Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dobrý večer,
máme malou firmičku bez kanceláře, je nás několik a slyšel jsem že existuje řešení možnost být na "LAN" pomocí VPN ikdyž nesdílíme tuto onu jednu síť. Celkově by to asi urychlilo práci, ale když jsem koukal na placené služby, je to asi mířené na korporátní klientelu a ceny si fakt nemůžu dovolit.
Ale v předsíni mi již nějaký pátek běží ubuntu server s jabberem a webovou prezentací, jaký by jste doporučili VPN server pro virtualizaci LAN? Abychom každý mohli sedět na jednom konci světa a dělat v contrib. síti?
Předem díky
Tak OpenVPN jsem zkoušel ale našel jsem jiný problem. Každý jsme na jiným OS, já mam Mac, kolega Win, další něco založeno na debianu, k tomu inteligentnější telefony jako iphone, android, windows mobile, symbiany, a to vše na tu síť chceme, což aby to fungovalo jak by mělo, tak je třeba PPTP protokol (dočteno na rootu, nemlaťte mě). Což je standardní pro ubuntu server pptpd daemon, ale ten mě sice připojí, ale jen k serveru, ne do "lokální sítě".
Ale to je problem klienta, ne serveru..a ve vasem pripade routovani.
NN
Měl byste vysvětlit, co jste myslel tím být na "LAN"
.
Pokud jste myslel, že všechny stanice budou mezi sebou moci komunikovat na druhé vrstvě OSI modelu – pravděpodobně Ethernetu – aby fungovali věci jako broadcast, tak vám PPTP bude na nic, protože alespoň v podání Microsoftu tahá nad GRE tunelem PPP.
Měl byste zvážit L2TP, GRE, již zde jmenovaný openvpn nebo vtun.
Nicméně tunelovat linkovou vrstvu má celkem velkou režii. Doporučuji sestavit tunely přenášející IP a správně si nastavit router.
Tak, "být na LAN" bylo myšleno takto: každý bydlí a pracuje v jiném městě, většinou má notebook (s různým OS) a telefon (inteligentnější než obyč). Pro rychlejší spolupráci potřebujem aby se počítače tvářili jako na stené síti, ikdyž já jsem doma, druhý v kavárně a třetí třeba na bahamách. Já na macu viděl sdílené složky lidí na síti a oni moje. OpenVPN by šla kdyby nevyžadovala klienta, který na mobily nenainstalujeme. Snad to pomohlo při pochopení "LAN" .
Na L2TP jsem našel docela pěkný howto ( http://rootmanager.com/ubuntu-ipsec-l2tp-window..... ), páč mé znalosti Linuxu nejsou až tak dokonalé.
VTun taky nevypadá zle. Ozkouším...
Snad to pomohlo při pochopení "LAN" .
Ani ne. Chybí zásadní informace – chcete skutečně dostat všechno do jedné Ethernetové broadcastové domény (tedy dostat všechny uzly na společnou linku – L2 síť), nebo se spokojíte s jednou IP sítí (tedy množinu uzlů, které mezi sebou mohou snadno komunikovat přes IP, protože síť je chráněná někde jinde).
Já na macu viděl sdílené složky lidí na síti a oni moje.
To záleží, jak je to „vidění“ udělané. Třeba v dávných dobách si Microsoft myslel, že se to bude dělat přes broadcastové oznamování. Dneska se na to vybodl a používá WINS, což je unicastová adresářová služba. Jak to má udělané Mac, nevím.
U L2TP si dejte pozor, abyste přesvědčil Windows, že tím tunelem nemá tahat PPP, ale Ethernet. Po pravdě očekával bych podobné problémy i u „chytrých“ telefonů, protože ty budou obsahovat ještě hloupější software, než co je ve Windows.
Tiskni Sdílej: