Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Nový CEO Mozilla Corporation Anthony Enzor-DeMeo tento týden prohlásil, že by se Firefox měl vyvinout v moderní AI prohlížeč. Po bouřlivých diskusích na redditu ujistil, že v nastavení Firefoxu bude existovat volba pro zakázání všech AI funkcí.
V pořadí šestou knihou autora Martina Malého, která vychází v Edici CZ.NIC, správce české národní domény, je titul Kity, bity, neurony. Kniha s podtitulem Moderní technologie pro hobby elektroniku přináší ucelený pohled na svět současných technologií a jejich praktické využití v domácích elektronických projektech. Tento knižní průvodce je ideální pro každého, kdo se chce podívat na současné trendy v oblasti hobby elektroniky, od
… více »Linux Foundation zveřejnila Výroční zprávu za rok 2025 (pdf). Příjmy Linux Foundation byly 311 miliónů dolarů. Výdaje 285 miliónů dolarů. Na podporu linuxového jádra (Linux Kernel Project) šlo 8,4 miliónu dolarů. Linux Foundation podporuje téměř 1 500 open source projektů.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.12.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
dmesg není nic špatného k vidění. /var/log/Xorg.0.log nevykazuje žádný errors, jen nějaký warnings:
(WW) Open ACPI failed (/var/run/acpid.socket) (No such file or directory)
(WW) Falling back to old probe method for fglrx
(WW) This ATI Proprietary Linux Driver does not guarantee support of video driver ABI higher than 2.0
(WW) Video driver ABI version of the X server is 5.0
(WW) fglrx: No matching Device section for instance (BusID PCI:0@1:0:1) found
(WW) fglrx(0): board is an unknown third party board, chipset is supported
(WW) fglrx(0): could not detect X server version (query_status=-1)
(WW) fglrx(0): Option "VendorName" is not used
(WW) fglrx(0): Option "ModelName" is not used
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x23
[...]
(WW) AIGLX: 3D driver claims to not support visual 0x72
xorg.conf mám úplně ten nejjednodušší (viz příloha), co Xorg vygeneruje, když žádnej nemá. Měl jsem lepší, ale omylem jsem ho smazal
. Je upravený pomocí aticonfig --initial. Podotýkám, že spuštění příkazem startx do prostředí twm nebo co to je funguje bezproblému. Při kdm tuhne, poslední co vypíše je Using config file /etc/X11/xorg.conf (nebo tak nějak)
pacman -Syu
-> stížnost, že catalyst potřebuje jádro =< 2.6.28
pacman -R catalyst
pacman -Syu
Pak jsem (s novým jádrem a xorgem) stáhl a nainstalil z AURu catalyst 9.4./proc/mtrr bylo ok.
. Kdyby se nedařilo, tak můžeš zkusit downgradovat kernel na 2.6.28 a nahodit zase starý Catalyst. Btw. kdy to vyhodili z Extra? Jinak můžeš zkusit ješte xf86-video-ati nebo xf86-video-radeonhd, záleží, co máš za grafiku.
xf86-video-ati nebo xf86-video-radeonhd by asi byly řešením, ale já mám R700, takže by mi asi nechodilo 3D, žejo?
ono zalezi co mas za kartu. cipy az do R600 nejsou tusim podporovane v 9.4. a uz vubec ne jadro 2.6.29.
takze ja se svou obstarozni x700 jedu nakrasne video-ati.
Tiskni
Sdílej: