Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Mám NB Acer Aspire on si sám najde zvuk a grafiku a vymrzne hned po startu a nikde není ani alsaconf ani ruční konfigurace xorg a xorg.conf je podezřele prázdný a já bych chtěl někde zkusit změnit irq bud na S3 nebo na AC97 zda to pomůže ale v textovém režimu grafický hned vymrzne možná že to vymrzá kvůli něčemu jinýmu prostě nabootuju Live DVD Ubuntu Ultimate Intrepid a ouha a hned co naskočí myš to vytuhne
Přesněji specifikovat ... obvykle stačí alsa funkční pro zvuk, hledat alsa-utils nebo alsa-tools balíček. Logy jsou k mání v /var/log/.
Co je vlastně za primární problém? Padající Xka, nedokončená instalace, špatné médium s live ubuntem?
ubuntu hned po startu vytuhne a je to tim ze se asi bije S3 Unichromka se zvukem asi kvuli IRQ ci co protoze kdyz jsem mel linux bez podpory 3d a grafika jela přes vesa bios 2.0 nedocházelo k vytuhnutí to je problem meho acera uz od zacatku jakmile se nainstaluje grafika zvuk bud cykluje nebo vymrzne linux celej v navodu k aceru bylo ze podporuje Linux ale ja si myslim ze ho vubec nepodporuje
Řešil bych problém krok za krokem. Nejdřív rozchodit bootování, pak Xka. Vytuhne to tak, že je nutné fyzicky vypnout? Na 12. konzoli bývají logy, zobrazují se, tak jako na alt+F7 jsou Xka, tak na alt+F12 jsou ty logy. Takže tam byste mohl najít důkaz pro vaše pocity. Ohledně toho cyklování je možné, že xdm běží a snaží se nahodit Xserver/prostředí a špatně nastavený Xka slítávaj.
V /etc/inittab by mělo být nastavení, do jakého režimu chcete, zda s Xkama nebo bez nich - init 3 nebo 5. Pokud Vám nevadí práce z bashe, zkuste tutu cestu. Zřejmě přes apt nainstalujete příslušné balíčky, v /proc/interrupts máte výpis irq, lspci dá výpis zařízení v noťasu, lze tam najít jednoznačný string dané karty, který lze použít pro hledání Googlem ohledně zkušeností s touto kartou, komu a jak chodí.
Tipnul bych si, že se zvukovkou to nemá moc společného. Při zaseknutí systému může zvukovka opakovaně přehrávat poslední audio data v bufferu, je to nezávislé na CPU.
Ve druhém dotazu bylo zmíněno ubuntu studio. Zkusil bych nabootovat ne-RT kernel, tedy -generic. Některé ovladače způsobují v ubuntím rt kernelu zásek kompu, např. na některých PC midi v ice1724. Blbě se to hledá, bývá to v obsluze přerušení.
Tiskni
Sdílej: