Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Právě jsem aktualizoval na nejnovější stabilní verzi OS MandrivaLinux 2009.1. Vše se zdá, že funguje bez problému, jen pokud pracuji pod KDE, tak nahodile grafický systém zamrzne. Myší lze hýbat, ale zbytek obrazu je zamrzlý. Zdá se, že systém není úplně zamrzlý, protože reaguje na připojení externí klávesnice a myši krátkých chroupáním HDD :) Nevíte, jak se dá diagnostikovat tahle závada? X server nelze restartovat Ctrl+Alt+Bksp, i přes to, že jsem restart povolil v konfiguráku. Díky moc.
Zatím jsem nenašel uspokojivé řešení, ale jen jak to obejít - nastavit v xorg.conf Option "DRI" "False" Xka nezamrzají, jen se tím přijde o takové ty KDE serepetičky (průhlednost a tak), ale pořád lepší, než nic. Prý má pomoci parametr jádra při bootu - nopat . Zkoušel jsem, ale nefunguje. Další rada je downgrade intel ovladače a nebo nepoužívat KDE Jo ještě jsem zapoměl říci, že problém je právě s některými grafikami od intelu.
že by http://www.mandrivalinux.cz/ovladac-intel-27991-pro-20091/ ? Jdu to otestovat.
Takže s beta ovladačem je systém zatím stabilní. A protože Ivan Bíbr má repozitář jen pro 32bit a já samozřejmě pořebuji 64bit , tak jsem přímo zkompiloval ovladač z tohoto odkazu http://lists.freedesktop.org/archives/xorg/2009-April/045396.html. Bohužel RPM balíky dělat nezvládám.
Snad Mandriva vidá brzy opravu. Ovšem zajímavé, že ze všech PC a NB s intel grafikou a nainstalovanou MDV 2009.1 , co jsem měl možnost vidět, se chyba projevuje jen na mém NB :(
Pokud budete něco kompilovat pak určitě dejte přednost rekompilaci src.rpm balíčku pokud ho najdete. Je to mnohem systematičtější a jednodušší řešení pokud src.rpm pro vaši distribuci existuje. Hádám I.B. src.rpm má ke stažení. Navíc můžete výsledek sdílet s ostatními.
Ano vím, bohužel jsem nikde SRPMS nenašel - ani na cookeru. Naštěstí se právě I.B. se mnou rozdělil, za což mu velmi děkuji.
Dneska přes den rpm balík pro 64bit vytvořím a vystavím.
Tady je tedy rpm verze 2.7.99.1 pro MDV 2009.1 64bit. Kdyz tak dejte info, jestli to pomohlo.
Tiskni
Sdílej: