Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahoj,
zkusil bych z Konzole pro zotavení provést fixboot, fixmbr - to by mohlo umísit zavaděč Win správně. Při instalaci Debianu se ti nainstaluje linuxový zavaděč GRUB, který by měl obsahovat oba systémy.
Doporučuji rovněž nastavit příznak zaveditelnosti (aktivní/bootovací) prvnímu oddílu (C:), protože kód v MBR se snaží spustit zavaděč z takto označeného oddílu.
Nicméně pokud budete do MBR instalovat linuxový zavaděč, tak to není třeba a úplně postačí fixboot C:
a pak v konfiguraci linuxového zavaděče odkázat na tento první oddíl.
Co je tedy na jednotlivých particích? Primární (D:) obsahuje pouze zavaděč nebo i adresáře Windows, Program Files atd.? A co logická partice (C:)? Máš oddělená data a systém?
Zapomněl jste ještě na rozšířenou partition. Bez ní tam těžko můžete mít logickou.
Problém ale je, že Windows oficiálně neumí bootovat ze systému umístěného na logické partition.
Teoreticky se dá předělat tabulka rozdělení disku (a metadata NTLDR) tak, aby data zůstala na stejném místě, ale změnil se typ oddílu, ale to je záležitost velmi křehká vyžadující pokročilé znalosti a případně zvláštní nástroje.
Zmena logickeho oddilu na primarni bez kopirovani dat by sla vyresit takto:
Pomoci fdisku se zjisti na kterem sektoru logicky oddil zacina a na kterem konci (fdisk -lu). Pak se fdiskem vsechny oddily smazou a vytvori se novy primarni, ktery bude zacinat a koncit presne na stejnych sektorech, jako puvodni rozsireny. (Staci fdisk prepnout do rezimu zobrazovani cisel sektoru a pak vyplnit pozadovana cisla sektoru. Fdisk jinak pracuje s cisly cylindru.)
Tim mame opravenou tabulku rozdeleni disku. Pak zbyva oznacit fdiskem nove vyrobeny oddil jako bootovaci, aby nam z nej zavadec v MBR nacetl boot sektor s NT zavadecem.
Pak se nabootuje z instalacniho CD Windows a nastrojem fixboot si nechate zapsat NT zavadec do tohoto primarniho oddilu.
V tomto bode byste mel Windows na prvnim primarni oddilu a zcela normalne by bootovaly.
Pokud by se stalo, ze Windows nebo CD odmitne bootovat, tak asi bude treba opravit informace o geometrii disku a pozici prvniho oddilu, ktera je z rozmaru Microsoftu ulozena na zacatku souboroveho systemu NTFS. Na to slouzi linuxovy nastroj ntfsreloc. Nicmene, protoze jsme nic nikam nepresunovali, tak by to potreba byt nemelo.
Tiskni
Sdílej: