Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Při kopírování velkého objemu dat, které trvá řádově několik minut, se stává práce s počítačem téměř nesnesitelná. Okenní prostředí chvílemi zcela zamrzává a spustit jakýkoliv program i třeba z konzole trvá řádově mnohem déle. Rychlost kopírování je normální, tzn. v závislosti až 30MB/s. I zatížení procesoru se pohybuje na úrovni kolem 20%, žádné extrémní vytížení.
Schleduler mám nastavený na cfq. Systém je Gentoo, notes GX620, procesor dvoujádro 2.2GHZ, 4GB RAM, notebookový disk 5400 otáček, tedy poměrně silný stroj, pouze ten disk není nejrychlejší, ale i přesto se mi zdá takové chování divné. Filesystém je XFS, windows partition je NTFS a pak ještě používám NTFS externí disk. Chování je totožné, ať už kopíruji XFS > XFS, či XFS > NTFS.
Nelze nějakým způsobem nastavit prioritu pro práci s daty popř. omezit max rychlost kopírování? Abych kdykoliv, kdy kopíruji HD film někam, nemusel na 10 minut přerušit všechnu práci. Pokud např. něco tahám po síti, tedy je rychlost omezena 100Mbit kabelem, funguje vše v pořádku.
Paráda, cgroups je přesně to, co jsem potřeboval. Vyzkoušel jsem si tu ukázku z článku a funguje to, jen mi není jasné, jak to mám aplikovat na celý systém... Jestli je nějaký centrální rodičovský proces, který stačí umístit do tého skupiny. Ještě jak to ideálně nastavit při startu systému, bude stačit vložit správné řádky do /etc/con.d/local.start?
To je právě kámen úrazu, občas kopíruji pomocí cp, někdy v dolphinovi, někdy v krusaderovi. Jestli na to KDE 4 využívá nějakého démona, tak jedině jemu nastavit správnou skupinu.
Ale nezdá se mi, že by to v linuxu nebylo nijak vyřešené. Vždyť přeci kopírování spousty dat není zas tak neobvyklá záležitost
Cgroups jsou fajn, ale mají jednu vadu, kvůli které je to celé nepoužitelné.
Pokud vytvořím vlastní skupinu, nastavím omezení na 128M a pak do ní přidám init (pid 1), aby se to aplikovalo na celý systém, tak oněch 128M se nepřidělí pro každý proces zvlášť, jak jsem původně myslel, ale na všechny procesy dohromady. To v praxi způsobilo, že mi KDE startovalo 4x pomaleji a tak tak jsem byl schopný limit zrušit
Bych potřeboval onen limit nastavit tak, aby platil pro každý proces zvlášť.
Tiskni
Sdílej: