OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
if test $# != 2; then echo "Usage: $0 FILE.pdf PAGENO" exit 0 fi # Try to find fixbb which can be in some obscure place, like this script. FIXBB=$(which fixbb 2>/dev/null) if test -z "$FIXBB"; then FIXBB=$(dirname $0)/fixbb fi if test ! -x "$FIXBB"; then echo "Cannot find fixbb!" 1>&2 exit 1 fi # Check number of pages (and thus sanity of $pageno) inputfile="$1" pageno="$2" npages=$(pdfinfo "$inputfile" | sed -n '/^Pages:/{s/[^0-9]//g;p;Q}') if test "$pageno" -gt $npages -o "$pageno" -lt 1; then echo "Invalid page number $pageno, file $inputfile has pages 1-$npages!" 1>&2 exit 1 fi # Process basename="${inputfile%.pdf}" outname="$basename-page_$pageno" tmpfile="$outname.tmp.pdf" function cleanup() { rm -f "$tmpfile"; } trap cleanup EXIT pdftops -eps -f $pageno -l $pageno "$inputfile" - \ | grep -v "Produced by xpdf/pdftops" >"$outname.eps" $FIXBB "$outname.eps" ps2pdf "$outname.eps" "$tmpfile" pdfcrop "$tmpfile" "$outname.pdf"Vložení jednotlivých extrahovaných stran přes celou stránku v je už pdfTeXu snadné -- a strany očísluje TeX.
jedine, co me napada, je preexportovani do rastrove grafiky a zpet.
tzn. vyexportovat stranky do jednotlivych obrazku a potom pomoci imagemagicku pridat cislovani + znovu exportovat do PDFka (to by skriptem taky nemel byt problem). mozna imagemagick umi nac
vyexportovani do rastru:
convert soubor.pdf vysledek.png
bude mit za nasledek soubory vysledek-0.png vysledek-1.png...
vyexportovani do PDF:
convert soubor*.png vysledek.pdf
udela soubor PDF, kde budou stranky razene tak, jak jsou sazene od bashe.
zbytek je uz jenom otazka jednoducheho shell skriptu...
nerikam, ze nejake zpracovani primo v PDF neni - jen jsem ho nikdy nehledal a tohle je prvni, co me napadlo.
Můžeš využít pdftk . Funkce burst a background, případně stamp. Rozlož dokument na jednotlivé stránky. Číslování si připrav v jiném programu, vytiskni si pdf s tím číslováním. Rozlož ho a pak to dej všechno dohromady.
Ted uz to nejak dam do hromady.Jestli to budete nakonec řešit nějakým skriptem, vložte ho pak sem, prosím. Díky
Tiskni
Sdílej: