Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
asi bych zatím udělal upgrade na 8.10 a poté na 9.04 (ono to podle Ubuntu fóra bez mezipřistání na 8.10 nejde), protože když si nejsem jist co dělám, mohl bych se divit... jinak formátování swap oddílu by mohlo být zajímavou kratochvílí, oproti chatování s /dev/zero
Dobra, vyzkousim mnou popsany postup.
Opravdu se divim, ze neni implicitne k dispozici nejake GUI klikatko pro zachovani /home.
Predstavoval bych si to asi jako 4. radio button. 1, paralelni instalce, 2, na cisty disk, 3, manualni 4, reinstalce se zachovanim /home. Chapu, ze jde o trivialitu, ale BFU jako jsem ja by to ocenili :P
Vřele doporučuji udělat čistou instalaci 9.04. Pokud máš /home na samostatném disku (nebo partišně), postupuj tak, jak už tady bylo řečeno.
Upgrady jsou sice možné, ale už se mi párkrát stalo, že ne všechno fungovalo dobře a člověk strávil více času vychytáváním chyb, než kdyby systém nainstaloval z "čisté vody".
Já jsem si to udělal tak, že mám vlastně pět základních oddílů disku:
systém 1 / home 1 ... 10% disku
systém 2 / home 2 ... 10% disku
data ... 80% disku
Na jednu sadu systém/home nainstaluju aktuální verzi Ubuntu a na druhou pak novou verzi, kterou průběžně dolaďuju k obrazu té aktuální (funkčnost, spolehlivost) a až je v nové všechno OK, jenom změním pořadí spouštění v GRUBu ... a zase mám sadu systém/home k testování nové verze.
Data pak sídlí na jednom neměnném oddílu.
Tiskni
Sdílej: