Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.14.0. Podrobný přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Bylo oznámeno, že Qualcomm kupuje Arduino. Současně byla představena nová deska Arduino UNO Q se dvěma čipy: MPU Qualcomm Dragonwing QRB2210, na kterém může běžet Linux, a MCU STM32U585 a vývojové prostředí Arduino App Lab.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.14.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Byla vydána nová stabilní verze 6.10 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Netwide Assembler (NASM) byl vydán v nové major verzi 3.00. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Linuxová distribuce Frugalware (Wikipedie) ke konci roku 2025 oficiálně končí.
Byla vydána nová verze 3.0.6 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP bude brzy k dispozici také na Flathubu.
Americký výrobce čipů AMD uzavřel s americkou společností OpenAI smlouvu na několikaleté dodávky vyspělých mikročipů pro umělou inteligenci (AI). Součástí dohody je i předkupní právo OpenAI na přibližně desetiprocentní podíl v AMD.
Byla vydána nová verze 10.1 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Uživatel je nově varován, když se nepoužívá postkvantovou výměnu klíčů.
Dobry den. Uvazuji vazne o koupi netbooku. Puvodne jsem myslel ze vhodny bude nektery s levnejsich notebooku ale nakonec jsem se rozhodl ze netbook staci. Potrebuji ho na "pracovni" cestu do zahranici - 8 mesicu. Kdyz jsem se rozhlizel po netboocich zjistil sem vsak, ze navzdory tvrzeni ze netbook=linux je vsude dodavan win xp. Rad bych si udelal vlastni gentoo + fluxbox -gtk ale je to vubec vhodne? Nehodi se windows vic? Napiste mi o netbooku ktery se prodava defaultne s linuxem a ma vic nez 16Gb pevneho disku.
Nebo se mam prece jen radsi podivat po notebooku? Prece jenom cist ty mala pismenka 6 hodin denne by mohl byt problem, mate nekdo osobni zkusenost?
To je prave ten problem - proc bych mel platit za win xp kdyz mi to staci bez OS? X s linuxem??? Nedodavaji se treba "cerstve" naformatovane popr kde je sehnat?
Tak to budete mít honičku, sehnat v ČR netbook s Linuxem. Měl jsem stejnou podmínku a na poslední chvíli jsem sehnal EEE 900A, výběhový kousek s 16 GB SSD, slabou baterií ale hlavně s GNU/Linuxem. Nejjednodušší bude (pokud ještě máte čas) objednat jej po netu někde v zahraničí. Díky zabedněnosti českých prodejců nelze koupit netbook ani notebook bez woken. To je ta svoboda a tržní ekonomika
A co Mivvy? mivvy.eu a shop je na zde . Ma to 2GB RAM, 160GB disk, předinstalované Ubuntu. Zkušenosti přítelkyně dobré.
Jenze EEE 701 4G ma CELERON, jen 512MB RAM, 4GB SSD a 800x480 rozliseni toho 7" displeje... To uz maji lepsi parametry dnesni PDA, ktera se skutecne vejdou do naprsni kapsy (uznavam, ze nejspis budou stat vic jak 5k CZK). Osobne bych radil neco s novou generaci Atomu, radou 5xx (jsou dve odnoze, jedna zamerena na vykon a druha na spotrebu, ovsem i ten zamereny na vykon ma nizsi spotrebu, nez soucasne nejrozsirenejsi rada 2xx).
CePal
Jeste jsem si vzpomnel, ze je jeste jedna cesta: koupit laptop s Windows (protoze lepsi modely jsou vzdy jen s Windows, aspon v CR), a licenci pak "vratit", vice info napr. zde: http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr
On bude 8 měsíců pryč, tak to na to asi nebude mít čas a nervy...
Toto vypada velice zajimave, ale sance prece nezda se mi byt 100%tni. Rozhodl jsem se pro koupit netbooku na amazon.co.uk a to pravdepodobne asi tohohle
http://www.amazon.co.uk/Acer-Aspire-One-Netbook-Seashell/dp/B001BZ4QWG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1240083546&sr=1-1
Jisty si vsak jeste nejsem
512MB RAM? Do toho bych nesel ani za nic... 2GB mi prijde ok pro praci, 1GB jako limit... Dnesni browsery ve spojeni s dnesnimi celkem slozitymi strankami jsou samy o sobe dost nenazrane, nemluve o nenazranych office aplikacich (MS Office i OpenOffice) a v neposledni rade je tu Java, taktez nenazrana...
Jeste me tam zarazi fakt, ze nepisou, jake ma displej rozliseni, aby tonebylo napr. 800x480...
Podle velmi dobrého popisu platformy Intel Atom CPU na en.wikipedia.org/wiki/Silverthorne_(CPU) je dobré si dát pozor na čipset kvůli spotřebě. Většina dnes dodávaných netbooků má i945G chipset s kombinovanou spotřebou 22W jen vyjímečně je použit 945GSE Express chipset s poloviční kombinovanou spotřebou. Pokud jde o podporu Linuxu, nevidím téměř žádný problém (pokud se nevyskytne u periferií).
Tiskni
Sdílej: