Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Dobry den,
zrejme po nektere z aktualizaci mi prestalo fungovat v Mandrive2008 faxovani pomoci Hylafaxu.
V logu se objevi nasledujici:
Apr 14 09:16:25 server FaxSend[11523]: MODEM DP HOME VER 5.01 V.92 DP Home VER 5.01 V.92/s08162002
Apr 14 09:16:26 server FaxSend[11523]: SEND FAX: JOB 13 DEST 111111111 COMMID 000000100 DEVICE '/dev/ttyS1' FROM 'Otakar<otakar@domena.net>' USER otakar
Apr 14 09:16:47 server FaxSend[11523]: SEND FAILED: JOB 13 DEST 111111111 ERR Unknown problem {E006}
Apr 14 09:16:49 server FaxSend[11523]: *** stack smashing detected ***: faxsend terminated
Apr 14 09:16:49 server FaxQueuer[3545]: Send program terminated abnormally with exit status 0x6
Apr 14 09:16:49 server FaxQueuer[3545]: NOTIFY: bin/notify 'sendq/q13' 'requeued' '' "09:23"
Apr 14 09:16:51 server FaxQueuer[3545]: NOTIFY exit status: 0 (11526)
Nasel jsem ze stack smashing detected bylo vloni hlaseno jako bug u Mandrivy2008.1. Dival jsem se po novejsi verzi Hylafaxu, mam 5.1.8 ale balicek pro Mandrivu2008 jsem bohuzel nenasel.
Co se s tim necha delat ? Dival jsem se po zdrojacich novejsich verzi a hylafax.org ma nejake 4-kove verze. Nebo nezbude nez povysit Mandrivu ?
Diky moc za nasmerovani.
Ludek
p.s. prijem faxu bezi OK
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: