Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Ahoj,
potreboval bych distribuci zalozenou na KDE, kde bude vetsina veci chodit hned po instalaci nebo po par kliknutich (multimedia, wifi, sit, atd. atd.)
Nejsem zacatecnik, ale kvuli casove vytizenosti nemam uz cas na "hrani", takze by se mi libilo neco hodne klikaciho a privetiveho ( ve smyslu funguje to a je mi UZ jedno proc).
Mam zustat u Kubuntu, ktere mam momentalne (8.04) a upgradovat nebo dat sanci Mandrive?
Pocitim nejaky velky rozdil (pozitivni) nebo je to srovnatelne a mam zustat u toho, co znam?
Diky vsem.
Jsem začátečník (cca 1 rok a něco) takže to dále berte s rezervou. Musím říct, že Kubuntu 9.04 je opravdu velmi povedené proti dvěma posledním vydáním, podstatně rychlejší start, aktuálně je s KDE 4.2.3 a to už je velmi použitelné prostředí a také velmi dobře konfigurovatelné, trochu mě zlobí Amarok (verze 2.0.0), ale to opravdu jen někdy při poslechu rádií na internetu. Jinak používám OOO 3.0.1, Firefox, Thunderbird tak jak jsem byl zvyklý z MS Windows. K tomu Skype a pro IM používám Qutim kvůli extra statusům, umí i zobrazit ikonu klienta u uživatele, sice je stále ve vývoji ale je použitelný. Jinak okna doma už ani nepouštím. ;)
Dik..
Mam 8.04 a celkem dobry (az na anglickej firefox - nevim proc?? a blbej vzhled Firefoxu v KDE ), 9.04 teda zkusim.
doinstalovat neco jako iceweasel-l10n-cs
?
Pokud jsi zvykly na Kubuntu, tak bych u nej zustal. Na kazdou distribuci se chvili zvyka a kazda ma sve mouchy.
Jinak samozrejme doporucuji mandrivu.
O.T.
I kdyz musim priznat, ze nove KDE mi moc neprirostly k srdci a radsi jsem presel na Gnome. Ted se tresu, aby nove Gnome taky nebylo tak inovativni a cool. Ale jeste tu mame Xfce, ne?
A abych poradne vsem zamotal hlavu, na pracovnim pocitaci mam debian :) a taky jsem spokojeny. Tam ty zmeny prijdou pozdeji a ja muzu jeste rok-dva klidne spat.
Da se to shrnout tak, ze pridana hodnota z prechodu na jinou kvalitnejsi distribuci (pokud Mandriva x Open SUSE je kvalitnejsi) by byla mensi nez to, ze tu svou uz znam??
Hach
Ako sa clovek pravidelne presvedcuje, aky je tvor lenivy a "casove vytizeny"....
Zacina na slackware, kde sa nauci nejake dobre veci, no z hore uvedenych dovodov skusa dalsie distra za distrom a "je MU uz jedno proc" nieco funguje nieco nie....... a skonci u distra, kde mu to co treba funguje a o linuxe sa nenauci nove absolutne nic
Tak som pred mesiacom u svagra formatoval disk s Mandrivou, ked sa mu "dobabrali" dalsie NTFS file systemy na "C: win" aj spolocnej particii "D: DATA" a prisiel o polku fotkiek z dovolenky v grecku....dodnes neviem preco, ale od toho dna mam ja, aj on, aj dalsi kolegovia Ubuntu...
Takze podla mna je dnes - na hore uvedene poziadavky NAJ - nejake BUNTU...
Hezky pribeh.
Je v tom skryta metafora, pouceni? Nebo sou to fakt jenom 3 nezavisle nic nerikajici dlouhe vety?
A bez nejake obhajoby toho posledniho tvrzeni je celej prispevek zralej na skartaci.
Tiskni
Sdílej: