Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ahoj,
ve Windows jsem zasofroval data, muzu je ted v Ubuntu rozsifrovat a pracovat s nimi a prepisovat je?
Jeste podotknu, ze nazvy souboru jsou misto hacku a carek nejake paznaky, neviteprosim co s tim?
diky
PS: u tech chybnych nazvu mi to pise (neplatne kodovani)
Pokud vidíš názvy souborů, tak je to již rozšifrované. Různá znaková sada je zřejmě proto, že win defaultně použijí jinou sadu než linux. V linuxu (možná i ve win, to nevím) lze zadat (i v GUI) truecryptu mount parametry pro souborový systém - tam by asi šlo zadat správnou znakovou sadu - chce vyzkoušet.
Zašifroval jak ? Soubor, nebo partition ? Zkus lépe popsat co jsi dělal, co to psalo a čeho chceš dosáhnout ...
takhle to dělám já - /dev/sdd1 je truecrypt partition formátovaná ntfs. zápis i čtení funguje normálně.
truecrypt --user-mount -M '-t ntfs-3g -o locale=cs_CZ.UTF-8,rw' /dev/sdd1 /media/truecrypt
Asi takto, ve Windows jsem naformatoval jeden soubor data.tc o velikosti 100GB, ulozil do nej data a zkopiroval na USB disk. Ted jsem presel na Linux a chtel bych pracovat i nadale s timto souborem jak v Linuxu tak i ve Windows (samostatne samozrejme ). Nainstaloval jsem tedy do Linuxu TrueCrypt a zkusil rozsifrovat dany soubor, to se povedlo, ale soubory maji spatne kodovani. Dekuji
vazne nikdo neporadi?
Tiskni
Sdílej: