Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
První stroj:
arecord -f cd -D plughw:0 | netcat druhystroj 55555
Druhý stroj:
netcat -l -p 55555 | aplay -f cd -D plughw:0
Nebo rozchodit pulseaudio.
10 ms bylo po síti přes netjack?
Zkusil bych následující:
* jackd si určitě nastavuje nižší buffer alsy, aby snížil latenci (parametr p?). Zvukovka pak zpracovává kratší bloky dat mezi přerušeními, tedy nižší latence. Zkus v arecord/aplay jít dolů s parametrem -F. arecord -v -F 1 použije/vypíše minimální periodu, kterou ovladač zvukovky dovolí, ale to již asi bude po síti házet xruny.
* Zvol frekvenci, která je nativní pro zvukovku, aby plugin plug (viz plughw) nemusel převádět vzorkovací frekvenci - další výrazná latence, nelze nijak zkrátit. To -f cd je 44,1kHz, spoustu zvukovek jede jen na 48kHz, tedy plug konvertuje filtrem o délce několika stovek vzorků.
* Zkus snížit MTU síťovky, aby měla komunikace co nejnižší latenci (hádám)
* Možná má netcat nějaké čudlíky pro snížení bufferů - tedy latence, to chce zjistit.
Moje experimenty vedly k nastavení na 44,1kHz, jiná frekvence zatěžovala výrazně CPU (tedy pravděpodobně k převzorkování docházelo) teď pracuju na vlastním transportním programu v C.
Netjack se mi nepodařilo rozchodit, ovšem vím že samotný jack pracuje se snímky dlouhými pár set vzorků... mám nastaveno 512 a to dává zpoždění zhruba 12ms při 44,1kHz vzorkování. Množství vzorků můžu i zmenšit, ale myslím že když bude zpoždění 12ms na pc 10ms na síti a 12ms na druhém pc tak to nebude tak hrozná ozvěna.. uvidíme.
Každopádně používání netjacku mi připadá zbytečně komplikované, píšu program který nevyžaduje žádné úpravy jackd a připojí se prostě jako další jack klient, otevře port a připraví si buffer odpovídající velikosti snímku.. Je to jednoduché ale vyžaduje to přesně stejné nastavení jackd na obou strojích, ovšem to není velký problém..
Dneska jsem se k tomu vrátil
Zjistil jsem že nastavení velikosti bufferu socketu na celkové "roztrhání" zvuku nemá vliv, ovšem taky jsem zjistil že mám zásadní problém v návrhu. Připojení z jiného stroje po LANce totiž roztrhá i zvuk lokálního zdroje (jiného jack serveru) běžícího přes loopback (po jeho odpojení se zvuk vrátí do normálu).
Je to asi klasický problém fronty, pravděpodobně ztrácím data, a nebo se program příliš zasekává na zámcích.. Ale kabel jsem ještě nekoupil uvidíme
Dobry den.
Docela jsem si hral s pulseaudio.
Pouzivam pri prehravani filmu na notebooku prenos zvuku na router, ke kteremu mam pripojeny hrozen zesilovacu s bednama, bednicek a sluchatek.
Na notebooku mam akorat plugin pro alsu:
#>cat .asoundrc
pcm.!default {
type plug
slave.pcm "pulse"
}
pcm.pulse {
type pulse
}
ctl.pulse {
type pulse
}
#>cat .pulse/client.conf
default-server = 123.123.123.123
Potom vsechno co umi pouzit alsu, muze mit zvuk uneseny na server.
Na serveru musi byt rozchozene pulse a musi mit nacteny module-native-protocol-tcp + vyresenou autorizaci (bud pulse-cookie stejne jako na klientovi nebo vyplou)
Jine reseni je pulse + module-esound-protocol-tcp
Potom vsechno co umi pouzit esd, muze mit zvuk uneseny na server.
Dalsi reseni je mit pulse server rozjety i na klientovy a nechat si zvuk predavat mezi serverama. K serveru na klientovi se da pripojovat pomoci module-native-protocol-unix nebo module-esound-protocol-unix.
Samozrejme na to, na co to pouzivam, jsem latenci nikdy nemusel neresit (takze ani netusim jaka muze byt. www.pulseaudio.org: PulseAudio is intended to provide lower latency than the software mixers dmix and esd ).
marek
Takže na routeru máš pulseaudio server? Zajímavé, jaký typ routeru používáš? Ještě podporu pulseaudia na windows jako klient (nebo to již jde?) a můžeme mít centrální síťovou "zvukovku" v routeru.
Muj "router " je amd64.
Krome toho, ze routuje, tak na nem jeste permanentne bezi asterisk, apache, sendmail s antispamem a desktop.
Router jsem to nazval, protoze z toho je jasne, ze bezi nonstop.
Narocnost pulse na tomto zeleze je na hranici smysluplne meritelnosti.
Marek
Aha, diky za info. Myslel jsem, ze je to nejaka krabicka typu Asus WL500 apod.
Tiskni
Sdílej: