Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím, při upgradu systému (debian testing/sid) došlo k poškození KDE a rozbily se závisosti. Nejsem schopen systém opravit - rád bych kompletně celé KDE odinstaloval a nainstaloval znovu .. Jak bych měl postupovat, abych nemusel reinstalovat celý systém, který mimo grafiky funguje? dpkg -r kde nepomůže, zůstává tam spousta dalších aplikací na KDE závislých - díky za nakopnutí.
apt-get -f install
, aby se to nějak rozumně opravilo. Potom:
dpkg -l | grep kde apt-get --purge remove zbyvajici-baliky-s-kdePokud apt-get navrhne nesmyslné řešení (stane se...), zkusil bych ještě
aptitude purge baliky
.
Po odstranění balíčků s KDE po příkaze dpkg -l | grep kde to již nic nevypisuje. Pak se pokouším znovu nainstalovat KDE:
aptitude install kde
Následující balíky jsou PORUŠENY:
kicker
následující balíky mají nesplněné závislosti:
kicker: Závisí na: kdebase-data (< 4:3.5.10.dfsg.2) ale 4:4.2.2-1 se bude instalovat.
Ponechat následující závislosti nevyřešené:
amor doporučuje kde-window-manager
Skóre je -617
Avšak:
root@debian:~# dpkg -l | grep kicker
root@debian:~#
Není mi jasné, proč to hlásí, že kicker je porušený.
nevím, kde je chyba, zkouším nainstalovat icewm. (balíčky icewm a icewm/common). Po zadání příkazu icwm to oznámí:
IceWM: Nelze otevřít displej: <nic>. Server X musí být spuštěn a proměnná $DISPLAY
nastavena.
xserver mám rozhodně nainstalovaný.
Nevim jak v unstable, ale kde 3.5 mam nainstalovane z testingu a zadne kde4 se mi do systemu necpe. Co kdybyste zkusil aptitude -t testing
, rucne vybral par zakladnich baliku (kde, kdebase, ...) a treba se pak aptitude chytne a nabidne reseni samo.
Díky všem. Odinstaloval jsem kompletně KDE a nainstaloval pouze z testing zdrojů. To pomohlo. Stejně bych však rád na jednom stroji přešel na KDE 4.2, avšak mám obavy z opakování problémů.
na tyto upgrady jsem používal single user mode a vše proběhlo v pořádku
Linux version 2.6.29-1-686 (Debian 2.6.29-3) (maks@debian.org) (gcc version 4.3.3(Debian 4.3.3-8) ) #1 SMP Fri Apr 17 14:35:16 UTC 2009
Dal by se sem pastnout váš aktuální sources.list v době přechodu na verizi 4? Nechtěl bych, aby se mi pohádaly nějaké knihovny
Tiskni
Sdílej: