Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Ahoj,
zkusil bych z Konzole pro zotavení provést fixboot, fixmbr - to by mohlo umísit zavaděč Win správně. Při instalaci Debianu se ti nainstaluje linuxový zavaděč GRUB, který by měl obsahovat oba systémy.
Doporučuji rovněž nastavit příznak zaveditelnosti (aktivní/bootovací) prvnímu oddílu (C:), protože kód v MBR se snaží spustit zavaděč z takto označeného oddílu.
Nicméně pokud budete do MBR instalovat linuxový zavaděč, tak to není třeba a úplně postačí fixboot C:
a pak v konfiguraci linuxového zavaděče odkázat na tento první oddíl.
Co je tedy na jednotlivých particích? Primární (D:) obsahuje pouze zavaděč nebo i adresáře Windows, Program Files atd.? A co logická partice (C:)? Máš oddělená data a systém?
Zapomněl jste ještě na rozšířenou partition. Bez ní tam těžko můžete mít logickou.
Problém ale je, že Windows oficiálně neumí bootovat ze systému umístěného na logické partition.
Teoreticky se dá předělat tabulka rozdělení disku (a metadata NTLDR) tak, aby data zůstala na stejném místě, ale změnil se typ oddílu, ale to je záležitost velmi křehká vyžadující pokročilé znalosti a případně zvláštní nástroje.
Zmena logickeho oddilu na primarni bez kopirovani dat by sla vyresit takto:
Pomoci fdisku se zjisti na kterem sektoru logicky oddil zacina a na kterem konci (fdisk -lu). Pak se fdiskem vsechny oddily smazou a vytvori se novy primarni, ktery bude zacinat a koncit presne na stejnych sektorech, jako puvodni rozsireny. (Staci fdisk prepnout do rezimu zobrazovani cisel sektoru a pak vyplnit pozadovana cisla sektoru. Fdisk jinak pracuje s cisly cylindru.)
Tim mame opravenou tabulku rozdeleni disku. Pak zbyva oznacit fdiskem nove vyrobeny oddil jako bootovaci, aby nam z nej zavadec v MBR nacetl boot sektor s NT zavadecem.
Pak se nabootuje z instalacniho CD Windows a nastrojem fixboot si nechate zapsat NT zavadec do tohoto primarniho oddilu.
V tomto bode byste mel Windows na prvnim primarni oddilu a zcela normalne by bootovaly.
Pokud by se stalo, ze Windows nebo CD odmitne bootovat, tak asi bude treba opravit informace o geometrii disku a pozici prvniho oddilu, ktera je z rozmaru Microsoftu ulozena na zacatku souboroveho systemu NTFS. Na to slouzi linuxovy nastroj ntfsreloc. Nicmene, protoze jsme nic nikam nepresunovali, tak by to potreba byt nemelo.
Tiskni
Sdílej: