Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Ahoj,
zkusil bych z Konzole pro zotavení provést fixboot, fixmbr - to by mohlo umísit zavaděč Win správně. Při instalaci Debianu se ti nainstaluje linuxový zavaděč GRUB, který by měl obsahovat oba systémy.
Doporučuji rovněž nastavit příznak zaveditelnosti (aktivní/bootovací) prvnímu oddílu (C:), protože kód v MBR se snaží spustit zavaděč z takto označeného oddílu.
Nicméně pokud budete do MBR instalovat linuxový zavaděč, tak to není třeba a úplně postačí fixboot C:
a pak v konfiguraci linuxového zavaděče odkázat na tento první oddíl.
Co je tedy na jednotlivých particích? Primární (D:) obsahuje pouze zavaděč nebo i adresáře Windows, Program Files atd.? A co logická partice (C:)? Máš oddělená data a systém?
Zapomněl jste ještě na rozšířenou partition. Bez ní tam těžko můžete mít logickou.
Problém ale je, že Windows oficiálně neumí bootovat ze systému umístěného na logické partition.
Teoreticky se dá předělat tabulka rozdělení disku (a metadata NTLDR) tak, aby data zůstala na stejném místě, ale změnil se typ oddílu, ale to je záležitost velmi křehká vyžadující pokročilé znalosti a případně zvláštní nástroje.
Zmena logickeho oddilu na primarni bez kopirovani dat by sla vyresit takto:
Pomoci fdisku se zjisti na kterem sektoru logicky oddil zacina a na kterem konci (fdisk -lu). Pak se fdiskem vsechny oddily smazou a vytvori se novy primarni, ktery bude zacinat a koncit presne na stejnych sektorech, jako puvodni rozsireny. (Staci fdisk prepnout do rezimu zobrazovani cisel sektoru a pak vyplnit pozadovana cisla sektoru. Fdisk jinak pracuje s cisly cylindru.)
Tim mame opravenou tabulku rozdeleni disku. Pak zbyva oznacit fdiskem nove vyrobeny oddil jako bootovaci, aby nam z nej zavadec v MBR nacetl boot sektor s NT zavadecem.
Pak se nabootuje z instalacniho CD Windows a nastrojem fixboot si nechate zapsat NT zavadec do tohoto primarniho oddilu.
V tomto bode byste mel Windows na prvnim primarni oddilu a zcela normalne by bootovaly.
Pokud by se stalo, ze Windows nebo CD odmitne bootovat, tak asi bude treba opravit informace o geometrii disku a pozici prvniho oddilu, ktera je z rozmaru Microsoftu ulozena na zacatku souboroveho systemu NTFS. Na to slouzi linuxovy nastroj ntfsreloc. Nicmene, protoze jsme nic nikam nepresunovali, tak by to potreba byt nemelo.
Tiskni
Sdílej: