OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj chtel bych se zeptat jak je to s programem umask ohledne odebirani prav. Kdyz nastavim umask napr na 022 tak to znamena ze sobory budou vytvareny s pravy 644 a adresare 755? Nekde jsem se totiz docetl ze novy soubor ma 666 a adresar 777 a od nich se ta prava odecitaji. neni mi vsak jasne hlavne u toho souboru jak to ze jen 666 mel by mit taky "plne" 777 ne? Dale mi neni jasne kdyz si vypisu umask bez parametru proc se mi vypisuje 0022. Jak to ze jsou tam 4 cisla? Melo by to byt jen 022 ne? A posledni vec kdyz chci umask zmenit tak se to dela jen prikazem a nebo se to da taky zapsat nekam do souboru tak jak vsechno v linuxu? Diky za pripadne nasmerovani.
No manual entry for umask
...a na netu to taky nemuzu najit. Nalezam pouze to co uz jsem zminil vyse.
Neni mi vsak jasne hlavne u toho souboru jak to ze jen 666 mel by mit taky "plne" 777 ne?
Není logické dávat implicitně souboru právo pro spuštění, naopak u adresáře je to nutnost, protože bez práva pro spuštění se do něj nedostaneš.
Neni jasne kdyz si vypisu umask bez parametru proc se mi vypisuje 0022.
Možná by Tě zajímal "čitelnější" výstup umask -S
. Nula na začátku říká, že se jedná o číslo v osmičkové soustavě.
Nebo se to da taky zapsat nekam do souboru.
Viz odkazovaný článek výše: /etc/profile
, ~/.bashrc
.
BTW: Manuálová stránka se nachází v balíčku manpages-posix
.
Nekde jsem se totiz docetl ze novy soubor ma 666 a adresar 777Nový soubor a nový adresář mají taková práva, jaká si aplikace vytvářející soubor (adresář) poručí (resp. od toho, co si poručí, se odečte
umask
a výsledek se souboru/adresáři nastaví).
u toho souboru jak to ze jen 666 mel by mit taky "plne" 777 neNevím, čím ty soubory vytváříte, ale dotyčný program pravděpodobně nepředpokládá, že vytváříte spustitelný soubor.
Dale mi neni jasne kdyz si vypisu umask bez parametru proc se mi vypisuje 0022. Jak to ze jsou tam 4 cisla?Protože je to vypisováno jako osmičkové číslo, které se tradičně píše s nulou na začátku (aby se odlišilo od desítkového čísla nebo hexadecimálního, které začíná 0x).
A posledni vec kdyz chci umask zmenit tak se to dela jen prikazem a nebo se to da taky zapsat nekam do souboru tak jak vsechno v linuxu?
umask
nastavuje parametry pro aktuální prostředí – když ten příkaz zadáte v shellu, bude platit pro shell a všechny programy z něj spuštěné. Takže záleží na tom, pro co vše jej chcete nastavit. Můžete si jej přidat do startovacího skriptu shellu (bashrc
apod.), můžete jej přidat do startovacího skriptu nějaké konkrétní služby atd.
Tiskni
Sdílej: