Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
Poradí mi prosím někdo nějaký nástroj na srovnání dvou souborů. Jsou stejné, ale mají nějaké odlišnosti v textu. Zatím jsem při vyhledávání narazil na to, že gedit by měl mít nějaký plugin, který nemůžu najít. A ještě jsem našel "xxdiff", ale ten má v arch pouze v AUR a něco není OK, protože nejde nainstalovat.
děkuji
Nebo proste 'diff'..
NN
Ten gvim je dobrej. Pěkně mi to zobrazil ve dvou oknech vedle sebe a vybarvil rozdíly. Akorát teď řeším detaily, jako-že hledám jak zapnout spodní posuvnou lištu (mám dlouhé řádky a posouvat kurzou je zdlouhavé), dále nemůžu najít jak přepínat mezi těmi okny (samotnej tab nic nedělá a nemůžu najít kl. zkratku) Případně by pomohlo zarovnat text na šířku oken (taky nenacházím) Alo to už jsou jen detaily, kdy musím prohledámat menu a zkoušet. A ještě by se hodilo, případně vzít jednu část z jednoho soub. a nahratit stejnou část v druhém.
existuje český manuál?
vimtutor
, coz je takovy tutorial do vimu..
Jinak odpoved na jednotlive otazky:
horizontalni scroll (napoveda :he scroll-horizontal
) se provadi napr. zl
ci zh
, lze i kombinovat s cisly, tzn. posunuti o 10 znaku doprava z10l
- vice je v napovede..
Je ale taky mozne ze by ti stacilo jen mit zapnuty wrap - tzn. :set wrap
- pro zruseni :set wrap!
Prepnuti mezi okny - 2x Ctrl-W - vice taky v napovede - :he CTRL-W
(zvlast pokud je oken vice tak se hodi prepinat na konkretni okna)
Co se tyce nahrazeni jedne rozdilne casti tou druhou, tak na to se pouziva :diffup
pripadne :diffget
- je samozrejme mozne si to nechat nabindovat na nejakou klavesu..
vseobecne lze temer vse najit v napovede :he <nazev_prikazu>
:set wrap
Nelámat
:set nowrap
Změna okna Ctrl+W následované stiskem šipky by mohlo fungovat, i když osobně používám konzovový vim.
Merdžování:
]c
resp. [c
pro následující resp. předchozí blok který se liší (change)
do
pro "difference obtain"
dp
pro "difference put"
Pod KDE:
kdiff3
kompare
Tiskni
Sdílej: