Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Section "ServerLayout" Identifier "Xorg Configured" Screen 0 "Screen0" 0 0 InputDevice "SynapticsTouchpad" "SendCoreEvents" InputDevice "IntegratedKeyboard" "CoreKeyboard" Option "AIGLX" "true" EndSection ... Section "InputDevice" Identifier "IntegratedKeyboard" Option "CoreKeyboard" Option "XkbRules" "xorg" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "cz" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle" Driver "kbd" EndSection, v /etc/rc.conf mám
KEYMAP="cz"
.
A také v gconf-editor desktop>gnome>peripherals>keyboard>kbd mám jen cz rozložení.
Kde si teda Gnome vyčetlo, že mi má nabízet us a jako druhé cz (qwerty)?
Za každou radu jsem vděčný.
mas v usr/share/hal ?
Nevim jak je to vzhledem k ruznym souvislostem (distro, ovladac, ...) Jen vim ze existuje novinka, kdy klavesnici ovlada hal. Ja resil neco podobneho .
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard0" Driver "kbd" Option "XkbLayout" "cz_qwerty" EndSection
[jk0man@localhost ~]$ setxkbmap -print xkb_keymap { xkb_keycodes { include "evdev+aliases(qwerty)" }; xkb_types { include "complete" }; xkb_compat { include "complete" }; xkb_symbols { include "pc+us+cz(qwerty):2+inet(evdev)+group(alt_shift_toggle)" }; xkb_geometry { include "pc(pc104)" }; };Ve /var/log/Xorg.0.log jsem zmínku o nastavení tohoto nikde nenašel (jen to, co je v corg.conf). Stále nevím, kde Gnome bere, že má používat tato nastavení.
<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?> <!-- -*- SGML -*- --> <deviceinfo version="0.2"> <device> <match key="info.capabilities" contains="input.keymap"> <append key="info.callouts.add" type="strlist">hal-setup-keymap</append> </match> <match key="info.capabilities" contains="input.keys"> <merge key="input.xkb.rules" type="string">base</merge> <!-- If we're using Linux, we use evdev by default (falling back to keyboard otherwise). --> <merge key="input.xkb.model" type="string">keyboard</merge> <match key="/org/freedesktop/Hal/devices/computer:system.kernel.name" string="Linux"> <merge key="input.xkb.model" type="string">evdev</merge> </match> <merge key="input.xkb.layout" type="string">cz,us</merge> <merge key="input.xkb.options" type="string">grp:alt_shift_toggle</merge> <merge key="input.xkb.variant" type="string" /> </match> </device> </deviceinfo>
když to nastavovátko Xfce pustíš přez strace, tak můžeš z výstupu zjistit, na které soubory šahá. Používá se to takhle:
strace nastavovátko
~/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/keyboard-layout.xml
. Je mi sice záhadou, proč Gnome používá Xfce konfiguráky, ale budiž, hlavně že mám řešení
Lepší asi bude na takovou práci použít http://inotify-tools.sourceforge.net/, jde-li to.
Tiskni Sdílej: