Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Ahoj chtel bych se zeptat jak je to s programem umask ohledne odebirani prav. Kdyz nastavim umask napr na 022 tak to znamena ze sobory budou vytvareny s pravy 644 a adresare 755? Nekde jsem se totiz docetl ze novy soubor ma 666 a adresar 777 a od nich se ta prava odecitaji. neni mi vsak jasne hlavne u toho souboru jak to ze jen 666 mel by mit taky "plne" 777 ne? Dale mi neni jasne kdyz si vypisu umask bez parametru proc se mi vypisuje 0022. Jak to ze jsou tam 4 cisla? Melo by to byt jen 022 ne? A posledni vec kdyz chci umask zmenit tak se to dela jen prikazem a nebo se to da taky zapsat nekam do souboru tak jak vsechno v linuxu? Diky za pripadne nasmerovani.
No manual entry for umask
...a na netu to taky nemuzu najit. Nalezam pouze to co uz jsem zminil vyse.
Neni mi vsak jasne hlavne u toho souboru jak to ze jen 666 mel by mit taky "plne" 777 ne?
Není logické dávat implicitně souboru právo pro spuštění, naopak u adresáře je to nutnost, protože bez práva pro spuštění se do něj nedostaneš.
Neni jasne kdyz si vypisu umask bez parametru proc se mi vypisuje 0022.
Možná by Tě zajímal "čitelnější" výstup umask -S
. Nula na začátku říká, že se jedná o číslo v osmičkové soustavě.
Nebo se to da taky zapsat nekam do souboru.
Viz odkazovaný článek výše: /etc/profile
, ~/.bashrc
.
BTW: Manuálová stránka se nachází v balíčku manpages-posix
.
Nekde jsem se totiz docetl ze novy soubor ma 666 a adresar 777Nový soubor a nový adresář mají taková práva, jaká si aplikace vytvářející soubor (adresář) poručí (resp. od toho, co si poručí, se odečte
umask
a výsledek se souboru/adresáři nastaví).
u toho souboru jak to ze jen 666 mel by mit taky "plne" 777 neNevím, čím ty soubory vytváříte, ale dotyčný program pravděpodobně nepředpokládá, že vytváříte spustitelný soubor.
Dale mi neni jasne kdyz si vypisu umask bez parametru proc se mi vypisuje 0022. Jak to ze jsou tam 4 cisla?Protože je to vypisováno jako osmičkové číslo, které se tradičně píše s nulou na začátku (aby se odlišilo od desítkového čísla nebo hexadecimálního, které začíná 0x).
A posledni vec kdyz chci umask zmenit tak se to dela jen prikazem a nebo se to da taky zapsat nekam do souboru tak jak vsechno v linuxu?
umask
nastavuje parametry pro aktuální prostředí – když ten příkaz zadáte v shellu, bude platit pro shell a všechny programy z něj spuštěné. Takže záleží na tom, pro co vše jej chcete nastavit. Můžete si jej přidat do startovacího skriptu shellu (bashrc
apod.), můžete jej přidat do startovacího skriptu nějaké konkrétní služby atd.
Tiskni
Sdílej: