Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat, zda-li se vyplatí vypínat disk kvůli výdrži. Jede mi PC nonstop, na datové disky přistupuji párkrát za den. Někdy, ani tolik ne. Jde mi o VÝDRŽ, né o úsporu energie.
Děkuji předem za Vaše odpovědi.
Keď hovoríš "výdrž ", máš na mysli "životnosť"?
Pokud ten disk zastavis na pul dne, tak to mozna pomuze, ale zastavovat ho casto a pravidelne na 20 minut je vrazda. Prilis caste starty nejsou rozhodne zdrave.
Spis to reknu asi takto: Pokud chces svym diskum delat tuze dobre, porid jim dobre chlazeni. Pokud jde "i" o spotrebu, porid 2.5" disky, Pokud jim neveris, tak sw-raid1/5/6. A i tak je dobre mit zalohy. :-P
U pouzivaneho serveru chladit disky. Ne zastavovat. (mimo jine, disk pri startu hlta mnohem vic, nez pri behu - pri blbe dimenzovanem zdroji to muze cinit potize se stabilitou stroje)
jo.. a nekdy je start disku docela drsne zdrzeni... nekomu to muze vadit
Ahoj, děkuji za vyčerpávající odpověd.
Disk je chlazený dobře. Má před sebou 12cm Noctuu. po přidání klesla teplota disků cca o 10stupňu, nyní mají kolem 43, při zátěži. HW raid budu dělat taky, disk je svinstvo, může se to zboit, a pak má člověk jen oči pro pláč. Hm, asi necham disky běžet pořád, bude to lepší. Než to pořáv vypínat a zapínat, když je to zlo.
Nebál bych se SW raidu, v případě problémů s ním může být méně starostí.
sw/hw raid - pokud ty disky nepotrebujes vetsinu casu (jak to vyznelo, ikdyz porad nezname typ nasazeni ) , bude sw raid rozhodne levenjsi a rozumnejsi varianta. Na toto tema uz se tu zanadavaol dost. To co je na zakladnich deskach a levnych radicich NENI hw raid. Pocita to cele hlavni cpu, prenos po sbernici to neusetri, potrebuje to podporu v biosu a jsou to prazvlastni konstrukce.
Swraid rozchodis na jakemkoliv zeleze i s ruzne velkymi disy (prebytecne misto pouzijes jinak). Muzes michat i sbernice.(sata/pata/usb...ale s ohledem na potrebny vykon, samozrejme) Pokud Ti odejde radic, das disky do jine masiny a jedes. Pokud Ti klekne disk, nahradis ho cimkoliv. (uz jsem nahrazoval i mensim a jede to ... proste jsem jednu patricu vynechal a presunul , disk byl mensi "jen" o par mega). Rezie procesoru neni az tak hrozna, u modernich masin "jde" ozelet. A jako ne-posledni vyhoda - jde postavit postupne - mas-li 1 disk, prikoupis druhy, na nem v degradovanem modu zalozis radi1, nakopirujes data, odpojis puvodni disk a pridas ho do pole. To cele za provozu. (vhodne natrenovat na ne-dulezitych datech, samozrejme)
Pro hw raid mluvi hlavne cast vykonu, ktery na sebe takova vec vezme, u drazsich hotswap a zalohovana cache,... ale .... bavime se o jak drahem reseni? :-D Nicmene treba u mylexu jsem se na pole v raid 5 bez mylexu (voda ve sklepe je smutna vec :-D) uz nedostal, na raid1 jeste jo. U adaptecu jsem neuspel ani u toho raid1 (nicmene uz jsou to oba muzealni kousky, treba se polepsili, taky uz od te doby clovek vi trosku vic a mozna bych zkusil jine postupy)
Pusobi to (hw raid) na mne stejnym dojmem jak cisco routery... je to skvele, ale drahe. Nemas na cem trenovat, protoze Ti sefove k jednomu ostremu kusu tezko koupi druhy na hrani. Swraid (nebo iptables ) si natrenujes na cemkoliv. A na ostrych datech (nebo routeru pro cely podnik) Te nikdo soudny ucit nenecha.
3x za den klidne. Jenze pisatel nerekl, co ten stroj dela A zrovna start je pro disk dost neprijemna vec, takze nejake prilis caste startovani by mu neprospelo. Jak sem psal vys ... pokud bude chrapat pul dne v kuse, je to ok.
(taky bych prochrapal pul dne, kdybych mohl
) Loziska jsou jedna vec, tepelna roztaznost druha. V kazdem pripade se priklanim hlavne k tomu chlazeni.
Poskozeni narazem...vetsinou lidi s pc netriskaji (maji ho nekde polozene) a kdyz tak ve vyplem stavu, ne? (a navic se mu tam zrejme bude tocit systemovy disk, takze zas tak dobre to na triskani stejne nebude)
Je to běžný kancelářský počítač. (hlavně internet) Phenom X4 9550 - 2.3@2.53 (zatím jsem to dál netočil), 4GB ram 800MHz. HDD 200,500,640,80GB. Občas na tom pustim film, někdy nějakou MP3. PC běží ve dne v noci. (kdybych náhodou potřeboval kus nějakých dat co mam doma odkudkoli ze světa (veřejná IP). Chci se vyvarovat ztráty dat. Zatím zálahuju data na nějaký to CD/DVD .. A nebo externí disk. Když jsem v práci (cca od 8 do 18 hodin), hrabe jen systémovej disk (ta 200GB). 500 a 640 je odkladiště dat. 80GB je win systém a win data .. (tam jsem nebyl tak dlouho, že ani nevym, jeslti ten systém naběhne. A tak průměrně od 20 hod do 02 hod (ještě dělam na PC, ale dost často na ty disky nepřistupuju, prostě jen serfuju na netu (většinou).
Jinak jsem koukal, že hdparm má dvě možnosti vypnutí stand-by a sleep ... Stan-by asi jen nějak napůl vypne HDD a sleep ho vypne asi úplně (jeslti sjem to dobře pochopil s manuálu.
Na zálohu uvažuju buď o Rocket Raid 1720 (na dva disky) nebo 1740(na čtyři HDD) , nebo o Synology 207 (NAS zařízení). Samozdřejmě obě jsou na RAID mirror (myslim že je to zrovna 1)
Musím zaklepat, že mi ještě ani jeden disk neodešel, ... vlastně jo jeden HDD se mi upekl, ale asi za to mohl zdroj, nebo nevim, jsem po příčině nějak nepátral.
Ahoj , vypínání disků na systému , který na to není určen může být někdy celkem problematické. Na toto jsou určená velká pole , která používají FC i SATA disky. Ušetřit se tímto dá celkem značná částka , ale opakuji systém i sw na to musí být. Většinou jde o řízené vypínání disků. Ale myslím, že u novějších disků 24x7 toto není potřebné , pokud ale systém běží nonstop , a používají se normální disky pak cca za 2 roky může odejít ložisko i raménko. Pokud jde o použití disků 24x7x365 pak se pevné disky nemusí vypínat. Disky jsou o něco dražší , ale je záruka , že vydrží. Standardní disky pro SOHO mají předpokládaný běh do 12 hod. denně.V linuxu přes smart-montools lze zjistit jakou dobu disk pracuje.
To vypínání budete provádět přes comand-line ? a jak bude ošetřen náhodný zápis-čtení z disku ?
Tiskni
Sdílej: