Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Dobrý den, můj problém je následující:
mám po čerstvé instalaci systému na novém stroji Debian Lenny DNSko BIND9 (9.5.0) do kterého jsem překopíroval zcela jistě NEzměněnou konfiguraci ze druhého stroje (samozřejmě i nastavení resolv.conf a jiná související nastavení). Ten jsem používal dříve (Etch, tam BIND 9.3.4). Provozuji malou síť s několika síťovými segmenty a také s vlastní doménou (která ja přístupná (jen) z lokálu). Se starým strojem a bindem vše šlapalo v pohodě.
Ale nyní, když jsem chtěl použít nový systém, ukázalo se, že ne ve všech podsítích jde resolvovat všechna jména. Všechna jména jak na internetu tak v lokální doméně lze přeložit pouze na localhostu a na nejbližším routeru (mají tedy společnou podsíť), ale na strojích vzdálenějších lze přeložit pouze jména lokálních hostitelů - tedy lokální doménová jména, pro které je tento stroj masterem. Mám ale ověřeno, že nový BIND na všechny požadavky reaguje, dig vypíše odpověď IP:PORT ve správném tvaru, ale nenajde odpovídající záznam. host domenavinternetu.tld vrátí not found: 3(NXDOMAIN). V logu je spousta hlášek typu "A/IN denied", ale vygůglil jsem jen to, že to může být běžný a někteří to ignorují.
Je to snad nějakým nastavením, které by nová verze měla navíc? Nevíte někdo? Snažil jsem se hledat, ale našel jsem spoustu jiných problémů s bindem, nikoliv ten můj. A anglicky asi až tak moc neumím.
named.conf
named.conf.options
Debian nesleduju, ale podival bych se na povoleni rekursivnich dotazu. Podle popisu chovani by to mohlo byt ono. Vypada to, ze pro klienty mimo primo pripojeny segment, nevyruzuje dotazy rekursivne.
Tomas
Tiskni
Sdílej: