Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Pred casom sa vo firme zvysil pocet pocitacou a zrazu prestaly byt vo Windowsoch vidiet pocitace v sieti - docital som sa ze pomoze NetBEUI protokol (pomohol :) ). Mam vsak pocit ze od tej doby sa znizila rychlost siete ): . Teras som zaviedol datovy server so sambou a uvazujem to riesit nejak inac. Mohol by mi niekto naznacit aku ulohu NetBEUI zastava a cim na linuxoch sa to da adekvatne nahradit?
Preco to nepostavit na TCP/IP a na neverejnych IP?
Môžeš bližšie ? Sieť mam za NATkom (všetky stanice majú neverejnú IP ) Na tcp/ip to beží a cez ip sú stanice dostupne, ale ja chcem aby boli vidno v okolitých počítačoch
Pred casom sa vo firme zvysil pocet pocitacou a zrazu prestaly byt vo Windowsoch vidiet pocitace v sieti - docital som sa ze pomoze NetBEUI protokol (pomohol :) )
Vybodněte se na tenhle relikt, který byl navržen pro lokální sítě tvořené jedním ethernetovým koaxem s deseti stanicemi.
Mam vsak pocit ze od tej doby sa znizila rychlost siete ): .
Protože se stanice překřikují.
Teras som zaviedol datovy server so sambou a uvazujem to riesit nejak inac.
To je správný směr. Zapněte si na něm WINS, nebo jak se tomu dnes říká. A každopádně nastavte nmbd vyšší prioritu oproti ostatním stanicím.
Mohol by mi niekto naznacit aku ulohu NetBEUI zastava
Ok ale WINS uz podla gOOglu je ties zastarale a od win2000 (co uz s nimi ked exsistuju) sa nedoporucuje. Riesilo by to vlastne dns ? je to vhodne riesenie a ak tak akou cestou sa ubrat ?
Vy máte problémy dva: za prvé překládání jmen strojů, za druhé hledání existujících strojů a existujících sdílení.
Na překlad jmen strojů můžete samozřejmě používat DNS (a v centrálně spravované síti to je i lepší).
Jenže DNS vám na hledání živých strojů nebo sdílení už nepomůže. (Teda pokud nepoužíváte dynamické aktualizace DNS záznamů a klienti si nestahují zónu.)
Původní myšlenka Microsoftu byla, že každý stroj bude pravidelně do sítě oznamovat svoje jméno a seznam svých sdílených zdrojů. Tuto informaci zašle broadcastem. Proto tenhle protokol neprochází routery a způsobuje zahlcení sítě. Každý stroj si udržuje cache s přijatými oznámeními, takže pak „procházení sítí“ funguje rychle a okamžitě vidíte dostupné stroje a jejich sdílení.
Jenže když máte těch strojů moc, tak se do cache všechny údaje nevejdou a stroj se musí ptát (opět brodcastem), což opět vede k zahlcení sítě. Navíc když zapnete stroj, tak nějakou dobu trvá, než všechny stroje svoje informace odvysílají, takže tu vzniká časové okno, kdy stroj nemá úplné informace.
Proto přímo součástí SMB/NetBEUI je distribuovaný algoritmus volby hlavního stroje skupiny. Zvolený stroj (na základě ručně nastavené priority a délky života na síti) pak shromažďuje informace o strojích ve skupině a odpovídá na unicastové dotazy ostatních stanic a poskytuje seznam sdílení ostatních strojů. Tohle v sambě dělá démon nmbd.
Jenže i tohle má mouchy, protože odhalování hlavní stroje a jeho volba jede přes broadcast. Proto Microsoft vymyslel WINS, což je „jmenný server“ dosažitelný přes unicastovou adresu, kterou musíte každému stoji sdělit. V sambě to opět řeší démon nmbd (ale standardně je podpora WINS vypnutá).
WINS určitě řeší překlady jmen strojů. Jestli i řeší cachování seznamu sdílení, nevím.
Zkuste se zeptat na jiném fóru zaměřeném na správu sítí s windowsovými stroji, jak řeší prohledávání sdílených zdrojů dnes.
Mám ale dojem, že nijak a že současná praxe je, že prostě uživateli řeknete jméno stroje a název sdílení, on tu adresu naklepe do adresního řádku.
Pokud chcete snížit zatížení sítě zbytečnými brodcastovými dotazy, zkuste na stanicích ve vlastnostech síťového rozhraní vypnout protokol „File and Printer sharing for Microsoft Windows“.
Tiskni
Sdílej: