MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Poradí mi prosím někdo nějaký nástroj na srovnání dvou souborů. Jsou stejné, ale mají nějaké odlišnosti v textu. Zatím jsem při vyhledávání narazil na to, že gedit by měl mít nějaký plugin, který nemůžu najít. A ještě jsem našel "xxdiff", ale ten má v arch pouze v AUR a něco není OK, protože nejde nainstalovat.
děkuji
Nebo proste 'diff'..
NN
Ten gvim je dobrej. Pěkně mi to zobrazil ve dvou oknech vedle sebe a vybarvil rozdíly. Akorát teď řeším detaily, jako-že hledám jak zapnout spodní posuvnou lištu (mám dlouhé řádky a posouvat kurzou je zdlouhavé), dále nemůžu najít jak přepínat mezi těmi okny (samotnej tab nic nedělá a nemůžu najít kl. zkratku) Případně by pomohlo zarovnat text na šířku oken (taky nenacházím) Alo to už jsou jen detaily, kdy musím prohledámat menu a zkoušet. A ještě by se hodilo, případně vzít jednu část z jednoho soub. a nahratit stejnou část v druhém.
existuje český manuál?
vimtutor
, coz je takovy tutorial do vimu..
Jinak odpoved na jednotlive otazky:
horizontalni scroll (napoveda :he scroll-horizontal
) se provadi napr. zl
ci zh
, lze i kombinovat s cisly, tzn. posunuti o 10 znaku doprava z10l
- vice je v napovede..
Je ale taky mozne ze by ti stacilo jen mit zapnuty wrap - tzn. :set wrap
- pro zruseni :set wrap!
Prepnuti mezi okny - 2x Ctrl-W - vice taky v napovede - :he CTRL-W
(zvlast pokud je oken vice tak se hodi prepinat na konkretni okna)
Co se tyce nahrazeni jedne rozdilne casti tou druhou, tak na to se pouziva :diffup
pripadne :diffget
- je samozrejme mozne si to nechat nabindovat na nejakou klavesu..
vseobecne lze temer vse najit v napovede :he <nazev_prikazu>
:set wrap
Nelámat
:set nowrap
Změna okna Ctrl+W následované stiskem šipky by mohlo fungovat, i když osobně používám konzovový vim.
Merdžování:
]c
resp. [c
pro následující resp. předchozí blok který se liší (change)
do
pro "difference obtain"
dp
pro "difference put"
Pod KDE:
kdiff3
kompare
Tiskni
Sdílej: