Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ahoj,
potreboval bych distribuci zalozenou na KDE, kde bude vetsina veci chodit hned po instalaci nebo po par kliknutich (multimedia, wifi, sit, atd. atd.)
Nejsem zacatecnik, ale kvuli casove vytizenosti nemam uz cas na "hrani", takze by se mi libilo neco hodne klikaciho a privetiveho ( ve smyslu funguje to a je mi UZ jedno proc).
Mam zustat u Kubuntu, ktere mam momentalne (8.04) a upgradovat nebo dat sanci Mandrive?
Pocitim nejaky velky rozdil (pozitivni) nebo je to srovnatelne a mam zustat u toho, co znam?
Diky vsem.
Jsem začátečník (cca 1 rok a něco) takže to dále berte s rezervou. Musím říct, že Kubuntu 9.04 je opravdu velmi povedené proti dvěma posledním vydáním, podstatně rychlejší start, aktuálně je s KDE 4.2.3 a to už je velmi použitelné prostředí a také velmi dobře konfigurovatelné, trochu mě zlobí Amarok (verze 2.0.0), ale to opravdu jen někdy při poslechu rádií na internetu. Jinak používám OOO 3.0.1, Firefox, Thunderbird tak jak jsem byl zvyklý z MS Windows. K tomu Skype a pro IM používám Qutim kvůli extra statusům, umí i zobrazit ikonu klienta u uživatele, sice je stále ve vývoji ale je použitelný. Jinak okna doma už ani nepouštím. ;)
Dik..
Mam 8.04 a celkem dobry (az na anglickej firefox - nevim proc?? a blbej vzhled Firefoxu v KDE ), 9.04 teda zkusim.
doinstalovat neco jako iceweasel-l10n-cs
?
Pokud jsi zvykly na Kubuntu, tak bych u nej zustal. Na kazdou distribuci se chvili zvyka a kazda ma sve mouchy.
Jinak samozrejme doporucuji mandrivu.
O.T.
I kdyz musim priznat, ze nove KDE mi moc neprirostly k srdci a radsi jsem presel na Gnome. Ted se tresu, aby nove Gnome taky nebylo tak inovativni a cool. Ale jeste tu mame Xfce, ne?
A abych poradne vsem zamotal hlavu, na pracovnim pocitaci mam debian :) a taky jsem spokojeny. Tam ty zmeny prijdou pozdeji a ja muzu jeste rok-dva klidne spat.
Da se to shrnout tak, ze pridana hodnota z prechodu na jinou kvalitnejsi distribuci (pokud Mandriva x Open SUSE je kvalitnejsi) by byla mensi nez to, ze tu svou uz znam??
Hach
Ako sa clovek pravidelne presvedcuje, aky je tvor lenivy a "casove vytizeny"....
Zacina na slackware, kde sa nauci nejake dobre veci, no z hore uvedenych dovodov skusa dalsie distra za distrom a "je MU uz jedno proc" nieco funguje nieco nie....... a skonci u distra, kde mu to co treba funguje a o linuxe sa nenauci nove absolutne nic
Tak som pred mesiacom u svagra formatoval disk s Mandrivou, ked sa mu "dobabrali" dalsie NTFS file systemy na "C: win" aj spolocnej particii "D: DATA" a prisiel o polku fotkiek z dovolenky v grecku....dodnes neviem preco, ale od toho dna mam ja, aj on, aj dalsi kolegovia Ubuntu...
Takze podla mna je dnes - na hore uvedene poziadavky NAJ - nejake BUNTU...
Hezky pribeh.
Je v tom skryta metafora, pouceni? Nebo sou to fakt jenom 3 nezavisle nic nerikajici dlouhe vety?
A bez nejake obhajoby toho posledniho tvrzeni je celej prispevek zralej na skartaci.
Tiskni
Sdílej: