V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Zdravim vsechny,
mam tady problem se kterym uz si nevim rady. Na otestovanou a funkcni embedded desku se uz nejaky patek pokousim udelat vlastni linux. Zatim to vypada na velky neuspech.
Na mem stolnim pc jsem vytvoril prazdny soubor velikosti 2G. Naformatoval sem to ext2 a pripojil sem to do /mnt/lfs potom sem postupoval podle knihy Linux from Scratch V6.4. Vsechno sem uspesne skompiloval a funguje mi to. Potom sem vzal CF kartu vytvoril partition naformatoval ext2 nainstaloval na ni grub. Dale sem vsechny soubory z LFS skopiroval na CF kartu vytvořil jsem menu.lst a zkusil na embedded pc. Vysledek je takovy že kernel pripoji root a pri pokusu spustit init vypiše nasledující kernel panic. Vypadá to na nějaký problém s pamětí, ale vůbec nerozumim tomu proč.
init used greated stack depth: 5844 bytes left
kernel panic - not syncing: attemp to kill init.
Samozřejme sem googloval, ale bez úspěchu. Jeste sem se chtel zeptat jestli nejde nejakym zpusobem zjistit co vsechno jadro pri bootu vypise. Protoze u me to skonci tim panicem a to co bylo pred nim uz nezjistim. Zkousel jsem page up/down nebo break/stop ale nefunguje mi to.
Diky vsem Forrest
Podle toho co jsem nasel je to debug warn vysledek od kernel/exit.c:
CONFIG_DEBUG_STACKOVERFLOW=y
CONFIG_DEBUG_STACK_USAGE=y
Co mas za jadro?
Takze to vypada jen na debugovani a problembude pravdepodobne jeste nekde jinde.
NN
Tiskni
Sdílej: