Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Dobrý den,
Píši bakalářskou práci na téma administrace Linuxu a oponentura mi dala otázku z jiného soudku: Nejpoužívanější distribuce pro souborový server v malé firmě a její výhody / nevýhody. Protože o tomto tématu nevím lautr nic a na internetu sem nic moc nenašel potřeboval bych poradit (hlavně od lidí kteří mají zkušenosti z oboru fileserverů) jaká distribuce se nejčastěji používá pro fileservery v menších firmách popřípadně vytvořit seznam těch používanějších. Rozdíly distribucí z hlediska fileserveru mi totiž nejsou známy domnívam se že jsou jen malé a závisí hlavně na schopnostech administrátora popřípadně volby filesystému zálohování atd.
Předem děkuji za pomoc.
Statistiky neznám, ale určitě by to měla být distribuce s dlouhou podporou. Sám bych asi použil Ubuntu server, Red Hat Enterprise Linux nebo CentOS. Rozdíly pro fileserver určitě nejsou veliké, spíš záleží na volbě filesystému, kde by měla být podpora dost podobná.
Kolem zálohování záleží zřejmě nejvíce na finančních možnostech té malé firmy, pro komerční zálohovací SW musí být OS certifikovaný. Obecnou podporu páskových mechanik budou mít všechny distribuce.
Nevím, ale u serveru mi nepříjde až tak kritické, že nemá Debian jasně stanovený cyklus nové verze, jde o bezpečnostní aktualizace a ty probíhají. Zrovna Debian bych jako distribuci pro server malé firmy viděl dost ideální.
Díky moc všem ještě jakej souborový systém byste doporučili?
Tiskni
Sdílej: