Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
asi bych zatím udělal upgrade na 8.10 a poté na 9.04 (ono to podle Ubuntu fóra bez mezipřistání na 8.10 nejde), protože když si nejsem jist co dělám, mohl bych se divit... jinak formátování swap oddílu by mohlo být zajímavou kratochvílí, oproti chatování s /dev/zero
Dobra, vyzkousim mnou popsany postup.
Opravdu se divim, ze neni implicitne k dispozici nejake GUI klikatko pro zachovani /home.
Predstavoval bych si to asi jako 4. radio button. 1, paralelni instalce, 2, na cisty disk, 3, manualni 4, reinstalce se zachovanim /home. Chapu, ze jde o trivialitu, ale BFU jako jsem ja by to ocenili :P
Vřele doporučuji udělat čistou instalaci 9.04. Pokud máš /home na samostatném disku (nebo partišně), postupuj tak, jak už tady bylo řečeno.
Upgrady jsou sice možné, ale už se mi párkrát stalo, že ne všechno fungovalo dobře a člověk strávil více času vychytáváním chyb, než kdyby systém nainstaloval z "čisté vody".
Já jsem si to udělal tak, že mám vlastně pět základních oddílů disku:
systém 1 / home 1 ... 10% disku
systém 2 / home 2 ... 10% disku
data ... 80% disku
Na jednu sadu systém/home nainstaluju aktuální verzi Ubuntu a na druhou pak novou verzi, kterou průběžně dolaďuju k obrazu té aktuální (funkčnost, spolehlivost) a až je v nové všechno OK, jenom změním pořadí spouštění v GRUBu ... a zase mám sadu systém/home k testování nové verze.
Data pak sídlí na jednom neměnném oddílu.
Tiskni
Sdílej: