Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
zdravim,
chtel bych prestavet wokenni sit (ktera je temer nefunkcni) na linux, sit propoustela temer 100 procent spamu, rozhodl jsem se vedeni ukazat silu linuxu na antispamovy brane za pouziti mailscanneru,spamassassinu(plus jeho pomocniku) a jako mta pouzil postfix(relay to exchange), vse se zda bejt fcni, problem ale je ve zpozdeni doruceni nekterejch zprav na exchange server .., "problem" je, ze linux-brana se aktivne neucastni dns, mx record je na pochybnem stroji s xp a verejnou ip a trend virus office scan ci jak se produkt jmenuje .., odstud zpravy miri na linux-branu, jsou cisteny a posilany na exchange (vse je "schovano" za fortigate 100A routerem) .., neni to idealni (vim :-/), ale jako demo reseni pro vedeni .. nez jsem branu vclenil do "systemu", tak dorucovani probihalo v radu sekund (vcetne spamu), nyni jsem v extremu v radu hodin bez spamu (obzvlast jedna-li se o zpravu urcenou vice prijemcum) ..., zitra v praci se pokusim o poslani neco malo tech. info z hlavicek, koukal jsem dost do logu, tam to vypada dobre, takze problem bude nekde "venku" pravdepodobne ... vim, ze problem je hodne obecne popsan, proto zatim asi ani necekam moc pomoc ..... tak jako tak ovsem diky za nazory ci nastrely vsemi smery ...
Tak si posli testovaci spravu z venku a sleduj jeji cestu, jestli to chapu mas DNS-ka na jinem stroji, ale jestli ti dobre resolvuje ten linux se pozna snadno. Co tam dela ten antivir,nechapu, nicmene antispam a antivir jsou dve veci.
NN
Tak problem je v tom "d.b.l-nim" Trendu co je na verejne adrese. Nechapu proc, ale, ale i kdyz shodim iptables na "plne otevreno", tak se v pravidlech za nejakej cas objevi nasledujici (coz mi moc nejde do hlavy) ... po cas - rad nekolika minut - vse beha jak na dratku, problem je, ze jediny co lze v configu (toho trendu) nastavit, je port a ip stroje ....
root@gate:~/various# iptables -L
Chain INPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
DROP all -- viruswall.hkommune.no anywhere
Chain FORWARD (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
DROP all -- viruswall.hkommune.no anywhere
Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
target prot opt source destination
muzu sice naeditovat pravidla, ale zajimalo by me, proc se toto pravidlo vytvari - "samo" ... pripominam, ze lnx. stroj je v oblezeni wokennich cervu ...
distro je ubuntu 8.04 2 s aplikacema mailscanner, postfix, spamassassin+bratri, mailwatch, mailscanner-mrtg a vispan ..., neodinstaloval jsem apparmor, ze by ten? ani nevim jak tento funguje .....
tak prepsani pravidel je sice ok, akorat ze ono magicke DROP se po case presune na prvni misto
diky za nakopnuti spravnym smerem, nekdy bych mohl tez pouzivat svoji hlavu ... sluzba ossec/rootkit a jeji cfg byla pricinou problemu .. diky jeste jednou a pohodovej den vsem!
Tiskni
Sdílej: