Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Dobrý den, můj problém je následující:
mám po čerstvé instalaci systému na novém stroji Debian Lenny DNSko BIND9 (9.5.0) do kterého jsem překopíroval zcela jistě NEzměněnou konfiguraci ze druhého stroje (samozřejmě i nastavení resolv.conf a jiná související nastavení). Ten jsem používal dříve (Etch, tam BIND 9.3.4). Provozuji malou síť s několika síťovými segmenty a také s vlastní doménou (která ja přístupná (jen) z lokálu). Se starým strojem a bindem vše šlapalo v pohodě.
Ale nyní, když jsem chtěl použít nový systém, ukázalo se, že ne ve všech podsítích jde resolvovat všechna jména. Všechna jména jak na internetu tak v lokální doméně lze přeložit pouze na localhostu a na nejbližším routeru (mají tedy společnou podsíť), ale na strojích vzdálenějších lze přeložit pouze jména lokálních hostitelů - tedy lokální doménová jména, pro které je tento stroj masterem. Mám ale ověřeno, že nový BIND na všechny požadavky reaguje, dig vypíše odpověď IP:PORT ve správném tvaru, ale nenajde odpovídající záznam. host domenavinternetu.tld vrátí not found: 3(NXDOMAIN). V logu je spousta hlášek typu "A/IN denied", ale vygůglil jsem jen to, že to může být běžný a někteří to ignorují.
Je to snad nějakým nastavením, které by nová verze měla navíc? Nevíte někdo? Snažil jsem se hledat, ale našel jsem spoustu jiných problémů s bindem, nikoliv ten můj. A anglicky asi až tak moc neumím.
named.conf
named.conf.options
Debian nesleduju, ale podival bych se na povoleni rekursivnich dotazu. Podle popisu chovani by to mohlo byt ono. Vypada to, ze pro klienty mimo primo pripojeny segment, nevyruzuje dotazy rekursivne.
Tomas
Tiskni
Sdílej: