Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Při kopírování velkého objemu dat, které trvá řádově několik minut, se stává práce s počítačem téměř nesnesitelná. Okenní prostředí chvílemi zcela zamrzává a spustit jakýkoliv program i třeba z konzole trvá řádově mnohem déle. Rychlost kopírování je normální, tzn. v závislosti až 30MB/s. I zatížení procesoru se pohybuje na úrovni kolem 20%, žádné extrémní vytížení.
Schleduler mám nastavený na cfq. Systém je Gentoo, notes GX620, procesor dvoujádro 2.2GHZ, 4GB RAM, notebookový disk 5400 otáček, tedy poměrně silný stroj, pouze ten disk není nejrychlejší, ale i přesto se mi zdá takové chování divné. Filesystém je XFS, windows partition je NTFS a pak ještě používám NTFS externí disk. Chování je totožné, ať už kopíruji XFS > XFS, či XFS > NTFS.
Nelze nějakým způsobem nastavit prioritu pro práci s daty popř. omezit max rychlost kopírování? Abych kdykoliv, kdy kopíruji HD film někam, nemusel na 10 minut přerušit všechnu práci. Pokud např. něco tahám po síti, tedy je rychlost omezena 100Mbit kabelem, funguje vše v pořádku.
Paráda, cgroups je přesně to, co jsem potřeboval. Vyzkoušel jsem si tu ukázku z článku a funguje to, jen mi není jasné, jak to mám aplikovat na celý systém... Jestli je nějaký centrální rodičovský proces, který stačí umístit do tého skupiny. Ještě jak to ideálně nastavit při startu systému, bude stačit vložit správné řádky do /etc/con.d/local.start?
To je právě kámen úrazu, občas kopíruji pomocí cp, někdy v dolphinovi, někdy v krusaderovi. Jestli na to KDE 4 využívá nějakého démona, tak jedině jemu nastavit správnou skupinu.
Ale nezdá se mi, že by to v linuxu nebylo nijak vyřešené. Vždyť přeci kopírování spousty dat není zas tak neobvyklá záležitost
Cgroups jsou fajn, ale mají jednu vadu, kvůli které je to celé nepoužitelné.
Pokud vytvořím vlastní skupinu, nastavím omezení na 128M a pak do ní přidám init (pid 1), aby se to aplikovalo na celý systém, tak oněch 128M se nepřidělí pro každý proces zvlášť, jak jsem původně myslel, ale na všechny procesy dohromady. To v praxi způsobilo, že mi KDE startovalo 4x pomaleji a tak tak jsem byl schopný limit zrušit
Bych potřeboval onen limit nastavit tak, aby platil pro každý proces zvlášť.
Tiskni
Sdílej: