Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Dobry den,
ked potrebujem prepojit notebook s desktopom (oba ubuntu), tak do oboch zadavam: sudo ifconfig eth0 192.168.1.1(2) netmask 255.255.255.0. Pridelia sa ipcky, prepojim krizovym a robim si co potrebujem. Ale! stava sa mi ze po istej dobe mi jeden alebo druhy hlasi stratu spojenia a po zadani ifconfig zistujem ze o svoju ip "prisiel". Takze prikaz musim opakovat. Preco je to tak a co s tym?
A druhy problem: Pri kopirovani cez scp velkych adresarov sa to zvykne zastavit a nepokracuje. Pri adresaroch kde je i 1000 suborov to vadi a neviem co ma vplyv na to ze to zastane. Nestava sa to totizto stale. Takze taktiez co s tym?
Dakujem
hlavne na notebooku to pada. Na destope totizto momentalne X-ka vobec nemam, takze iba terminal. No pada i tam. Co sa tyka Networkmanagera, tak ten v laske velmi nemam, vobec ma totizto nepocuva
V oboch strojoch mam inac v /etc/networking/interfaces uvedene:
auto eth0
iface eth0 inet dhcp
takze nemoze to suvisiest s tym slovkom dhcp ze po istej dobe (napr) sa to snazi znova nacitat svoju ip alebo nieco na ten sposob?
#Shodit interface vcetne dhclienta nebo neceho podobneho co by mohlo mit tendenci do nastaveni site stourat ifdown eth0 #Nastavit IP rucne, stejny prikaz jako dosud :) ifconfig eth0 192.168.1.1(2) netmask 255.255.255.0 #Rucni nahozeni interfacu ifconfig eth0 upNavrat k predchozimu stavu (po skonceni prace s krizenym kabelem):
ifconfig eth0 down ifup eth0To zas vrati kontrolu zpet ubnutu, ktery tam nahodi DHCP a tak (podle nastaveni v /etc/network/interfaces ... )
Tiskni
Sdílej: