OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj,
chci do spamassassinu pridat nejaka pravidla, ale rad bych, nez je nasadim, otestoval i jejich systemove naroky. Bohuzel se mi to jeste nijak nepovedlo. Popisu, co jsem zatim zkousel:
Smazal jsem vsechno v /usr/share/spamassassin/ a soubory v /etc/spamassassin/ jsem probral tak, ze mi `grep -v ^# /etc/spamassassin/* | cut -d ":" -f 2- | sort | uniq` dava:
add_header all Checker-Version spamassassin _SUBVERSION_
bayes_auto_expire 0
bayes_auto_learn 0
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::AWL
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::AutoLearnThreshold
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::Bayes
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::BodyEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::Check
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::DNSEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::HTMLEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::HTTPSMismatch
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::Hashcash
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::HeaderEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::ImageInfo
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::MIMEEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::MIMEHeader
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::Pyzor
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::Razor2
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::RelayEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::ReplaceTags
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::Rule2XSBody
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::SpamCop
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::URIDNSBL
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::URIDetail
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::URIEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::VBounce
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::WLBLEval
loadplugin Mail::SpamAssassin::Plugin::WhiteListSubject
remove_header all Report
report_safe 0
use_bayes 0
tedy vyhodil jsem vsechny pravidla i score i Bayes.
potom jsem udelal skript, ktery ze slozky s mymi pravidly vzal vzdy jedno, to zkopiroval do /usr/share/spamassassin, provedl spamassassin --lint, sa-compile a projel 100 mailu ulozenych na disku.
Bohuzel, tento test byl absolutne nevypovydajici, protoze cas byl kolem minuty, ale pokud jsem udelal stejny proces pro stejne pravidlo po chvili znovu, lisil se cas i o 2 vteriny. Celkovy rozptyl vysledku byl cca 5 vterin, takze mi rozdil 2 vterin pro jedno pravidlo zkresluje cele vysledky tak, ze nejsou pouzitelne.
Rekl jsem si, ze dve vteriny jsou na 100 mailu celkem malo, a ze, kdyz maji pravidla +/- stejnou narocnost, mohla narocnost urciteho mnozstvi mailu.
Sestavil jsem dalsi skriptik, ktery zacina s prazdnym /usr/share/spamassassin a postupne pridava jednotliva pravidla, pricemz po kazdem prikopirovani si pravidla zkompiluje a projede jimy vzorek 10-ti mailu. Tenhle skript mi zamotal hlavu nejvic, protoze mi dava napriklad nasledujici hodnoty
5.512s 1
5.560s 4
5.581s 2
5.593s 6
5.622s 3
5.672s 7
5.733s 8
6.171s 11
...
8.301s 186
8.302s 185
8.355s 184
8.442s 187
8.457s 70
8.989s 163
9.038s 118
9.261s 141
(vlevo je cas, za jaky SA projel 10 mailu, vpravo je pocet pravidel)
Nechapu, z jakeho duvodu muze byt test se 186-ti pravidly rychlejsi, nez test se 70-ti. Pokud nekdo namitne, ze jde jenom o setiny, coz muze byt "naladovosti" stroje, tak napriklad 120 pravidel ma test hotovy za 7.435s - a proc potom je 118 pravidel za 9.038?
napada nekoho, cim by to mohlo byt - co mam jeste povypinat, aby byla doba behu SA pokazde +/- stejna? pripadne mate nejake navrhy, jak jina zmerit a porovnat narocnost ruznych pravidel?
jeste verze SA
# spamassassin --version
SpamAssassin version 3.2.3
running on Perl version 5.8.8
a stroj bezi na Debianu Etch
maily testuji pomoci
cat $mail | spamassassin -L
parametr L by mel zaridit, pouze lokalni testy.
(ale diky - zapomnel jsem to zminit v tom sahodlouhem popisu nahore)
ted jsem zakomentoval i to nacitani pro Razor, Pyzor a SpamCop a stejne mi SA pro stejna pravidla a stejne maily vyhodil tri ruzne casy, pricemz nejvyssi a nejnizsi maji rozdil 1.5 vteriny.
Tiskni
Sdílej: