Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Dobrý den. Máme pět počítačů, které se přihlašují přes XDMCP k serveru s Gentoo. Dva z těchto počítačů dnes najednou se odmítli připojit, přičemž se objevovala následující hláška:
Xlib: connection to "192.168.0.50:0.0" refused by server Xlib: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 key
Adresa 192.168.0.50 je adresa počítače ze kterého se připojuji, server má adresu 192.168.0.3. Tato hláška se objevuje i na serveru v souboru /var/log/kdm.log
. Ostatní tři počítače se připojují bez problémů. Tyto dva problémové počítače se naopak připojí k jiným čtyřem počítačům bez problémů. Jeden z problematických počítačů ma nainstalovaný Mepis 7.0 a druhý Debian Lenny.
Na serveru se již delší dobu nic neinstalovalo, připravuje se jeho ukončení provozu. Proto nás nebude až tolik mrzet pokud se tuto chybu opravit nepodaří. Na druhou stranu mne samozřejmě zajímá v čem je problém a třeba řešení pomůže i někomu jinému. Zkoušel jsem již hledat problém zde i na internetu, ale řešení jsem nenalezl.
Děkuji za každou pomoc.
Měl jsem případ, kdy příčinou byl poškozený "~/.Xauthority" soubor, stačilo jej smazat. Jde se přihlásit na Gentoo z těch dvou počítačů jako jiný uživatel? Co trochu zagooglit?
Asi jsem se špatně vyjádřil. On se vůbec nechytí na vzdálený server. Zůstane jen prázdná obrazovka s kurzorem. Jako když pustíte samotná X.
XDMCP je jenom takové šťouchnutí do display managera, aby se on přes X připojil na X server. Součástí tohoto štouchnutí je výměna sdíleného tajemství, aby se pak v X spojení mohl display manager autentizovat vůči serveru.
Zkuste si pustit X server v ukecanějším režimu. Případně vyměňte X11 MIT Magic cookie mezi stroji ručně.
Já jsem se s tímto problémem nesetkal, ale co jsem teď narychlo našel, tak někdo měl problémy s multihomed strojem, někomu zase nefungovalo generování pseudonáhodných čísel.
Tiskni
Sdílej: