Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Při kopírování velkého objemu dat, které trvá řádově několik minut, se stává práce s počítačem téměř nesnesitelná. Okenní prostředí chvílemi zcela zamrzává a spustit jakýkoliv program i třeba z konzole trvá řádově mnohem déle. Rychlost kopírování je normální, tzn. v závislosti až 30MB/s. I zatížení procesoru se pohybuje na úrovni kolem 20%, žádné extrémní vytížení.
Schleduler mám nastavený na cfq. Systém je Gentoo, notes GX620, procesor dvoujádro 2.2GHZ, 4GB RAM, notebookový disk 5400 otáček, tedy poměrně silný stroj, pouze ten disk není nejrychlejší, ale i přesto se mi zdá takové chování divné. Filesystém je XFS, windows partition je NTFS a pak ještě používám NTFS externí disk. Chování je totožné, ať už kopíruji XFS > XFS, či XFS > NTFS.
Nelze nějakým způsobem nastavit prioritu pro práci s daty popř. omezit max rychlost kopírování? Abych kdykoliv, kdy kopíruji HD film někam, nemusel na 10 minut přerušit všechnu práci. Pokud např. něco tahám po síti, tedy je rychlost omezena 100Mbit kabelem, funguje vše v pořádku.
Paráda, cgroups je přesně to, co jsem potřeboval. Vyzkoušel jsem si tu ukázku z článku a funguje to, jen mi není jasné, jak to mám aplikovat na celý systém... Jestli je nějaký centrální rodičovský proces, který stačí umístit do tého skupiny. Ještě jak to ideálně nastavit při startu systému, bude stačit vložit správné řádky do /etc/con.d/local.start?
To je právě kámen úrazu, občas kopíruji pomocí cp, někdy v dolphinovi, někdy v krusaderovi. Jestli na to KDE 4 využívá nějakého démona, tak jedině jemu nastavit správnou skupinu.
Ale nezdá se mi, že by to v linuxu nebylo nijak vyřešené. Vždyť přeci kopírování spousty dat není zas tak neobvyklá záležitost
Cgroups jsou fajn, ale mají jednu vadu, kvůli které je to celé nepoužitelné.
Pokud vytvořím vlastní skupinu, nastavím omezení na 128M a pak do ní přidám init (pid 1), aby se to aplikovalo na celý systém, tak oněch 128M se nepřidělí pro každý proces zvlášť, jak jsem původně myslel, ale na všechny procesy dohromady. To v praxi způsobilo, že mi KDE startovalo 4x pomaleji a tak tak jsem byl schopný limit zrušit
Bych potřeboval onen limit nastavit tak, aby platil pro každý proces zvlášť.
Tiskni
Sdílej: