Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Ahoj,
rád bych se zeptat, zda lze (a jak) přehrávat pod linuxem současně více zvukových kanálů třeba z DVD (čeština + angličtina)? Zvukové kanály pak mohu odebrat ze zeleného a modrého audio výstupu? Pro takovouto práci se zvukem doporučujete alsu nebo pulse audio? Co má větší budoucnost?
Díky za kažou radu,
dik
A to je zajímavý užitečný požadavek. Něco málo je http://lists.mplayerhq.hu/pipermail/mplayer-users/2006-November/064225.html , ale ve výsledku jde o dvě současně spuštěné instance mplayeru. Není problém v alse (asi i v pulseaudio) udělat ze dvou stereokanálů zvukovky dvě samostatná zařízení, ale neznám aplikaci, která by současně uměla přehrávat z DVD dva alang kanály do různých zařízení.
Pokud to umí pulseaudio, asi bych šel touto cestou. Požadavek spadá docela přesně do cílení pulseaudia - můžeš si online přepínat kanály atd. Jenom mít aplikaci, která tam ty dva streamy pošle :)
no na vlastní oči jsem viděl windows přehrávat .AVI se dvěma audio kanály (česky a anglicky), oba jazyky byly současně přehrávány na modrém a zeleném výstupu ---> češtinu do beden a angličtinu do sluchátek. O něco podobného se snažím pod linuxem ,ale pořádně nevím kde začít...
dik
Zajímavé. O jaký soft šlo? Samozřejmě to technicky lze, jen jsem se s realizací v otevřeném přehrávači zatím nesetkal. Ale možná jsem se jen špatně koukal :)
to právě nevím ,něco dělaného na zakázku... ale používalo to běžný pc hw a tak jsem nabyl dojmu ,že něco obdobného udělám na linuxu.
dik
Jako hack by mohlo jít spustit dva mplayery ve slave režimu, v prvním audio i video, ve druhém druhou audio stopu a jiné alsí zařízení. Ovládání jim posílat přes multipipe (nebo něco podobného), při spuštění na začátek poslat pausu, aby se srovnalo jejich naběhnutí. Max. si delayem audia doladit případné rozjetí zvuku a videa u druhého mplayeru.
....takze pokud Vas dobre chapu ,je lepsi se zabyvat/studovat pulse ,coz je modernejsi rozhrani a zrejme s nim pujde udelat vice krkolomnosti... No o vikendu mam co studovat...
Rozříznout multikanál zařízení do více oddělených zařízení umí alsa a asi i pulseaudio, to není problém. Klíčové je takové dva různojazyčné ale synchronizované streamy umět vygenerovat.
Tiskni
Sdílej: