Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Mám NB Acer Aspire on si sám najde zvuk a grafiku a vymrzne hned po startu a nikde není ani alsaconf ani ruční konfigurace xorg a xorg.conf je podezřele prázdný a já bych chtěl někde zkusit změnit irq bud na S3 nebo na AC97 zda to pomůže ale v textovém režimu grafický hned vymrzne možná že to vymrzá kvůli něčemu jinýmu prostě nabootuju Live DVD Ubuntu Ultimate Intrepid a ouha a hned co naskočí myš to vytuhne
Přesněji specifikovat ... obvykle stačí alsa funkční pro zvuk, hledat alsa-utils nebo alsa-tools balíček. Logy jsou k mání v /var/log/.
Co je vlastně za primární problém? Padající Xka, nedokončená instalace, špatné médium s live ubuntem?
ubuntu hned po startu vytuhne a je to tim ze se asi bije S3 Unichromka se zvukem asi kvuli IRQ ci co protoze kdyz jsem mel linux bez podpory 3d a grafika jela přes vesa bios 2.0 nedocházelo k vytuhnutí to je problem meho acera uz od zacatku jakmile se nainstaluje grafika zvuk bud cykluje nebo vymrzne linux celej v navodu k aceru bylo ze podporuje Linux ale ja si myslim ze ho vubec nepodporuje
Řešil bych problém krok za krokem. Nejdřív rozchodit bootování, pak Xka. Vytuhne to tak, že je nutné fyzicky vypnout? Na 12. konzoli bývají logy, zobrazují se, tak jako na alt+F7 jsou Xka, tak na alt+F12 jsou ty logy. Takže tam byste mohl najít důkaz pro vaše pocity. Ohledně toho cyklování je možné, že xdm běží a snaží se nahodit Xserver/prostředí a špatně nastavený Xka slítávaj.
V /etc/inittab by mělo být nastavení, do jakého režimu chcete, zda s Xkama nebo bez nich - init 3 nebo 5. Pokud Vám nevadí práce z bashe, zkuste tutu cestu. Zřejmě přes apt nainstalujete příslušné balíčky, v /proc/interrupts máte výpis irq, lspci dá výpis zařízení v noťasu, lze tam najít jednoznačný string dané karty, který lze použít pro hledání Googlem ohledně zkušeností s touto kartou, komu a jak chodí.
Tipnul bych si, že se zvukovkou to nemá moc společného. Při zaseknutí systému může zvukovka opakovaně přehrávat poslední audio data v bufferu, je to nezávislé na CPU.
Ve druhém dotazu bylo zmíněno ubuntu studio. Zkusil bych nabootovat ne-RT kernel, tedy -generic. Některé ovladače způsobují v ubuntím rt kernelu zásek kompu, např. na některých PC midi v ice1724. Blbě se to hledá, bývá to v obsluze přerušení.
Tiskni
Sdílej: