Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
potřeboval bych spustit X-ka (KDE) vzdáleně... myšleno tak, že chci mít na lokálním počítači plochu vzdálenýho počítače. hned na začátku musím dodat, že VNC neni to, co hledám. chci nativně využít toho, že X ka sou rozdělený na klienta a server. našel sem haldu návodů, ale málokterej obsahoval to, co měl v názvu a žádnej nefungoval.
pomocí ssh -X jméno se mi podařilo spustit na vzdáleným systému aplikaci. ale Xwindows nejdou. je to podobnej princip, ale prostě to nejde.
startkde -display server taky ne.
mám debian 5, KDE.
nemusíte to vypisovat, stačí odkaz na článek, ale proboha funkční...!
dík
Otázka je, zda chcete vidět plochu na vzdáleneém počítači, tak jak tam je nebo si udělat vlasni session.
v prvním případě mě opravdu napadá jen x11vnc, které s úspěchem používám (ale je to VNC) http://www.root.cz/clanky/vnc-a-linux-vzdalena-plocha/
v druhém případě je možností víc : NX server, xrdp a samozřejmě Xvnc (Součást X serveru)
http://www.root.cz/clanky/nx-vzdalena-plocha-pro-sneky
http://xrdp.sourceforge.net/
na obou stranách mám KDE. v souboru jsem XDMCP povolil. defaultně by to mělo byt povolený, ale pro jistotu.
po spuštění X -query vzdálený.počítač se objeví plocha X (prázdná, černobílá károvaná, určitě to znáte) bez KDE. jenom myšítko (křížek), jinak nic. navíc podle mě je to X lokální server, protože sem zkoušel změnit v konfigu tty jinam, ale jelo to furt na 7.
neprocházel sem ten konfig celej, třeba v něm pak ještě něco najdu. nebo zkusím něco jinýho.
pokud by tě ještě neco napadlo... zatím díky.
Xephyr -ac :1 & DISPLAY=:1 xterma v tom xterme ssh druhypocitac startkde (to -ac je bezpečnostné zjednodušenie, pozri Xephyr bez parametrov pre ďalšie informácie)
díky MOC čéče super, funguje, geniálně jednoduchý. škoda, že sem to v žádným návodu nenašel, už sem z toho byl na nervy, nic nefungovalo.
XDMCP mě bohužel nejde, to by bylo jednodušší. asi je někde chyba v konfigu. spustí se jenom X, KDE ne.
abych to shrnul:
na lokále - xinit
ssh -X druhypocitac
startkde
toť vše
já vim, že to je jednodušší, ale když to nejede...
XDMCP (na vzdáleným) je v konfigu povolený. nemám nastavený Xaccess, protože z komentářů mě neni jasný, jak se to dělá.
jinak je to /etc/kde3/kdm/kdmrc, aspoň u mě.
to sem udělal. furt stejný, jenom X bez manažera. v kdmrc mám zhruba:
[General]
ConfigVersion=2.3
StaticServers=:1
ReserveServers=:1,:2,:3
ServerVTs=-5
ConsoleTTYs=tty2,tty3,tty4,tty5,tty6
PidFile=/var/run/kdm.pid
[Xdmcp]
Enable=true
Port=177
Xaccess=/etc/X11/xdm/Xaccess
Willing=/etc/X11/xdm/Xwilling
# Core config for all displays
[X-*-Core]
Resources=/etc/X11/xdm/Xresources
Setup=/etc/X11/xdm/Xsetup_0
Session=/etc/kde/kdm/Xsession
AutoReLogin=false
AllowShutdown=Root
SessionsDirs=/usr/share/xsessions,/usr/share/apps/kdm/sessions,/etc/X11/dm/sessions
ClientLogFile=.xsession-errors-%d
[X-*-Greeter]
LogoArea=Logo
LogoPixmap=/usr/share/icons/hicolor/96x96/apps/fedora-logo-icon.png
# Default is "Welcome to %s at %n"
GreetString=Fedora 9 (Sulphur)
GreetFont=Sans,16,-1,5,75,0,0,0,0,0
co kdyby mě nekdo poslal svůj konfig, co funguje...
Je vzdalenej server spusten s parameterem -[no]listen tcp?
co tím myslíš? X server (ten samozřejmě spuštěnej vůbec neni) nebo co?
Funguje to tak, že se X klienti (tj. celá X sešna) na vzáleném stroji připojují k tvému X serveru, který provádí zobrazování na tvé lokální grafice. X server (lokální) musí poslouchat na síti (aby se k němu klienti mohli připojit), a proto nesmí být spuštěný s parametrem no-listen-tcp (který tam obvykle v defaultním nastavení bývá kvůli bezpečnosti).
včera sem zjistil, že debian tam ten parametr (-nolisten tcp) má, fedora ne. protože nevim, jak ho zrušit (ve výchozím stavou sou na obou Xka vypnutý) tak sem to zkoušel z fedory na debian. a nic, furt jenom X, jenom bez myši. žádnej login prompt, nic.
Můžeš využít výhodu textových konfiguráků:
rgrep nolisten /etc
root 10733 1.7 4.7 151624 91904 tty8 SLs+ Apr02 124:48 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt8 -auth /var/run/xauth/A:0-pS7Dth
a na druhy se nepripojim root 3761 0.2 0.6 11004 5992 tty7 Ss+ Apr06 3:03 /usr/bin/X -br -nolisten tcp :0 vt7 -auth /var/run/xauth/A:0-CroA5Y
V obou pripadech Gentoo XDMCP povolene.
Tiskni
Sdílej: