Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
nevím jak přesně popsat tento jev, ale při spouštění KDM a KDE (bez ohledu na to, zda 3.5 nebo 4.2) se mi na chvíli zobrazí divné obrazce (viz příloha), ve kterých jsou rozeznatelné fragmenty obrazu plochy z předchozí relace, pokud se jedná o restart Xorg, nebo náhodný šum, při novém spuštění počítače.
Děje se tak i na notebooku acer Extensa 5204 (GMA950) i na velkém PC s Nvidia 8200. Distro je v obou případech openSUSE 11.1, jen na PC je 64. bit. Na velkém PC jsem to vyřešil downgradem ovladače nvidia 180.22 na verzi 177.82 kvůli strašné nestabilitě. Jako vedlejší produkt se vyřešily i výše uvedené podivnosti.
Hledám a nenacházím vůbec nic, protože nevím jak to přesně pojmenovat a zadat do vyhledavače.
Nevíte někdo o co jde, a jak to řešit v případě GMA950?
Dík.
Mezi přepnutím grafického režimu a překreslením kořenového okna (plochy) je určitá doba, kdy grafická karta ukazuje data, co zbyla na stejném místě videopaměti po předchozí relaci (nebo náhodný šum po resetu). To je naprosto normální.
Co není normální, je, jak dlouho tento stav trvá.
Kromě podivné grafické karty nebo ovladače, který tráví přepínám režimu zbytečně dlouhou dobu, bych spatřoval problém i v novém X serveru, který údajně už nepřekresluje obraz klasickou šachovnicí. Takže pokud se vám dlouho spouští desktopové prostředí takovým způsobem, že dlouho nic nekreslí na obrazovku, tak prostě v této době tam bude vidět něco ošklivého.
To je naprosto normálníJako u openSUSE 11.1? Noflame, jen, že jsem to jinde neviděl.
Tiskni
Sdílej: