Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Zdravím, při upgradu systému (debian testing/sid) došlo k poškození KDE a rozbily se závisosti. Nejsem schopen systém opravit - rád bych kompletně celé KDE odinstaloval a nainstaloval znovu .. Jak bych měl postupovat, abych nemusel reinstalovat celý systém, který mimo grafiky funguje? dpkg -r kde nepomůže, zůstává tam spousta dalších aplikací na KDE závislých - díky za nakopnutí.
apt-get -f install
, aby se to nějak rozumně opravilo. Potom:
dpkg -l | grep kde apt-get --purge remove zbyvajici-baliky-s-kdePokud apt-get navrhne nesmyslné řešení (stane se...), zkusil bych ještě
aptitude purge baliky
.
Po odstranění balíčků s KDE po příkaze dpkg -l | grep kde to již nic nevypisuje. Pak se pokouším znovu nainstalovat KDE:
aptitude install kde
Následující balíky jsou PORUŠENY:
kicker
následující balíky mají nesplněné závislosti:
kicker: Závisí na: kdebase-data (< 4:3.5.10.dfsg.2) ale 4:4.2.2-1 se bude instalovat.
Ponechat následující závislosti nevyřešené:
amor doporučuje kde-window-manager
Skóre je -617
Avšak:
root@debian:~# dpkg -l | grep kicker
root@debian:~#
Není mi jasné, proč to hlásí, že kicker je porušený.
nevím, kde je chyba, zkouším nainstalovat icewm. (balíčky icewm a icewm/common). Po zadání příkazu icwm to oznámí:
IceWM: Nelze otevřít displej: <nic>. Server X musí být spuštěn a proměnná $DISPLAY
nastavena.
xserver mám rozhodně nainstalovaný.
Nevim jak v unstable, ale kde 3.5 mam nainstalovane z testingu a zadne kde4 se mi do systemu necpe. Co kdybyste zkusil aptitude -t testing
, rucne vybral par zakladnich baliku (kde, kdebase, ...) a treba se pak aptitude chytne a nabidne reseni samo.
Díky všem. Odinstaloval jsem kompletně KDE a nainstaloval pouze z testing zdrojů. To pomohlo. Stejně bych však rád na jednom stroji přešel na KDE 4.2, avšak mám obavy z opakování problémů.
na tyto upgrady jsem používal single user mode a vše proběhlo v pořádku
Linux version 2.6.29-1-686 (Debian 2.6.29-3) (maks@debian.org) (gcc version 4.3.3(Debian 4.3.3-8) ) #1 SMP Fri Apr 17 14:35:16 UTC 2009
Dal by se sem pastnout váš aktuální sources.list v době přechodu na verizi 4? Nechtěl bych, aby se mi pohádaly nějaké knihovny
Tiskni Sdílej: