Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Právě jsem aktualizoval na nejnovější stabilní verzi OS MandrivaLinux 2009.1. Vše se zdá, že funguje bez problému, jen pokud pracuji pod KDE, tak nahodile grafický systém zamrzne. Myší lze hýbat, ale zbytek obrazu je zamrzlý. Zdá se, že systém není úplně zamrzlý, protože reaguje na připojení externí klávesnice a myši krátkých chroupáním HDD :) Nevíte, jak se dá diagnostikovat tahle závada? X server nelze restartovat Ctrl+Alt+Bksp, i přes to, že jsem restart povolil v konfiguráku. Díky moc.
Zatím jsem nenašel uspokojivé řešení, ale jen jak to obejít - nastavit v xorg.conf Option "DRI" "False" Xka nezamrzají, jen se tím přijde o takové ty KDE serepetičky (průhlednost a tak), ale pořád lepší, než nic. Prý má pomoci parametr jádra při bootu - nopat . Zkoušel jsem, ale nefunguje. Další rada je downgrade intel ovladače a nebo nepoužívat KDE Jo ještě jsem zapoměl říci, že problém je právě s některými grafikami od intelu.
že by http://www.mandrivalinux.cz/ovladac-intel-27991-pro-20091/ ? Jdu to otestovat.
Takže s beta ovladačem je systém zatím stabilní. A protože Ivan Bíbr má repozitář jen pro 32bit a já samozřejmě pořebuji 64bit , tak jsem přímo zkompiloval ovladač z tohoto odkazu http://lists.freedesktop.org/archives/xorg/2009-April/045396.html. Bohužel RPM balíky dělat nezvládám.
Snad Mandriva vidá brzy opravu. Ovšem zajímavé, že ze všech PC a NB s intel grafikou a nainstalovanou MDV 2009.1 , co jsem měl možnost vidět, se chyba projevuje jen na mém NB :(
Pokud budete něco kompilovat pak určitě dejte přednost rekompilaci src.rpm balíčku pokud ho najdete. Je to mnohem systematičtější a jednodušší řešení pokud src.rpm pro vaši distribuci existuje. Hádám I.B. src.rpm má ke stažení. Navíc můžete výsledek sdílet s ostatními.
Ano vím, bohužel jsem nikde SRPMS nenašel - ani na cookeru. Naštěstí se právě I.B. se mnou rozdělil, za což mu velmi děkuji.
Dneska přes den rpm balík pro 64bit vytvořím a vystavím.
Tady je tedy rpm verze 2.7.99.1 pro MDV 2009.1 64bit. Kdyz tak dejte info, jestli to pomohlo.
Tiskni Sdílej: