Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Budem migrovať obsah servera na novšie železo a zaujímalo by ma ako sa má správne migrovať informácia o quotách (quota format v2) jednotlivých používateľov. Stačí len prekopírovať súbory aquota.user a aquota.group?
Ideální je překopírovat celé diskové oddíly mezi disky. Akorát, pokud je nový disk větší, je pak vhodné oddíl rozšířit. To je nejjistější varianta, ale chápu že na to možná nemáš potřebné znalosti...
Pokud jsou nový a starý server oddělené (nejedná se o výměnu pouze některých komponent), myslím že by mělo jít překopírovat oddíl po síti - na novém disku vytvoříš prázdný oddíl o velikosti starého oddílu, přes ssh překopíruješ např. /dev/hda1 na /dev/hda1 nového disku a na novém disku nakonec rozšíříš.
Tohle je prakticky univerzální postup pro překopírování jakéhokoli oddílu.
Cieľový oddiel je o niečo menší... Tie informácie o kvótach sú priamo na tom oddieli v tých dvoch súboroch? Potom by mi malo stačiť niečo ako
tar -cz /cesta/na/starom | ssh user@novyserver "tar -xzp -C /cesta/na/novom"
Nový server je úplne iná mašina, v inej serverovni. Jedná sa o mailserver a bohužial nemôžem starý vypnúť a prehodiť disky, pretože starý server bol obyčajný tower a nový je rackový s úplne inými diskami (3.5 " SATA vs 2.5" SAS). Navyše ten starý bude musieť bežať s tým novým súbežne pár dní a preposielať maily, kým sa zmátožia DNSka po celom svete.
Tá journaled quota vyzerá veľmi pekne - vďaka za inšpiráciu. Na novom serveri bude ext3, takže by to malo ísť...
Inak, aktuálne využitie kvót viem spočítať ručne cez quotacheck, išlo mi teda skôr o prenesenie nastavení limitov pre jednotlivých používateľov.
Tiskni
Sdílej: