Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Ahojte,
uz niekolko dni sa (marne) trapim s problemom. Cez pptp sa zo siete 192.168.1.0/24 pripajam na server 86.66.66.66 (vymyslena adresa). Vo vlastnostiach pptp mam nastavene, aby sa vytvorila nova siet 192.168.0.0/24, server ma po nadviazani spojenia prevziat ip 192.168.0.1 a klientovi dat 192.168.0.234. Potialto by bolo vsetko ok.
Ked som z pc v 192.168.1.0/24 chcel pingnut 192.168.0.1, odpoved neprisla (ani som sa nemohol telnetnut na ziadny port na tom serveri). ciastocne som to vyriesil riadkov do /etc/ppp/ip-up: route add -net 192.168.1.0/24 gw $4 dev ppp0
pingy zacali chodit ale z vpn sa nedalo dostat na internet. tak som do iptables pridal /sbin/iptables -A POSTROUTING -t nat -s 192.168.1.0/24 -j MASQUERADE a na workstationoch uz bolo mozne pouzivat aj internet.
potialto by to bolo ok. problem ale je, ze server 86.66.66.66 sice z workstationov vo vpn mozem pingat, takisto z neho mozem workstations pingat. z vpn sa mozem pripajat na 86.66.66.66:3128. ale tym vyuzitie servera konci - mail, ftp, ssh je nedostupne. jednoducho sa na ne ani netelnetnem. pri tcpdump vidim, ze pakety na server pridu, server ale neodpovie.
mohli by ste mi prosim pomoct, ako vyriesit tento problem?
dakujem
Zdravim, problem muze byt v nastaveni iptables - je dovoleny FORWARD? Pakety se musi nejen prelozit ale i smerovat.
Vidite v tcpdump zdrojovou adresu? Vi server kam pakety vracet (je definovana routa zpet)?
Pripadne samotne sluzby - jsou spusteny na 0.0.0.0 nebo na konkretni adrese?
Hodne stesti
forward je povoleny (inak by cez vpn nefungoval internet). v tcpdump vidim zdrojovu adresu, routa je nadefinovana. na servery sa mozem telnetnut aj z localhostu, takze su spustene na 0.0.0.0...
zdrojovou adresu stroje s NATem nebo puvodni adresu workstationu?
zdrojovu adresu povodnej workstation. stroj s NATom neodpovie :(
V tom pripade zrejme nefunguje spravne NATovani a server nevi kudy ma odpovidat do lokalni site
problem vyrieseny. az sa hanbim priznat co bolo vo veci - v iptables v sekcii INPUT som mal ACCEPT iba pre rozhranie eth0 - okrem squidu, tam nebolo rozhranie urcene a preto squid fungoval. odstranil som "-i eth0" zo vsetkych povolujucich pravidiel a zrazu vsetko funguje...
omg kolko casu som stratil s takouto hlupostou...
Tiskni
Sdílej: