Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahoj,
s přechodem na KDE 4.2.2 v debianu sid se mi vyskytl tenhle problém:
připojím flashku, nakopíruju něco malého, odpojím přes "upozornění na zařízení" a je to ok, když ale kopíruju něco většího, tak se vše tváří ok, ale nezobrazí se ikona v systray jako obvykle při přesunu nebo kopírování, ale v momentě kdy chci flashku odpojit a není zápis dokončen (asi - jak píšu, vše se tváří jako ok), tak zatuhne celý desktop (možná jen plasma)
- klávesové zkratky fungujou, systém běží, můžu přes krunnera, nebo yakuake spouštět aplikace, ale plocha ani panely nereagujou
nejde mi to moc přes prsty, ale v gnome to funguje jak má ...
moment, takže když to shrnu:
v roce 2009 v nejnovějším featurefull desktopovém prostředí na operačním systému budoucnosti blbne připojování flashdisku ...
... chápu to dobře?
ale co s tím? nechce se mi jít zpátky na 3.5.10 ani do gnome (i když tady začímnám být dost nalomenej )
nevím, jestli to má vliv - pokud odpojím v KDE disk ručně píše tohle:
marek@debian:~$ umount /dev/sdb1
/sbin/umount.hal: Unmounting /dev/sdb1 failed: org.freedesktop.DBus.Error.NoReply: Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.
marek@debian:~$ umount /dev/sdb1
umount: /dev/sdb1 is not mounted (according to mtab)
marek@debian:~$
vypadá to, že problém je vyřešen instalací nové verze devicenotifieru:
www.kde-look.org/content/show.php/New+Device+Notifier+with+Automount
zabití a nahození plasmy jsem zkusil, ale bez úspěchu, zkusím znova.
Jinak stejná situace - přes externí disk kopíruju jak divej malý, velký soubory a v pohodě. Flashka zlobí.
spíš mě trochu děsí situace, kdy zase někdo přijde a řekne - dej mi to na flashku a zase budu s linuxem za idiota, protože se kousne
Tiskni
Sdílej: