OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím,
omlouvám se za nic neříkající titulek, ale nevím jak líp to popsat. Mám notebook s Gentoo (kernel 2.6.29-gentoo-r1) a nedávno se mi úplně vybila baterie (zapomněl jsem zapnout prodlužku) a od té doby Gentoo zlobí. Jednak nefungují některé věci v Xfce, ale hlavně to tuhne. Při práci ne, ale přijdu k počítači, pohnu myší a za pět vteřin se rozbliká caps lock a scroll lock a je to tuhý. Čím to může být, respektive co s tím můžu udělat, nebo kde mám začít pátrat? Díky.
Abych to upřesnil, grafika je Intel (ovladač 2.6.3-r1), xorg-server 1.5.3-r5, hal 0.5.12_rc1-r2. Původně jsem to nepsal, protože se to děje až od toho úplného vybití.
Jádro mám starší 2.6.28-gentoo-r5, hal 0.5.11-r8, jinak ostatní máme stejné. I mě od vypnutí / zapnutí zlobí a občas se dokonce zasekne při screensaveru. Je to určitě něco kolem xorg, ale nevím co. Dneska jsem dal dotaz do porady "KDE přepnutí uživatele". Problémy kolem X jsem nagooglil i jinde, ale řešení zatím žádné.
Mimochodem i já mám grafiku Intel.
fsck
, pak otestovat paměť, protože – jak píše ZdenálM – výkyvy napětí komponentům nesvědčí. Poté když tak emerge -ave world
, kdo ví, co se mohlo podělat.
spíš bych zkontroloval zavislosti (revdep-rebuild)
Tiskni
Sdílej: