá kvůli bezpečnosti).
včera sem zjistil, že debian tam ten parametr (-nolisten tcp) má, fedora ne. protože nevim, jak ho zrušit (ve výchozím stavou sou na obou Xka vypnutý) tak sem to zkoušel z fedory na debian. a nic, furt jenom X, jenom bez myši. žádnej login prompt, nic.
Můžeš využít výhodu textových konfiguráků:
rgrep nolisten /etc
root 10733 1.7 4.7 151624 91904 tty8 SLs+ Apr02 124:48 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt8 -auth /var/run/xauth/A:0-pS7Dth
a na druhy se nepripojim root 3761 0.2 0.6 11004 5992 tty7 Ss+ Apr06 3:03 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt7 -auth /var/run/xauth/A:0-CroA5Y
V obou pripadech Gentoo XDMCP povolene.
Tiskni
Sdílej: