Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
C:\Users\OEM>ping 192.168.56.102 Příkaz PING na 192.168.56.102 - 32 bajtů dat: Odpověď od 192.168.56.102: bajty=32 čas=2ms TTL=64 Odpověď od 192.168.56.102: bajty=32 čas=4ms TTL=64 Odpověď od 192.168.56.102: bajty=32 čas < 1ms TTL=64 Odpověď od 192.168.56.102: bajty=32 čas < 1ms TTL=64 Statistika ping pro 192.168.56.102: Pakety: Odeslané = 4, Přijaté = 4, Ztracené = 0 (ztráta 0%), Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách: Minimum = 0ms, Maximum = 4ms, Průměr = 1ms
Nejak nechápu, proč spouštíte ubuntu s apachem na vistě. Proč nespustíte apache rovnou na vistě?
To má byť povzdych nad réžiou OS a neznámeho hypervízora ktorý zrazí výkon služby 15 krát podľa neznámeho benchmarku? To nejako skoro začínajú prázdniny že malé deti majú čas obsadiť ocinovi počítač.
FLAME: Zamknúť.
Správnosť odhadu potvrdená.
Xenofobie se k linuxu moc nenosí. Je smutné že někteří lidé poznají Slovenský jazyk podle řeči, čechoslovák by skutečně měl být schopen automaticky zapnout překladač (v hlavě) a nevšímat si toho, zvlášť jestli jsou zvyklí číst a psát bez diakritiky.
Nicméně k věci. Bylo by možná dobré specifikovat co rozumíte slovy plnohodnotný server, neb je možné že i na těch windows to půjde zvládnout.
Dále pak: Shoduje se pozorování s tím co říká benchmark? Tedy otevírají se stránky skutečně 1s/15 sekund? Má systém ve virtuálu dostatek RAM? Co říká příkaz free, nedochází ke swapování? A máte dostatečně nový PC, může jít o nějaký starší ve kterém není podpora virtualizace podporovaná na procesoru a pak může být pomalejší (ale 15x je skutečně příliš moc). Btw, předpokládám že jako virtualizační nástroj jste použil VmWare, případně VirtualBox, a ne například Qemu. No, obecnou pomalost linuxu ve virtuálu byste pravděpodobně zmínil, takže Qemu asi není na vině, v tom případě bych to tipnul na nedostatek paměti jak jsem již psal. Možná by také neškodilo pustit příkaz top a kouknout co vytěžuje procesor na tom Ubuntu.
// Xenofobie se k linuxu moc nenosí. Je smutné že někteří lidé poznají Slovenský jazyk podle řeči, čechoslovák by skutečně měl být schopen automaticky zapnout překladač (v hlavě) a nevšímat si toho, zvlášť jestli jsou zvyklí číst a psát bez diakritiky. - ja nikoho neurazel a neni to prvni vlakno ani prvni diskuze kdy se chovaji nekteri jedinci ze jsou neco vic nez my.. // Shoduje se pozorování s tím co říká benchmark? Tedy otevírají se stránky skutečně 1s/15 sekund? - ano, opravdu se shoduje +- pozorovani s vysledkem benchmarku.. // Má systém ve virtuálu dostatek RAM? - virtualni server (VirtualBox) ma nastaveno 1GB RAM.. // A máte dostatečně nový PC, může jít o nějaký starší ve kterém není podpora virtualizace podporovaná na procesoru a pak může být pomalejší.......... - pocitac neni jeste ani jeden rok starej.. // Možná by také neškodilo pustit příkaz top a kouknout co vytěžuje procesor na tom Ubuntu - zkusil jsem nainstalovat Debian a vysledek naprosto stejny.. - prikaz top mi ukazoval vytizeni serveru max, na 11 procent.. dekuji
Tech 15s se otevira nejaka konkretni PHP stranka? Nebo se takhle dlouho bude otevirat i jednoducha staticka HTML stranka? Nevysvetlitelna zpomaleni v komuniaci byvaji nekdy zpusobena timeouty pri DNS reseolvovani. Nemuze se v tomto pripade jednat o neco podobneho?
Tomas
Proveril bych, jestli ma ten virtualni stroj nejak rozumne nastavene DNS a jak dokaze resolvovat ip adresy. Pripadne bych proveril, ze ma apache skutecne vypnute HostnameLookups a ze se nepouziva mod_authz_host.
Tomas
<Files ~ "^\.ht"> Order allow,deny Deny from all </Files>tak nevim
Jenom tak ze srandy do /etc/hosts nacpi vsechny masiny, se kteryma ten stroj prijde do styku. (vcetne ho sameho). V tom virtualu to totiz zrejme bezi s nejakou intranetovou adresou a nadrazene dns to nemusi znat. A pripadne totez udelej s /etc/hosts i v systemu, ze ktereho tam lezes. (a uvedom si, ze ten hostujici stroj tam muze lezt s jinou adresou, nez ma do netu, takze ho tam s ruznymi nazvy nacpi s obema adresama)
mod_authz_host
vyrobil nějakou syntaktickou chybu v souboru, která se projeví někde úplně jinde. Asi by bylo dobré sem vložit jako přílohu celý konfigurák (konfiguráky) a přesné znění chyby.
Tiskni
Sdílej: