Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobry den.
Jestli by nebylo jednodussi aby openvpn fungovalo jako bridge a ne jako soustava routeru.
Pak by jenom bylo poteba dat si bacha, aby neexistovali v obou sitich stroje se stejnou ip adresou.
marek
To jsou VPN od O2 do kterych nemame pristup.
A co vam brani protahnout tim jeste jednu vpn, ktera bude prepinat?
Muzete ji udelat klidne bez autentifikace a bez sifrovani, pokud mate strach z rezie.
Muzete omezovat provoz vsesmerovych dotazu pomoci ebtables a iptables a tim udrzet neproduktivni provoz na rozumne vysi.
Asi je take rozumne zakazat stp.
Jedine co je nutne ohlidat je MTU.
Vse by bylo transparentni a bez nejakych vetsich hacku (snad jen ty jine masky siti).
marek
Čisté řešení je domluvit se sítí B, ať nepoužívá vaše adresy. Pokud domluva není možná, tak se připravte na ošklivé hacky, které možná udělají více škody než užitku.
Například si mezi sítě postavte stroj, který budě překládat adresy podle toho, z které strany packet přijde.
Tohle prave potrebujeme,ale nevim jak to presne realizovat.
Jak vám radili na cz.comp.linux, musíte použít bezstavový překlad adres. Zkuste ten NETMAP. Případně NOTRACK a SNAT/DNAT. Nezapomeňte hlídat příchozí a odchozí rozhraní a udělat výjimku pro packety doručované lokálně. A taky je třeba označit si pozměněné packety, abyste po přepsání adresy mohl je podle značky přesměrovat do správného rozhraní (ip rule a alternativní směrovací tabulka)
Konkrétní příkaz vám asi nikdo nenapíše, to si musíte vyzkoušet a odladit sám, protože nikdo taková zvěrstva jen tak někdo nedělá a ani v hlavě nenosí, jak se zachová linuxový packetový filtr.
Takový návrh:
# odchozí provoz iptables -t mangle -I PREROUTING -i VNITŘNÍ_ROZHRANÍ -d 192.168.33.0/24 -j MARK --set-mark 1 iptables -t nat -I PREROUTING --mark 1 -j NETMAP --to-address 10.0.0.0.0/24 ip rule add fwmark 1 table 100 ip route add default to dev VNĚJŠÍ_ROZHRANÍ table 100
Ještě je třeba si dodělat příchozí provoz, kde asi není nutné čachrování s náhradními směrovacími tabulkami. A udělat si výjimky pro lokální doručování.
Podle meho nazoru je mozne je vyselektovat podle cilove IP a premaskovat je pred smerovanim do tunelu.
iptable -t nat -A PREROUTING -s $IPA -d $IPB -j SNAT --to-source $IPC
a pak je podle te nove IP nasmerovat do tunelu:
iptables -A FORWARD -s $IPC -o tun0
a pri ceste spatky to udelat naopak.
mozna kravina,
NN
Tiskni
Sdílej: