Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Ahoj,
k linux masine na ktere mam plne obsazeny radic 4 SATA zarizenimi, ktera se hlasi jako /dev/sda az /dev/sdd jsem na IDE radic (ma jen jednu pripojku na 2 zarizeni je taky onboard) pripojil jeste jeden stary IDE disk. Bohuzel se mi ale po bootu prehodilo cele poradi disku, kdy IDE ted vystupuje jako /dev/sda a ostatni se o jeden posunuly. Jeste jsem to nikde nevidel, predpokladal jsem, ze IDE se mountuje jako /dev/hdx.
Bohuzel mi nektere skripty natvrdo pocitaji se starym rozlozenim zarizeni a musel bych je vsechny prepsat. Neda se nejak zmenit aby mi ten pridany IDE disk vystupoval treba jako /dev/sde kdyz uz musi byt sdx a neposunoval mi SATA disky o jeden vys?
Jedna se o Ubuntu server edition 64bit.
Zdravím,
kdysi jsem to dělal se síťovou kartou, ale mělo by to jít i s diskem.
Pochopil jsem, že se mi zřejmě hlásí i IDE řadič jako SCSI. Pak, samozřejmě protože jde na řadu jako první, tak vleze před SATY.
Ale k tomu linku, jak jste poslal:
Vypadá to složitě, ale asi nebude. Jestli jsem pochopil dobře, tak je třeba zjistit, jestli se jedná o block device, což disk je asi určitě. Horší je to s ID_SERIAL_SHORT, které netuším kde zjistit, když ten disk nemůžu za běhu připojit a navíc stejně na ubuntu udevmonitor nemám (ale určitě to jde nějak obejít nebo doinstalovat). A pak se tedy, jestli to dobře chápu, nadefinuje pravidlo:
echo 'SUBSYSTEM=="block", ID_SERIAL_SHORT=="něco", NAME="hda"' > /etc/udev/rules.d/96-hda.rules (96 je moje první volné číslo/název v /etc/udev/rules.d) Chápu to dobře? Jestli ano, tak teď už jen kde vzít ID_SERIAL_SHORT...
hwinfo mi hlásí o tom disku tohle:
37: IDE 01.0: 10600 Disk
[Created at block.234]
Unique ID: 3OOL.v8m0_qwJ0g7
Parent ID: 3p2J.qkDFYK8273D
SysFS ID: /class/block/sda
SysFS BusID: 0:0:1:0
SysFS Device Link: /devices/pci0000:00/0000:00:1f.1/host0/target0:0:1/0:0:1:0
Hardware Class: disk
Model: "ST3750640A"
Device: "ST3750640A"
Revision: "3.AA"
Serial ID: "5QD2T8F3"
Driver: "ata_piix", "sd"
Driver Modules: "ata_piix"
Device File: /dev/sda
Device Files: /dev/sda, /dev/disk/by-id/scsi-1ATA_ST3750640A_5QD2T8F3, /dev/disk/by-id/ata-ST3750640A_5QD2T8F3, /dev/disk/by-path/pci-0000:00:1f.1-scsi-0:0:1:0, /dev/block/8:0
Device Number: block 8:0-8:15
Geometry (Logical): CHS 91201/255/63
Size: 1465149168 sectors a 512 bytes
Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
Attached to: #15 (IDE interface)
Hm tak jsem pomocí hwinfo zjistil, že ID_SERIAL_SHORT=="ATA_ST3750640A_5QD2T8F3" ale vůbec to zřejmě v ubuntu nefunguje. Hlásí to při startu nějakou děsivou chybu a vůbec se neobjeví žádné /dev/sd? v systému, takže takhle už to asi nejde :( Horko těžko jsem to vrátil zpět...
Sice by asi slo nejak dokopat udev k tomu aby mel persistentni jmena /dev/sd?, ale novejsi distribuce to resi tak, ze radeji udev na zarizeni /dev/sd* (tj. jak na raw disky tak na jednotlive partitions) vytvori nekolik symlinku, ktery maj jmeno persistentni (zavisi napr. na seriovem cisle disku, nebo jinych jeho vlastnostech, jako uuid nebo label, ktery se da u jednotlivych partiotions nastavit i rucne). Viz napr. help.ubuntu.com/community/RenameUSBDrive a jamesmcdonald.id.au/gnu-linux/ubuntu-disk-stuff
Tzn., asi nejlepsi bude si ty skripty prepsat aby pouzivaly /dev/disk/by-label/* a nastavit partitionam rucne nejake labely.
Doporučuji mrknout po UUID
http://www.linux.com/feature/146951
Já jsem nakonec v zoufalství vyhrabal starej Silicon Image PCI 2xIDE řadič kterej jsem tam nacpal v očekávání, že ho to bude ošahávat až po onboard, což se naštěstí potvrdilo a IDE disk mám na /dev/sde, takže účel to splnilo.
Akorát že bych stále rád našel řešení bez řadiče, je to stále běžící server, za kterej platím elektriku, takže jsem třeba dlouho vybíral zdroje, aby to v klidu žralo jen asi 55W (když všechny disky spí kromě systémového, Core2Duo procesor, zajímavé je, že se zdroje lišily v odběru až o 30W, nejlíp vyšel kupodivu asi 2 roky starý Eurocase 350W) a s tím externím řadičem to přidalo dalších 10W navíc, což za rok nějakou kačku zbytečně protočí :(.
Jinak ony ty skripty zas až tak důležitý nejsou, je tam nějaké vycucávání Smartů do statistik a uspávání disků šité přesně na míru, ostatní se dá obejít jiným namountováním ale lepší to nepřepisovat, když člověk nemusí :)
Dobry den.
Stupidni, nesystemove reseni, ktere ale vetsinou funguje:
zakazat initramdisku nacist modul pro ten ide radic a nacist ho az po spusteni udev.
Na debianu podle man initramfs-tools:
blacklist
disables load of specific modules. Use blacklist=module1,module2,module3 bootparameter.
marek
Tiskni
Sdílej: