Evropská komise (EK) zvažuje, že zařadí komunikační službu WhatsApp americké společnosti Meta mezi velké internetové platformy, které podléhají přísnější regulaci podle unijního nařízení o digitálních službách (DSA). Firmy s více než 45 miliony uživatelů jsou podle DSA považovány za velmi velké on-line platformy (Very Large Online Platforms; VLOP) a podléhají přísnějším pravidlům EU pro internetový obsah. Pravidla po
… více »Tržní hodnota technologické společnosti Alphabet poprvé v historii přesáhla čtyři biliony dolarů (83 bilionů Kč). Stalo se tak poté, co Apple oznámil, že bude na poli umělé inteligence (AI) spolupracovat s dceřinou firmou Alphabetu, společností Google.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 161 (pdf).
Po delší době vývoje vyšla nativní linuxová verze virtuálního bubeníka MT-PowerDrumKit 2 ve formátu VST3. Mezi testovanými hosty jsou Reaper, Ardour, Bitwig a Carla.
Desktopové prostředí Budgie bylo vydáno ve verzi 10.10. Dokončena byla migrace z X11 na Wayland. Budgie 10 vstupuje do režimu údržby. Vývoj se přesouvá k Budgie 11. Dlouho se řešilo, v čem bude nové Budgie napsáno. Budgie 10 je postaveno nad GTK 3. Přemýšlelo se také nad přepsáním z GTK do EFL. Budgie 11 bude nakonec postaveno nad Qt 6.
OpenChaos.dev je 'samovolně se vyvíjející open source projekt' s nedefinovaným cílem. Každý týden mohou lidé hlasovat o návrzích (pull requestech), přičemž vítězný návrh se integruje do kódu projektu (repozitář na GitHubu). Hlasováním je možné změnit téměř vše, včetně tohoto pravidla. Hlasování končí vždy v neděli v 9:00 UTC.
Byl vydán Debian 13.3, tj. třetí opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.13, tj. třináctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Na stránkách Evropské komise, na portálu Podělte se o svůj názor, se lze do 3. února podělit o názor k iniciativě Evropské otevřené digitální ekosystémy řešící přístup EU k otevřenému softwaru.
Společnost Kagi stojící za stejnojmenným placeným vyhledávačem vydala (𝕏) alfa verzi linuxové verze (flatpak) svého proprietárního webového prohlížeče Orion.
Firma Bose se po tlaku uživatelů rozhodla, že otevře API svých chytrých reproduktorů SoundTouch, což umožní pokračovat v jejich používání i po plánovaném ukončení podpory v letošním roce. Pro ovládání také bude stále možné využívat oficiální aplikaci, ale už pouze lokálně bez cloudových služeb. Dokumentace API dostupná zde (soubor PDF).
chcel by som dat odskusat kamaratovi linux tak zeby mu ostal na HDD jeho povodny windows bez dotknutia + nejake tie GB by vyhradil Linuxu povecme ako experiment z jeho strany
vsetko dosial zmakne vpohodicke ale ked nebude spokojny s linuxom nevviem ako mu naspat nahodit aby mu siel iby windows ako predtim kedze po instalacii linuxu sa group napise na linux a ked vymazem linux neviem ci mu potom spusti vobec windows s5 a ani s tym radsej necem experimentovat
Treba bootvaci LiveCD se Slax-em ukaze dost.
NN
pozri si nieco o ubuntu a wubi instalatore, ubuntu nainstalis rovno z windowsu bez delenia disku a bude sa tvarit ako bezny program a lahko ho aj odinstalujes. alebo nech si nahodi virtualbox a v nom si moze skusat co len chce...
fixmbr a dá se spustit z instalačního CD/DVD (v takové té volbě údržba systému nebo tak nějak).
Smazání toho oddílu s Linuxem se dá sice udělat v Linuxu :), ale Windowsáci jsou naučení na různé partition managery (od Nortona nebo tak), ty dokáží bez problémů ten oddíl smazat a ten Windows oddíl zvětšit.
Taky není nutné GRUB zapisovat do MBR záznamu, dá se zapsat jen do nějakého oddílu. Pak stačí přepnout bootovací příznak zpátky na ten Windows oddíl a GRUB už se spouštět nebude.
preco mu nenainstalovat vmware alebo nejaky iny virtualizacny SW a v nom si moze skusal do zblbnutia bez toho aby "ohrozil" svoj windows
Tiskni
Sdílej: