Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim,
mam problem - dva stroje s CentOS 5.3 + na obou cerstve zkompilovanou Sambu 3.3.3, na jednom je sdilen adresar /zalohy/backup jako sdileni s nazvem "backup" a druhem bych tento adresar chtel pripojit. Pri pouziti IPv4 adresy je vse v poradku (prikaz mount.cifs //192.168.0.240/backup /home/zaloha -o user=zaloznik), ale kdyz zadam:
mount.cifs //fec0::2/backup /home/zaloha -o user=zaloznik
dostanu chybu:
mount.cifs kernel mount options unc=///fec0::2\backup,pass=heslo,ver=1,user=zaloznik
mount error(22): Invalid argument
Refer to the mount.cifs(8) manual page (e.g. man mount.cifs)
pricemz dmesg | tail rekne:
CIFS VFS: cifs_mount failed w/return code = -22
Bohuzel, google mi moc neporadil, ale kdyz ze stroje, kam chci sdileny adresar pripojit pouziji:
smbclient -L fec0::2 -U zaloznik
tak vidim spravny vypis dostupnych adresaru na prvnim stroji, takze komunikace na IPv6 zda se funguje - mam podezreni, ze se neco s IPv6 nelibi jadru/mountu, ale bohuzel vubec netusim co, takze timto zadam zkusenejsi, zda neporadi, co zkusit zmenit/naladovat. Jak asi je asi z radku vyse videt, potrebuji, aby komunikace fungovala jen nad IPv6 a co jsem cetl, tak CentOS 5 by mel byt plne "IPv6 enabled" system, proto jsem docela bezradny.
Predem diky.
Jeste dodam, na obou strojich je:
uname -r:
2.6.18-128.1.6.el5
Myslím, že to ještě nefunguje. Linuxový klient má dvě části: mount.cifs, který rozebírá parametry a překládá doménová jména na IP adresy, a jaderná implementace CIFS klienta.
Já mám sambu 3.0.30, kde mount.cifs nepobere CIFS URI s IPv6 adresou. Rovněž mám dojem, že starší jádra (jako to vaše) s tím taky měla problémy a podpora přišla teprve nedávno.
Zatím se doporučuje zadat IP adresu pomocí parametru ip a do URI uvést hostname. S tím se mi Linux-2.6.29 pokusí přípojit na server přes IPv6.
Zadavat in6_addr=fec0::2 a v URI mit hostname z /etc/hosts (kde je neco jako fec0::2 backupserver), jsem zkousel, beze zmeny. Zitra zkusim zkompilovat to nejaktualnejsi jadro, jake je (normalne vzdy pouzivam jadra primo z CentOSu) a pak kdyztak napisu vysledek.
Tiskni
Sdílej: